Przez Rylski Monastyr każdego dnia przechodzą tłumy turystów i pielgrzymów z całego świata. To wyjątkowe miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zadecydowały o tym walory estetyczne (architektura, przepiękne freski), niezwykłe położenie w otoczeniu gór, ale również bogata historia tego miejsca. Monastyr powstał w X wieku, a dzieje jego założenia wiążą się ściśle  postacią mnicha pustelnika, Jana Rilskiego. Wejście na teren monastyru jest bezpłatne, musisz jednak wykupić bilet wstępu do muzeum!

Rylski Monastyr – kilka słów o historii

Mnich i pustelnik Jan Rilski był nauczycielem, który zdobył posłuch u wiernych z całego kraju. Przyjeżdżali do niego, by wsłuchać się w głoszone przez pustelnika nauki. To na jego cześć nazwano wybudowany w okolicy, gdzie przebywał, słynny dziś monastyr. Uczniowie Jana Rilskiego zainicjowali budowę świątyni. Miejsce to ma burzliwą historię – rozkwit przypadł na XII-XIV wiek, natomiast okres upadku to czas tureckich podbojów. Choć budowla została mocno zniszczona, jego znaczenie wciąż rosło. Bułgarzy traktowali je jako ostoję wartości narodowych.

Monastyr stał się symbolem nadziei na wyzwolenie spod władzy Osmanów, a także miejscem kultu języka i kultury. W tym trudnym dla Bułgarów czasie powstała biblioteka z manuskryptami w narodowym języku. Świątynia była w ciągu wieków niszczona i odbudowywana, a także rozbudowywana. Utworzono tu szkołę dla duchownych, a także szkołę dla naukowców. Szacuje się, że dziś monastyr odwiedza rocznie nawet milion turystów i pielgrzymów.

Rylski Monastyr – na czym polega jego niezwykłość?

Rilski Monastyr wzniesiony został u podnóża gór Riła. Swój obecny kształt klasztor zawdzięcza mistrzom architektury i malarstwa, którzy przeprowadzili liczne prace w XIX wieku. Klasztor wybudowano wokół grobowca Jana Rilskiego, wykorzystując biały i czarny marmur, upiększając budowlę błękitnymi kopułami i złotymi krzyżami. W centrum znajduje się cerkiew ze złotą ścianą ołtarzową z ikonami, zdobionymi krzyżami. Wewnętrzny dziedziniec otoczony jest budynkami, a liczne pergole i krużganki nadają kompleksowi niesamowity wygląd. 

Na terenie klasztoru znajdują się dwa muzea, w jednym z nich można obejrzeć piękny krzyż wyrzeźbiony przez miejscowego artystę, który na pracę tę przeznaczył aż 12 lat. Cerkiew zdobią niezwykle kolorowe i bogate freski. W miejscu tym znajduje się również grobowiec cara Borysa III, który zmarł w 1943 roku w tajemniczych okolicznościach odmawiając Hitlerowi udziału w kampanii przeciwko ZSRR. 

Rylski Monastyr – co zobaczyć?

Szykując się do zwiedzania monastyru musisz wiedzieć, które jego części zostały udostępnione dla zwiedzających. Przede wszystkim odwiedź cerkiew z trzema ołtarzami i 2 kaplicami, muzeum, a także zwróć uwagę na najstarszy budynek monastyru, czyli wieżę Hrelija. Budynki mieszkalne możesz podziwiać z zewnątrz, ponieważ turystom nie wolno wchodzić do środka. Jeśli masz ochotę możesz wynająć tam pokój. 

kup bilety

Rylski Monastyr – ceny

Bilet łączony na wszystkie ekspozycje 20 BGN
Przewodnik w języku angielskim 25 BGN
Przewodnik w języku bułgarskim  15 BGN
Muzeum historyczno-kościelne 
 • dorośli 8 BGN;
 • studenci, emeryci 2 BGN;
 • bilet rodzinny (dzieci 2 BGN, dorośli 4 BGN);
Galeria ikon
 • dorośli 3 BGN
 • studenci, emeryci 2 BGN;
 • bilet rodzinny (dzieci 1 BGN, dorośli 2 BGN);
Wieża Hrełowa
 • dorośli 5 BGN;
 • studenci, emeryci 2 BGN;
 • bilet rodzinny (dzieci 2 BGN, dorośli 3 BGN);
Muzeum Rolnictwa Klasztornego
 • dorośli 4 BGN;
 • studenci, emeryci 2 BGN;
 • bilet rodzinny (dzieci 2 BGN, dorośli 3 BGN);
Muzeum Etnograficzne
 • dorośli 5 BGN;
 • studenci, emeryci 2 BGN;
 • bilet rodzinny (dzieci 2 BGN, dorośli 4 BGN).

Rylski Monastyr – bilety

Rylski Monastyr – najważniejsze informacje

Zasady obowiązujące na terenie klasztoru:
 • zakaz palenia;
 • skromny strój (zasłonięte ramiona i kolana);
 • zakaz robienia zdjęć w cerkwi i muzeach;
 • zabronione wejście ze zwierzętami;
 • parking przy klasztorze jest płatny (5 BGN na cały dzień);
Miasta w pobliżu: Sofia, Dupnitsa
Dojazd do Rylski Monastyr:
 • samochodem (około 2 godziny);
 • autobusem z Sofii, Dupnitsy i Blagoevgradu;

Bilety do nabycia u kierowcy; aktualny rozkład jazdy znajduje się na oficjalnej stronie klasztoru pod adresem: www.rilskimanastir.org

godziny otwarcia: 8.30-16.30;

od 1 czerwca do 30 września (piątki, soboty, niedziele) 8.30-19.30

WAŻNE!! Bilety sprzedawane są jedynie na terenie klasztoru

 

Obok monastyru mieści się kilka restauracji, które serwują obiady oraz kościołów wartych zobaczenia. Piękna okolica zachęca do spacerów, dlatego warto poświęcić więcej czasu na odwiedzenie tej ważnej dla Bułgarów atrakcji.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: