Bułgaria – zabytki UNESCO, które warto zobaczyć. TOP 7 niezwykłych miejsc

Jakie atrakcje może zaoferować Bułgaria? Zabytki UNESCO to turystyczny numer jeden tego niewielkiego kraju. Dzięki nim w Bułgarii dobrze się czują amatorzy turystyki kulturowej, nie tylko plażowicze szukający rozrywki na miarę Złotych Piasków.

bułgaria zabytki unesco
Ocena

Bułgaria, zabytki UNESCO – nie każdy potrafi zestawić ten kraj z listą światowego dziedzictwa. Turystom kojarzy się raczej z kurortami nad Morzem Czarnym i typowo plażowymi rozrywkami. Tymczasem Bułgaria ma bardzo bogatą historię, na którą miały wpływ największe cywilizacje starożytności.

Bułgaria – zabytki UNESCO

Na terenie kraju swe ślady odcisnęli między innymi Trakowie, Rzymianie i Bizantyjczycy. Bułgaria, zabytki UNESCO, które warto tam zobaczyć, rozsiane są po całym kraju. Na liście znalazły się przepiękne klasztory i kościoły, a także unikalny relief skalny, mający ponad 1000 lat. Bułgarskich zabytków na liście UNESCO jest siedem, do tego dochodzą jeszcze dwa obiekty przyrodnicze.

Chcesz zobaczyć je wszystkie? Kup bilet!

Lista zabytków UNESCO – materialna kultura Bułgarii

Jakie miejsca warto zwiedzić w takim kraju jak Bułgaria? Zabytki UNESCO rozsiane są po całym kraju i należą do nich naprawdę wyjątkowe obiekty.

Stare Miasto w Nesebyrze

Miasto położone jest na półwyspie, który wcina się w Morze Czarne. Nesebyr ma ponad 3200 lat, co czyni go jednym z najstarszych miast w Europie. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się od 1983 roku.

Klasztor Riła

Klasztor Riła jest przepięknie położony pośród gór. Założony w X wieku stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Bułgarii i prawdziwy symbol kraju. Klasztor otwarty jest dla zwiedzających od 7:00 do 20:00.

kup bilety

Trackie grobowce Kazanlak i Swiesztarska

W grobowcu Kazanalak z przełomu IV i III wieku p.n.e. spoczywał nieznany tracki władca. Turyści mogą zwiedzać to miejsce od maja do listopada w godzinach 9:00-17:00. Natomiast Swiesztarska to miejsce spoczynku wodza z plemienia Getów. Wewnątrz można podziwiać kariatydy ze śladami polichromii.

Skalne kościoły w Iwanowie

Wykute w litej skale cerkwie to atrakcja położona około 20 kilometrów od miasteczka Ruse. Powstały w XII wieku, wnętrza niektórych kościołów zachowały się w świetnym stanie. Cerkwie można zwiedzać codziennie od 9:00 do 18:00.

Jeździec z Madary

Jeździec z Madary to unikalny relief skalny, który został wykuty na wysokości 23 metrów. Można go zobaczyć niedaleko miasta Pliski (północno-wschodnia część kraju). Chociaż powstał ponad 1000 lat temu, nadal można rozróżnić szczegóły sylwetki wojownika.

Cerkiew Bojańska

Zabytek można zobaczyć w Sofii. Pochodzi z X wieku, a na uwagę zasługują przede wszystkim średniowieczne freski. Obecnie cerkiew jest oddziałem Narodowego Muzeum Historycznego.

Chcesz zwiedzić zabytki UNESCO w Bułgarii? Kup bilet!

Bułgaria, zabytki UNESCO – bilety

Bułgaria, zabytki UNESCO – przydatne informacje

Interesuje cię zarówno Bułgaria, zabytki UNESCO, jak i inne atrakcje tego kraju? Możesz zorganizować wycieczkę objazdową. Najciekawsze miejsca są rozsiane po całym terytorium państwa, znajdują się zarówno w stolicy, jak i nad morzem czy na północno-wschodnich krańcach Bułgarii.

Jeśli planujesz sprawnie przemieszczać się z miejsca na miejsce, możesz wynająć samochód. Rezerwację da się zrobić w Polsce, a koszt zaczyna się od około 400 zł za trzy dni. Inna opcja to skorzystanie z wycieczki fakultatywnej, podczas której poznasz wszystkie zabytki UNESCO w Bułgarii.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *