Piraci, flamingi i słone pola. Czym jeszcze zaskoczy turystów Santa Pola?

Santa Pola może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, malowniczą okolicą i licznymi atrakcjami. W jaki sposób spędzisz tu wolny czas? Jakie miejsca warto zobaczyć? Sprawdź nasze propozycje.

santa pola
Ocena

Hiszpania to kraj idealny na wakacje dla tych, którym marzy się beztroski relaks na pięknych plażach. Takie wybrzeża, jak Costa Blanca, przyciągają słońcem, pięknymi widokami i rewelacyjnymi warunkami do wypoczynku nad morzem. Błędem jest jednak zakładanie, że w tutejszych ośrodkach turystycznych czas można spędzać tylko na plaży. Jakie możliwości czekają na ciebie w chwili, gdy postawisz na wypoczynek w Santa Pola? Przeczytaj!

Gdzie leży Santa Pola?

Santa Pola to niewielka miejscowość, leżąca zaledwie 20 km od Alicante. O ile miasto Alicante tętni życiem i świetnie radzi sobie jako kąpielisko, miasto Santa Pola zachowało klimat spokojnego portowego miasta. Czy oznacza to nudę? Wręcz przeciwnie!

Costa Blanca – ogólna charakterystyka

Costa Blanca to fragment hiszpańskiego wybrzeża, który cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów. Jego długość to około 250 km, a na odcinku tym nie brak pięknych plaż pokrytych jasnym piaskiem. Malownicze zatoki, urozmaicona linia brzegowa i spora ilość ośrodków turystycznych to czynniki, dzięki którym najważniejszą częścią lokalnej gospodarki stała się turystyka. Goście najliczniej zaglądają tu w okresie od maja do października, jednak warunki pogodowe sprawiają, że i w miesiącach zimowych można tu spędzać czas w ciekawy sposób (niekoniecznie na plaży).

Santa Pola i jej miejsce na mapie Białego Wybrzeża

Choć na terenie Costa Blanca nie brakuje modnych kąpielisk i ośrodków turystycznych, na mapie tej krainy Santa Pola zajmuje bardzo ważne miejsce. Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno miejscowość ta była niepozorną wioską, w której życie koncentrowało się wokół portu rybackiego. Turyści docenili jednak i panujący tu klimat, i wspaniałe plaże, a bliskość Alicante stała się dodatkową zachętą do spędzania wakacji właśnie w tym miejscu.

Santa Pola jest też chętnie odwiedzana przez osoby pragnące połączyć relaks nad morzem ze zwiedzaniem najciekawszych miejscowości Białego Wybrzeża. Wielkim walorem letniska jest położenie w niewielkiej odległości od kameralnej osady La Marina i miasta Elche mogącego się pochwalić długą historią i sporą ilością zabytków. Kusi też pobliska Torrevieja znana z licznych festiwali i słonych jezior Las Salinas zaliczanych do najważniejszych atrakcji turystycznych na hiszpańskim wybrzeżu.

Miasto piratów i rybaków

Santa Pola może się pochwalić długą historią, w której istotną rolę odgrywa miejscowy port. A kiedy zaczyna się rozwój miasta? Wiadomo, że już w IV wieku p.n.e. prowadzono tu działalność handlową. Przynosiła ona spore dochody, nic więc dziwnego, że w okresie rzymskim port został znacznie rozbudowany. O dynamicznym rozwoju Santa Pola jako ośrodka miejskiego można jednak mówić dopiero od XVIII wieku, kiedy to udało się rozprawić z piratami z pobliskiej wyspy Tabarca. Bardzo długo miejscowość ta utrzymywała się głównie z rybołówstwa i handlu morskiego. Dziś jest ważnym ośrodkiem turystycznym, zaliczanym do grona najważniejszych w Hiszpanii.

Zwiedzanie Santa Pola. Jak możesz spędzić czas w tym kurorcie?

Wiesz już, gdzie leży Santa Pola, znasz też zarys historii tej miejscowości. Teraz zobacz, w jaki sposób możesz spędzić tutaj wolny czas.

Co warto zobaczyć w Santa Pola?

Spacer po tej wakacyjnej miejscowości może się dla ciebie okazać ciekawym doświadczeniem. Spacery po nadmorskiej promenadzie i wizyty na takich punktach widokowych jak Plaza del Calvario zaliczają się do najpopularniejszych propozycji. Odwiedź też XVI-wieczny zamek znajdujący się na Plaza de la Glorieta. Zbudowany w 1557 roku, wciąż zajmuje ważne miejsce w panoramie miasta. Dawniej chronił on przed atakami piratów. Obecnie zamek sprawdza się jako siedziba Muzeum Morskiego (Museo del Mar) i miejsce organizacji wielu wydarzeń kulturalnych.

O długiej historii miejscowości Santa Pola przypomina też spora ilość wież strażniczych. Wśród nich wyróżnia się wieża Atalayola, przebudowana z czasem w taki sposób, by służyć jako latarnia morska. Jej światło do dziś wskazuje bezpieczną drogę do portu. Jeśli cenisz sobie pamiątki z dawnych czasów, docenisz też miejscowe stanowisko archeologiczne. Na jego terenie czekają pamiątki po porcie, który funkcjonował w tej miejscowości już w czasach rzymskich, i pozostałości rzymskiej willi z doskonale zachowanymi mozaikami.

Najlepsze miejsca do plażowania i uprawiania sportów wodnych

W czasie pobytu w tym kurorcie chcesz się skupić na atrakcjach związanych z wodą? I tu czeka na ciebie sporo możliwości. Z których plaż w Santa Pola warto skorzystać? Wśród polecanych miejsc do wypoczynku nad wodą znajdują się Playa Levante (wyróżniona Błękitną Flagą) i Playa de Varadero. Idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek jest również Playa Lisa, uznawana za wyjątkowo bezpieczną i przyjazną dla maluchów.

A co ze sportami wodnymi? Wiadomo, że kurort ten ceniony jest przez tych, którzy stawiają na kitesurfing czy snorkeling. W miejscowości tej na dobre warunki mogą liczyć również żeglarze i amatorzy nurkowania.

Na jakie atrakcje w okolicy warto zwrócić uwagę?

Jedną z ważniejszych atrakcji w okolicy jest Isla Tabarca znana jako doskonałe miejsce do nurkowania. Wycieczkowe rejsy na teren Wyspy Tabarca cieszą się też powodzeniem wśród tych, którzy chcą nacieszyć się odpoczynkiem w miejscu cichym i spokojnym.

Wyspa Piratów jest najmniejszą wyspą Hiszpanii. Liczy sobie 1800 metrów długości, a jej szerokość dochodzi do 380 metrów. Populacja tej wyspy wynosi około 70 osób, a niewielka gęstość zaludnienia pozwoliła zachować jej naturalne piękno. Niewielkie rozmiary nie oznaczają jednak braku atrakcji. Kusi muzeum wyspy, które znajduje się w pobliżu portu, ruiny fortu i latarnia morska z połowy XIX wieku. Nie brak tu również restauracji specjalizujących się w daniach z owocami morza.

Zaledwie 5 km od Santa Pola leży Rio Safari Elche – otoczony plamami park rozrywki, znany z takich atrakcji, jak ogród zoologiczny i aquapark. To miejsce chętnie odwiedzane przez całe rodziny, na terenie którego i dorośli, i mali goście znajdą dla siebie coś ciekawego. Dobra zabawa w pięknym otoczeniu? W tym miejscu to podstawa.

A może lubisz aktywnie spędzać czas na łonie natury? Jeśli tak, sporo radości sprawią ci wycieczki na przylądek Santa Pola i spacery po terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Salinas de Santa Pola. Tutaj rządzą fauna i flora. Istniejący tu rezerwat przyrody jest świetnym miejscem dla tych, którzy chcą podziwiać ptaki (m.in. flamingi) oraz podziwiać słone pola, na których do dziś pozyskiwana jest sól. W jaki sposób? O tym dowiesz się podczas zwiedzania Muzeum Soli (Museo de la Sal).

Santa Pola – informacje praktyczne

Jak dotrzesz z Polski do tego kurortu? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpośrednich lotów do Alicante, a następnie z pociągu lub autobusu z Alicante do Santa Pola. Jeżdżą one dość często, zatem podróż z lotniska do wybranego hotelu nie zajmie ci zbyt wiele czasu. Jeśli cenisz sobie wygodę i niezależność, możesz skorzystać z taksówki lub wynajętego samochodu.

Santa Pola to świetne miejsce na rodzinne wakacje na wybrzeżu Morza Śródziemnego. W tym kurorcie nuda nikomu nie zagrozi, a czas spędzony w tej miejscowości nie będzie dla ciebie czasem straconym. Oferta wypoczynku jest tu przecież tak szeroka, że z pewnością znajdziesz dla siebie coś ciekawego.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *