Torrevieja – miasto morza i soli otoczone lagunami

Torrevieja to miasto morza i soli. Jego nazwa pochodzi od nazwy wieży, która przez wiele lat była jedynym zabudowaniem w okolicy. To miejsce słynie przede wszystkim z produkcji soli. Otoczone jest morzem i dwoma lagunami, co sprawia, że jest niezwykle malownicze.

torrevieja

Nazwa tego miasta wywodzi się z dwóch wyrazów: torre, czyli wieża i vieja, czyli stara. Nie wzięło się to znikąd – dawna wieża faktycznie istnieje i jest symbolem tego miejsca. Jest to jeden z większych portów jachtowych na całym Morzu Śródziemnym – może cumować tu aż do 1500 łodzi. Wybrzeże Torrevieja pęka w szwach od barów nocnych, statków rybackich, prywatnych jachtów, motorówek i sklepików, tworząc niezwykle klimatyczny widok. Sprawdź, co warto tam zobaczyć.

Krótka historia Torrevieja i geneza nazwy miasta

Torrevieja to miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego Costa Blanca. Znajduje się na południowym wschodzie Hiszpanii, w prowincji Alicante. W swoją obecną formę przekształciło się z niewielkiej wsi rybackiej. Dzięki swoim dwóm dużym kopalniom soli zyskała własny, zdrowy mikroklimat. Do dziś jest jednym z największych producentów soli w Europie. Przyciąga do siebie setki turystów białymi plażami i przejrzystą wodą.

Zobacz też:
Andaluzja – największe atrakcje ojczyzny flamenco. Co warto zobaczyć w południowej Hiszpanii?

Do 1802 roku na terenie dzisiejszego miasta Torrevieja stał tylko jeden budynek

Była to wieża obserwacyjna, od której „stara wieża” wzięła swoją nazwę. Miejscowość ta otrzymała status miasta w 1803 roku, po wystawieniu dekretu królewskiego, na którego mocy miała tu zostać przeniesiona administracja Królewskich Solnisk. Od tego czasu stopniowo zagęszczały się tu domy – początkowo należące głównie do pracowników.

Trzęsienie ziemi

Rozwój ten niestety nie trwał zbyt długo. W 1829 roku w Torrevieja doszło do trzęsienia ziemi, które zrujnowało większość nowopowstałych budynków. Do czasów obecnych nie zachowała się żadna oryginalna budowla, a całe miasto musiało zostać wybudowane od nowa. Dziś to miasto nie może narzekać na brak turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego świata, by odwiedzić jednego z największych europejskich producentów soli.

Parque de las Naciones

Park nazywany też Jardín de las Naciones, czyli „ogród narodów” – dedykowany jest narodom europejskim. Znajduje się tu piękne jezioro o wielkości 6000 m², a na nim półwysep przypominający swoim kształtem kontynent europejski. Znajdują się na nim flagi wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zobacz też:
Badajoz w Hiszpanii – co zobaczyć? Zabytki, architektura, muzea i inne turystyczne atrakcje

Szlaki turystyczne w Torrevieja

W Torrevieja znajdują się trzy tego typu trasy, a każda z nich jest zdecydowanie godna polecenia. Należą do nich:

 • Ruta Natura – szlak natury, który wiedzie przez okolicę dwóch słonych lagun. One same stanowią około 30% całego parku. Oprócz tych zbiorników wodnych zobaczysz tu liczne gatunki flory i fauny;
 • Ruta Marinera – szlak morski. Wycieczka zaczyna się od Placu Konstytucji. Dalej trasa wiedzie przez najważniejsze w historii miasta budynki i ekspozycje. Na końcu szlaku czeka cię fascynująca wizyta w łodziach podwodnych;
 • Ruta Salinera – szlak solny. Jak już wiesz, sól od zawsze była nieodłączną częścią Torrevieja. Trasa solna zaprowadzi cię od starej stacji kolejowej na Plaza de Estación, przez Centrum Przemysłu Wydobywania Soli i słone jeziora, aż do Muzeum Morza i Soli.

Plaże w Torrevieja

W mieście z pewnością nie brakuje miejsc do błogiego, nadmorskiego relaksu. Do chętnie odwiedzanych plaż należą:

 • Playa de los Locos – długa, szeroka plaża miejska;
 • zatoka Cala Ferris – idealne miejsce do nurkowania, w którym znajdziesz krystalicznie czystą wodę i barwne dno morskie;
 • Playa de la Mata – ze świetną infrastrukturą;
 • Las Calas – dość nietypowy dla tego rejonu fragment skalistego wybrzeża;
 • Playa del Cura – miejska plaża, przy której pełno małych, urokliwych lokali;
 • zatoka Cala Piteras – idealna zarówno do kąpieli morskich i słonecznych, jak i snorkelingu;
 • Playa de los Náufragos – duża plaża z palmami i parkiem wodnym;
 • naturalne baseny – całkowicie ogrodzone lądem fragmenty morza to wyjątkowo ciepłe i spokojne kąpieliska, szczególnie polecane młodszym plażowiczom.
Zobacz też:
Jaskinie w Ajuy zostały uznane za cenny pomnik przyrody. Warto odwiedzić ten kanaryjski zakątek wyspy Fuerteventura!

Muzea, które warto zobaczyć

Torrevieja posiada też kilka nietypowych muzeów, które wśród odwiedzających miasto stanowią dodatkową atrakcję turystyczną. Znajdziesz tutaj:

 • Muzeum Wielkiego Tygodnia – Museo de la Semana Santa to zbiór różnych eksponatów dotyczących hiszpańskich obchodów Świąt Wielkanocnych, które są naprawdę huczne;
 • Muzeum Szopek Bożonarodzeniowych – Museo de Belenes to prywatna kolekcja ilustrująca tradycję i sztukę tworzenia świątecznych szopek;
 • Drukarnia w Torrevieja – La Imprenta en Torrevieja przedstawia pierwsze maszyny drukujące z XIX wieku i różne narzędzia typograficzne.

Las Lagunas de la Mata y Laguna Rosa

W lagunach Torrevieja można odbyć odżywcze, lecznicze kąpiele. Tysiące turystów przyjeżdża do Laguna Rosa właśnie w tym celu. Naturalnie różowa woda i błoto z dna zawierają duże ilości potasu, wapnia, magnezu, siarki, krzemionki i innych składników mineralnych. PH wynosi tu około 7,2–8,45.

Błoto posiada właściwości przeciwzapalne oraz kojące i wygładzające skórę. Dobrze sprawdzi się też do walki z trądzikiem, łuszczycą, chorobami reumatycznymi i układu krążenia oraz ze schorzeniami układu oddechowego. Warto wspomnieć, że kąpiele błotne w lagunach Torrevieja są całkowicie darmowe!

Zobacz też:
Hiszpański alkohol, czyli czego warto spróbować, będąc na wakacjach?

Ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja

Zostało ci jeszcze kilka dni urlopu po zwiedzeniu Torrevieja? W takim razie warto nieco oddalić się od centrum miasta i zwiedzić okoliczne atrakcje. Do najciekawszych należą:

 • Guardamar del Segura – nieduże miasteczko, które słynie z pięknych, długich plaż i naturalnych wydm;
 • Pilar de la Horadada – jest to kolejna miejscowość znana ze wspaniałego wybrzeża;
 • Ciudad Quesada – nieduże i młode miasteczko, które zaludnione jest głównie przez obcokrajowców różnego europejskiego pochodzenia. Znajdują się tu przepiękne, luksusowe domy, a także sklepy, restauracje, pole golfowe i park wodny;
 • Orihuela – nieco oddalona od morza miejscowość, która słynie ze swojej bogatej kultury. Znajdziesz tu wiele ciekawych muzeów, które przybliżą ci sztukę i historię regionu.

Torrevieja, czyli miasto morza i soli, to ciekawe miejsce na mapie Hiszpanii. Choć nie ma tu zbyt dużo rozrywek, władze miasta zadbały o to, by maksymalnie wykorzystać potencjał przemysłu solnego do przyciągania turystów. Starania te poskutkowały, ponieważ obecnie do Torrevieja przyjeżdża tysiące turystów rocznie, by na własne oczy zobaczyć różowe laguny i wykąpać się w ich leczniczych wodach. Jeśli marzy ci się spokojniejszy odpoczynek na plaży – znajdziesz tu wiele miejsc, które ci to umożliwią.

Zobacz też:
Odkrywanie Costa del Sol – Fuengirola i jej turystyczny potencjał

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.