Altea – co warto zobaczyć w mieście w Hiszpanii? Idealne miejsce na wypoczynek!

Niewielkie miasto we wspólnocie autonomicznej Walencji – Altea – to miejsce, które warto odwiedzić. Oczywiście w celach turystycznych, ponieważ nie brakuje tam atrakcji. Zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i coś dla miłośników wodnych aktywności.

altea

W hiszpańskiej prowincji Alicante nie brakuje świetnych miejsc na wakacyjny wyjazd. Jednym z nich, o którym wiele osób niestety zapomina, jest Altea. To niepozorne miasto, które liczy nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców, to propozycja dla osób, które lubią kameralną atmosferę, dobre jedzenie i szeroko rozumiane wodne aktywności. Bo tych w mieście i okolicach nie brakuje. Podobnie jak zabytków czy parków i tras dla miłośników trekkingu. Innymi słowy – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Altea – historia miasta w Hiszpanii

Historia miasta sięga czasów greckich, a na miejscu, w którym obecnie się znajduje, początkowo wybudowano targ. Głównie dlatego, że był tam łatwy dostęp od morza i duży port. W XIII wieku tereny te przeszły pod rządy Mauretańczyków. Wtedy dokonano fortyfikacji niewielkiego miasteczka i uczyniono z niego ważny punkt strategiczny na ówczesnej mapie półwyspu iberyjskiego.

Zobacz też:
Almeria – andaluzyjskie miasto, które warto odwiedzić. Costa de Almería i dużo więcej!

Do dziś zachowało się stare miasto, a na nim kilka zabytkowych budynków. Ranga Altei jako miasta turystycznego zaczęła rosnąć w latach 50. XX wieku, podobnie jak okolicznej Pueblo Mascarat. Powodem tego były wspomniane atrakcje i zabytki, a także piękna pogoda, która jest znakiem rozpoznawczym tego obszaru Hiszpanii.

Nie tylko plaża i relaks! Atrakcje w Altei, które trzeba zobaczyć

Przyjeżdżając do miasta, pierwsze, co warto zobaczyć, to oczywiście piękne wybrzeże. Zagospodarowane, słoneczne, pełne restauracji i różnego rodzaju aktywności. Nurkowanie, surfing, kajaki – jeśli chodzi o sporty wodne, dla każdego coś miłego. Aby jednak móc rozkoszować się możliwościami Altei w pełni, warto zagłębić się w jej historię. Poznać miasto, zobaczyć najważniejsze jego punkty. Usiąść na rynku i zjeść jedno z jego tradycyjnych dań.

Kościół Iglesia de Nuestra Señora del Consuelo

Kopuła Iglesia de Nuestra Señora del Consuelo jest symbolem miasta. Można zauważyć ją już z daleka, ponieważ jest pełna połyskujących zdobień. Pochodzący z XVII wieku kościół jest pozycją obowiązkową na liście miejsc, które trzeba zobaczyć w Altei. Warto również wspomnieć, że jest to miejsce szczególnie ważne dla miejscowych. Stanowi ważny element życia społecznego i duchowego mieszkańców miasta. Zabytkowy budynek mieści się przy Plaza de la Iglesia.

Bellaguarda

To pozostałość po zabudowaniach obronnych, które wzniesiono w mieście. Budynek pochodzi z XIV wieku, a pierwotnie jego rolą była możliwość obserwowania sytuacji na morzu. Obecnie pełni funkcję popularnego zabytku. Jego zwiedzenie pozwoli ci na poznanie historii miasta. Szczególnie, że nieopodal znajdują się pozostałości po murze, a także zabytkowej wieży.

Zobacz też:
Planujesz wypoczynek w Hiszpanii? Poznaj Las Medulas i zobacz pozostałości rzymskiej kopalni złota z czasów starożytnych

Co zobaczyć w okolicy?

Altea ma sporo do zaoferowania, ale ciekawie jest również w jej okolicy. Miejsca, o których wspominamy poniżej, to propozycja dla miłośników szeroko rozumianej przyrody.

Park Naturalny Sierra Helada

Ten ogromny park mieści się pomiędzy trzema miastami:

Charakterystyczne dla Parque Natural de Serra, bo tak brzmi jego hiszpańska nazwa, są strzeliste klify, które mają nawet 500 metrów. Do parku można dotrzeć zarówno drogą lądową, jak i morską (łodzie, kajaki, a nawet deski SUP).

Fuentes de Algar

Wystarczy pół godziny jazdy samochodem, żeby dotrzeć do jednego z najpiękniejszych miejsc w całej okolicy – wodospadów Fuentes de Algar. Warto się tam wybrać przede wszystkim dlatego, że pozwoli ci to na kontakt z unikatową na skalę całego świata fauną i florą. Miejsce to nazywane jest „naturalnym basenem” i jest częstym celem wycieczek turystów z całego świata.

Sierra de Bernia

To natomiast propozycja dla miłośników aktywnych wakacji. Sierra de Bernia daje ogromne możliwości w zakresie wspinaczki górskiej, a także trekkingu. Trasa, która ma długość około 11 kilometrów, doprowadzi cię do wspaniałego punktu widokowego, z którego zobaczysz między innymi Alteę. W drodze osiągniesz wysokość 1219 m n.p.m. W tym regionie znajdują się również inne ciekawe trasy do wędrówki pieszej.

Zobacz też:
Casa Mila(La Pedrera) – kamienica Gaudiego w Barcelonie. Jak powstał dom Mili i co warto wiedzieć o dziele Gaudiego?

Altea daje ogromne możliwości turystyczne. Piękne zatoczki, szerokie plaże, promenady – to miejsca, które zasługują na twoją uwagę. Podobnie jak zabytki, uliczki czy place przybliżające historię miasta i jego dzielnic. Warto również sięgać po miejscowe produkty, w tym znakomite wino. Okoliczne atrakcje również należą do grupy tych wyjątkowych. Każdy wśród nich znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Połóż nacisk na zwiedzanie i aktywną rozrywkę – dla zdrowia siebie i najbliższych. Na pewno nie będą chcieli stąd szybko wyjeżdżać!


Zobacz też:

Zobacz też:
Atrakcje północnej Hiszpanii – odwiedź Cantabrię!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.