Calpe – architektura, historia i zabytki jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast

Hiszpańskie Calpe to częsty cel wyjazdów turystycznych. Miasto ma do zaoferowania sporo atrakcji, a także wydarzeń kulturalnych. To propozycja przede wszystkim dla miłośników pięknej architektury i historii.

calpe
Ocena

Calpe, znane również jako Calp, znane jest przede wszystkim za sprawą skały Peñón de Ifach. Jest ona symbolem hiszpańskiego miasta, które położone jest nad Morzem Śródziemnym. To jednak nie tylko piękny widok na skalny masyw, ale również wiele ciekawych atrakcji turystycznych – dla miłośników pięknej architektury, a także historii. Dodatkowo w tej stosunkowo niewielkiej miejscowości, która liczy zaledwie ponad 22 tysiące mieszkańców, odbywają się liczne imprezy kulturalne. Kiedy doda się do tego wygodne hotele i dobre restauracje, można mówić o świetnym miejscu na weekendowy wypad. Czytaj dalej!

Calpe – informacje o mieście w Hiszpanii na wybrzeżu Costa Blanca

Miasto znajdujące się w Marina Alta w Alicante ma bogatą historię. Zamieszkiwane było przez różne nacje, czego dowodem są pozostałości z czasów rzymskich. Nie powinno zatem dziwić, że to miejsce tak chętnie odwiedzane przez turystów, którzy przybywają nie tylko na piękne plaże, ale również do pełnego atrakcji miasta. Z tego powodu Calpe uznawane jest za jedno z głównych ośrodków turystycznych na wybrzeżu Casta Blanca. Znajduje się tam jedenastokilometrowe wybrzeże, które usłane jest klifami i zatoczkami. Nie brakuje również infrastruktury – promenady czy portu jachtowego.

Zwiedzanie Calpe w przyjaznym i łagodnym klimacie

Temperatury są umiarkowanie wysokie, podobnie jak wilgotność powietrza, co sprawia, że Calpe i okolice to doskonałe miejsce zarówno dla miłośników plaż i kąpieli w ciepłej wodzie, jak i osób, które stawiają na zwiedzanie. W mieście jest wiele świetnych restauracji i kawiarni, dlatego spędzenie spokojnego popołudnia w otoczeniu zabytkowych kamienic starego miasta jest niemalże koniecznością.

Co jest warte odwiedzenia w Calpe? Peñón de Ifach i plaże to dopiero początek!

Oczywiście, wybierając miasto w Alicante z myślą o spędzeniu czasu na plaży, nie będziesz zawiedziony. Rozważ jednak poświęcenie jednego dnia na zwiedzanie miasta, ponieważ znajduje się w nim wiele interesujących miejsc. Warto zacząć oczywiście o najbardziej znanej atrakcji regionu, czyli Peñón de Ifach. Ogromny wapienny masyw jest wizytówką miasta. Zresztą legenda głosi, że to właśnie on dał początek osadzie, którą wiele wieków temu założony w miejscu, w którym obecnie znajduje się Calpe.

Tereny wokół skały Peñón de Ifach

Warto również wspomnieć, że terytorium wokół skały uznawane jest za obszar chronionego krajobrazu – znajduje się tam ogromne bogactwo fauny i flory. Innym znanym miejscem jest niewielka zatoczka Les Bassetes, która słynie z krystalicznie czystej wody i pozbawionego zanieczyszczeń dna morskiego. Nadaje się do żeglowania i nurkowania. Innymi godnymi polecenia miejscami są La Fossa i Arenal, które mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Historia i architektura miasta

Jak już zostało wspomniane, miasto istniało za czasów rzymskich, czego dowodem jest Baños de la Reina, czyli stara fabryka solenia znajdująca się w okolicach Peñón de Ifach. To jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Warto również wspomnieć o starych murach miejskich, które datowane są na XV wiek, a które miały na celu obronę przed atakami piratów. Torreón de la Peça, bo o nim mowa, to często odwiedzane przez turystów miejsce. Podobnie jak kościół parafialny Virgen de las Nieves, który także powstał w XV wieku.

Infrastruktura, gastronomia i okolica

Daniem regionalnym w Calpe jest Arròs del Senyoret. W daniach dominują ryż, fasola i rzepa, które są produktami kojarzonymi z tamtym rejonem Hiszpanii. Wiele osób decyduje się również na zakup gulaszu z ośmiornicy, który jest miejscowym przysmakiem. Wiele restauracji na terenie miasta serwuje tego typu dania, ale warto szukać tych mniejszych, znajdujących się poza najpopularniejszymi miejscami turystycznymi. Tylko tam znaleźć można prawdziwe kulinarne frykasy.

Imprezy kulturalne

Okresie wiosenno-jesiennym na terenie Calpe odbywają się liczne imprezy plenerowe. Wśród tych najpopularniejszych są ogniska świętego Jana (24 czerwca) oraz październikowe święto Maurów i Chrześcijan. Warto również pamiętać, że w niedalekiej okolicy miasta znajdują się inne miejscowości, które przy okazji wizyty, również warto zobaczyć – mowa między innymi o Teuladzie oraz Altei.

Hiszpania ma do zaoferowania turystom wiele wspaniałych miejsc. Wybierając się w okolice Walencji, zastanów się, czy nie udać się właśnie Calpe. To miasto z niesamowitym klimatem, które ma do zaoferowania coś dla miłośników spędzania czasu na plaży, jak i tych lubiących zwiedzanie. Piękne uliczki, zabytkowe kamienice i klimat historii to coś, obok czego nie da się przejść obojętnie. Prowincja Alicante to bez wątpienia miejsce godne polecenia każdemu, kto ludzi podróżować. Poznanie historii miejscowości Calpe to okazja do aktywnego spędzenia czasu i poznania wielu niezwykłych miejsc.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *