Elche – atrakcje turystyczne w mieście z prowincji Alicante. Dlaczego warto wybrać się tam na wakacje?

Znajdujące się we wspólnocie autonomicznej Walencji Elche to jedno z większych miast tamtego rejonu Hiszpanii. To także popularne miejsce wśród turystów z całej Europy. Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić tę właśnie miejscowość.

elche

Elche, znane również jako Elx, to miejscowość, która wraz z Alicante tworzy zespół miejski. Rokrocznie przybywają tam dziesiątki tysięcy turystów nie tylko z Hiszpanii, ale i całej Europy. Powodów takiego stanu rzeczy jest dużo. Samo miasto ma wiele interesujących atrakcji, które obejmują zarówno zabytki, jak i muzea i ogrody. Jednocześnie Elche jest stosunkowo dużym miastem, które liczy ponad 220 tysięcy mieszkańców, co oznacza, iż posiada obszerną bazę gastronomiczno-hotelową. Infrastruktura turystyczna jest rozbudowana i dostosowana do współczesnych potrzeb. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Elche – historia i informacje o mieście położonym między Murcją a Alicante

W miejscowości celebrowane są dwa święta o międzynarodowym znaczeniu. Chodzi o Niedzielę Palmową i Misterium w Elche. To drugie zostało nawet proklamowane przez UNESCO, a znalazło się w kategorii „Arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości”. To jednak dopiero początek długiej listy powodów, dla której warto odwiedzić tę hiszpańską miejscowość.

Zobacz też:
Góry – Hiszpania i Pireneje to jeden z najciekawszych rejonów pod tym względem

Znajduje się ona na wybrzeżu Costa Blanca, które słynie z pięknych plaż i krystalicznie czystej wody. W Elche średnie temperatury są umiarkowanie wysokie, a wilgotność powietrza nie utrudnia komfortowego funkcjonowania, dlatego jest miejscem przyjaznym zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Warto wspomnieć również o licznych obszarach chronionego krajobrazu – unikatowych na skalę całego świata. A także niewielkiej, charakterystycznej rzeczce o nazwie Vinalopó.

Co warto zobaczyć w Elche? Najpopularniejsze atrakcje turystyczne miasta

Zwiedzanie Elche najlepiej rozpocząć od dzielnicy Vila Maruda, która jest najbogatszą historycznie częścią miasta, z wieżą del Consell na czele. To jednocześnie ośrodek artystyczny, który powinien zainteresować osoby skupiające swoją uwagę na szeroko rozumianą kulturę. Dzielnica to dopiero początek atrakcji, które warto odwiedzić w hiszpańskiej miejscowości.

Gaj palmowy

Na szczycie listy miejsc, które trzeba zobaczyć, znajduje się największy gaj palmowy w Europie. Źródła sugerują, że jego powstawanie rozpoczęło się już w okresie prehistorycznym, dzisiejszy kształt nadany został pod panowaniem muzułmańskim. Najciekawsza jest część gaju znajdująca się wokół starówki (znana jako Palmeral Histórico) – obejmuje ona bowiem ponad 200 tysięcy palm różnych gatunków. Gaj został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też:
Bilbao – hiszpańskie miasto awangardy. Muzeum Guggenheima w Bilbao i inne atrakcje

Muzeum archeologiczno-historyczne

Kolejnym turystycznym rarytasem jest Museo Arqueológico y de Historia de Elche, czyli Muzeum archeologiczno-historyczne. Powstało na podstawie nowatorskiej koncepcji wykorzystującej najbardziej zaawansowane technologie. Wszystkie wystawy wzbogacone są o aspekt interaktywny, który dodatkowo wpływa na atrakcyjność tego miejsca. Muzeum podzielone jest na dwie sekcje. Archeologiczna obejmuje okres od powstania miasta do przybycia arabskich osadników, a historyczna od momentu powstania miasta muzułmańskiego do teraźniejszości.

Bazylika Santa María

To właśnie w tej bazylice co roku reprezentowane jest wspomniane już Misterium Elche (14 i 15 sierpnia). Sam budynek powstał na fundamentach starego meczetu. Wzniesiono go na rozkaz Jamie I, który zdobył miasto. Obecny kształt bazyliki to styl barokowy, ponieważ – z powodu zniszczeń – została ona przebudowana w XVII wieku. Największą atrakcją wewnątrz jest bogato zdobiony portal. Warto wspomnieć również o Kaplicy Komunii, która utrzymana jest w stylu neoklasycystycznym.

Pałac Altamira

To miejsce ciekawe z dwóch powodów – w pięknie zdobionym, zabytkowym budynku znajduje się Gminne Muzeum Archeologiczne. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto więc przyjrzeć się pałacowi, który kiedyś był częścią fortyfikacji miejskiej. W samym muzeum znajdują się pozostałości odkryte na terenie La Alcudia. Eksponaty pochodzą z epok brązu i miedzi. Znajduje się tam również dokładna replika Damy z Elche.

Zobacz też:
Albacete to największe miasto w Kastylii–La Manchy. Doceń piękno tamtejszej przyrody!

Elche – weekendowy wypad czy dłuższe wakacje?

W miejscowości nie brakuje atrakcji turystycznych, ale większość z nich można obejrzeć podczas kilkudniowego wyjazdu. Inna sprawa, jeśli chcesz zwiedzić również nie mniej ciekawą okolicę. Wówczas tygodniowy wyjazd wydaje się najlepszym rozwiązaniem. W mieście wyróżnia się kilka najważniejszych atrakcji, ale oczywiście dzieje się tam znacznie więcej – chociażby liczne imprezy kulturalne, które organizowane są w Elche. Określając długość urlopu, weź pod uwagę, ile faktycznie chcesz zobaczyć, pamiętając o atrakcjach znajdujących się w okolicach miasta. To nie tylko puste pola, ale wspaniałe obszary do eksplorowania, spacerów i dłuższych wypraw.

Hiszpania to nie kraj przemysłu, ale turystyki. Przyjeżdżając tam, przygotuj się na wspaniałą pogodę, dobre hotele i masę atrakcji. Wyjazd do Elche wydaje się ciekawym rozwiązaniem – szczególnie dla osób, które szukają czegoś więcej, niż tylko słoneczne plaże, a mają przy tym więcej czasu. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji, które spodobają się również dzieciom. Podziwianie wspaniałych dzieł sztuki, spektakli teatralnych czy wystaw sztuki to coś, co powinno zainteresować natomiast osoby nastawione na poznawanie kultury i zainteresowanych obcowaniem z nią. Wszystko to znajduje się w Elche, łącząc się w perfekcyjną całość – wystarczy tylko poszukać.

Zobacz też:
El Cotillo to jeden z najpiękniejszych zakątków wyspy Fuerteventura. Plaża i miasteczko – co poleca przewodnik?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.