Wizyta w tym greckim mieście to niezwykle ciekawe doświadczenie. Saloniki powstały w 315 r. p.n.e. i początkowo znajdowały się pod rzymskim zwierzchnictwem. Następnie tereny te należały do cesarstwa bizantyjskiego. Historia miasta pod rządami greckimi rozpoczyna się dopiero w 1912 roku. Okoliczności te wywarły ogromny wpływ przede wszystkim na architekturę miasta. Pomimo że Saloniki to drugie największe miasto Grecji, z łatwością można znaleźć tam ślady kultury rzymskiej, tureckiej czy żydowskiej. Dowiedz się, co warto zobaczyć!

Największe atrakcje miasta

Saloniki, inaczej Thessaloniki, ze względu na swoją historię zyskały miano miasta duchów. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że w mieście przetrwało wiele budowli, których powstanie datuje się na okres bizantyjski. Jednocześnie stanowią one najciekawsze atrakcje historyczne. Są nimi głównie świątynie i bazyliki, ale również Rotunda oraz łaźnie. Co ciekawe, wiele z tych zabytków znajduje się na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To kolejny powód, dla którego warto odwiedzić Saloniki.

Muzeum Kultury Bizantyjskiej – najważniejsza  historyczna atrakcja miasta

Miłośnicy historii najpewniej rozpoczną zwiedzanie właśnie od wizyty w tym muzeum. Nic w tym dziwnego. Okres bizantyjski wywarł bowiem ogromny wpływ na architekturę i kulturę miasta, co zostało dokładnie odzwierciedlone w licznych wystawach. Cesarstwo wschodniorzymskie cechowało się głównie mozaikami, rzeźbami oraz monetami z podobiznami cesarzy. Wszystko to odnajdziesz właśnie w Muzeum Kultury Bizantyjskiej, a ponadto poznasz kulturę i zwyczaje ówczesnego społeczeństwa. Warto podkreślić, że przy każdej wystawie znajdują się opisy i informacje, które pomogą lepiej zrozumieć tamtejszy okres.

Będąc w Salonikach, warto również zaplanować wycieczkę po Muzeum Archeologicznym. Jest to jedno z największych muzeów archeologicznych w całej Grecji, a poświęcone zostało historii całej Macedonii. Najciekawszym obiektem znajdującym się w muzeum jest niewątpliwie rzeźbiony łuk, który pochodzi z kompleksu pałacowego Galileusza. Oprócz tego w można tam również podziwiać wystawy dotyczące życia codziennego Macedończyków aż po późny okres rzymski. Co istotne, oba muzea pozostają ze sobą w bezpośrednim sąsiedztwie, co niewątpliwie ułatwi zwiedzanie.

saloniki widok na zabytki

Kup bilet na zwiedzanie Salonik busem!

Rzymski okres w Salonikach

Panowanie Rzymian na terenie obecnych Salonik odcisnęło swoje piętno głównie na starożytnych budowlach, które zachowały się do dzisiaj. Wśród nich znajduje się Rotunda. Jej funkcja nie do końca jest znana, a powstanie datuje się na trzechsetne stulecie przed naszą erą. Według pierwotnej wersji miała stanowić mauzoleum Galeriusza, natomiast obecnie dominuje przekonanie, że była to świątynia w całości poświęcona rzymskim starożytnym bogom, którzy mieli się opiekować władcami i ludnością. W późniejszym okresie postanowiono przekształcić ją w chrześcijański kościół.

Obok Rotundy znajduje się łuk triumfalny Galeriusza. Do chwili obecnej przetrwały jedynie dwie kolumny. W tym miejscu warte zobaczenia są znajdujące się na nich płaskorzeźby, które przedstawiają powitanie władcy na terenie dzisiejszych Salonik oraz sceny bitewne.

Dzisiejsze Saloniki cesarz Galeriusz w okresie panowania ustanowił swoim miastem rezydencyjnym, co wymogło budowę kompleksu pałacowego. Lokalizacja pałacu nie była przypadkowa – powstał na obrzeżach miasta, które zewsząd otaczały mury obronne. Obecnie można podziwiać jedynie ruiny kompleksu stanowiące ciekawy obiekt archeologiczny. Przy ruinach znajdują się niewielkie wystawy i informacje dotyczące historii i wyglądu kompleksu pałacowego Galeriusza.

Plac Arystotelesa

Arystoteles, jeden z najsłynniejszych filozofów greckich, w Salonikach doczekał się poświęconego jego pamięci głównego placu. Plac Arystotelesa znajduje się dokładnie w samym centrum miasta, skąd warto rozpocząć wędrówek do pozostałych atrakcji. To również doskonałe miejsce, aby po prostu pospacerować, wypić kawę lub zjeść lokalny przysmak. Bezpośrednio z placu można dojść do portu, obok którego znajduje się piękna promenada. Na niej znajdziesz również liczne restauracje i tawerny, a sam port to świetny punkt widokowy na Zatokę Salonicką.

Jeśli masz trochę więcej wolnego czasu, możesz również wybrać się na krótki rejs, na którym wypłyniesz bezpośrednio spod Białej Wieży, czyli kolejnej atrakcji Salonik. Wieża została wzniesiona prawdopodobnie około XV wieku jako turecki obiekt architektury. Pierwotnie pełniła funkcję więzienia, a obecnie stanowi doskonały punkt widokowy na całe miasto.

Przechadzając się promenadą, natrafisz również na współczesne atrakcje turystyczne. Mowa o Muzeum Fotografii oraz Galerii Sztuki Nowoczesnej. Przy promenadzie znajduje się także słynna instalacja z parasolek, która stanowi intrygujące tło dla pamiątkowych zdjęć z wakacji.

Świątynie w Salonikach

Saloniki to również miasto pełne świątyń, kościołów i bazylik. W mieście można znaleźć niejeden meczet czy kościół chrześcijański. Najpopularniejszą świątynią jest z pewnością bazylika świętego Dymitra. Święty Dymitr (Demetriusz) był uznawany za patrona Salonik, który miał chronić miasto przed najeźdźcami. Niestety, w wyniku wielkiego pożaru, który wybuchł w 1917 roku, zniszczeniu uległy malowidła i mozaiki. W kryptach bazyliki podziewać można obiekty związane z historią miasta i samej świątyni. Świątynia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Łaźnie i bazar

W Salonikach można również zwiedzać łaźnie tureckie. Jest to ogromny kompleks powstały w 1444 roku, który należy do najlepiej zachowanych obiektów tego typu w całej Grecji. Obecnie w łaźniach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Co istotne, wewnątrz łaźni można podziwiać malowidła powstałe w trakcie budowy kompleksu. Na dachu łaźni znajduje się bar, w którym może cię skusić na niejeden pyszny drink, zwłaszcza w upalny dzień.

Dla ciekawych, jak smakuje miejscowe jedzenie i picie, obowiązkowym punktem wycieczki powinna być wizyta na Modiano Market, czyli największym bazarze w mieście. Można tam znaleźć świeże owoce i warzywa, a także lokalne alkohole oraz pamiątki. Warto pamiętać, że cena produktów na bazarze będzie zdecydowanie niższa w porównaniu z cenami oferowanymi przez właścicieli sklepów w centrum Salonik.

Saloniki nocą – dzielnica Ladadika

Dzielnica Ladadika to chyba najbardziej rozrywkowe miejsce na mapie miasta, pełne restauracji i klubów, gdzie można bawić się przy różnych gatunkach muzyki. To idealne miejsce na wieczorny wypad z przyjaciółmi czy wieczorny spacer, ponieważ dzielnica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie promenady. Miłośnicy kultury współczesnej również znajdą tam coś dla siebie, ponieważ dzielnica obfituje w murale stworzone przez lokalnych artystów. Organizowanych jest w niej również wiele wydarzeń kulturalnych. Z pewnością więc warto przespacerować się ulicami tej dzielnicy.

Informacje praktyczne przed zwiedzaniem Salonik

Choć Saloniki to niewątpliwie jedno z piękniejszych i ciekawszych miast Grecji, nie są zbyt popularnym kierunkiem turystycznym jak chociażby Ateny czy greckie wyspy. Jeśli wybierzesz się tam nawet w okresie wakacyjnym, raczej nie natrafisz na tłumy turystów, co z pewnością ułatwi zwiedzanie miasta. Trzeba jednak pamiętać, że pogoda w Salonikach w miesiącach letnich nie sprzyja odpoczynkowi, bowiem temperatury sięgają nawet 35 stopni. Polecanym miesiącem na urlop jest kwiecień lub wrzesień. W tych miesiącach temperatura wciąż jest dość wysoka, ale z pewnością uda ci się wówczas uniknąć upałów.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Saloniki to drugie co do wielkości miast Grecji, dlatego na jego dokładne zwiedzanie warto poświęcić kilka dni i odpowiednio zaplanować trasę wycieczki przy uwzględnieniu godzin otwarcia muzeów czy innych atrakcji. Ze względu na bogatą ofertę turystyczną to również doskonały wybór docelowego miejsca na urlop. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na mniejszą popularność miasta transport lotniczy nie jest aż tak dogodną opcją. Jeśli wybierzesz samolot jako główny środek transportu, możesz liczyć się z przesiadkami.

Saloniki mogą poszczycić się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą, dlatego komunikacja publiczna to najlepszy sposób na poruszanie się po mieście. Z łatwością dotrzesz autobusami do głównych atrakcji miasta. W Salonikach bez problemu wynajmiesz również samochód i rower, co również stanowi wygodną formę komunikacji. Ze względu na wielkość miasta odradzane jest natomiast jego zwiedzanie na piechotę.

Jeśli jesteś przekonany do wycieczki po Salonikach, na pewno warto odwiedzić miejsca, które opisaliśmy powyżej. Wybierz dogodny termin i zwiedzaj greckie miasto z bogatą historią!

saloniki widok na zabytki

Kup bilet na zwiedzanie Salonik busem!

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: