Rovaniemi – miasto świętego Mikołaja. Jak spędzisz tu wolny czas?

Rovaniemi to nieoficjalna stolica Laponii i jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Finlandia. To jednocześnie magiczna kraina, pełna reniferów, psich zaprzęgów i atrakcji związanych ze świętym Mikołajem.

rovaniemi

Miasto Rovaniemi to szereg atrakcji, które mogą oczarować i dużych, i małych turystów. Gdy zajrzysz na jego teren, przekonasz się, że Wioska Świętego Mikołaja nie jest jedyną atrakcją tego miejsca. Potężne skocznie narciarskie i malownicza okolica sprawiają, że fani zimowych sportów poczują się tu doskonale.

Co musisz wiedzieć o Rovaniemi?

rovaniemi droga do chatki

Wielkim walorem Rovaniemi jest położenie. Miasto to od północnego koła podbiegunowego dzieli jedynie kilkanaście kilometrów. Dziś jest to ważny ośrodek przemysłowy i turystyczny, mogący się pochwalić nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i ciekawą zabudową. Pamiętaj jednak, że już w okresie wczesnego średniowiecza istniał tu spory ośrodek osadniczy, który – dzięki bliskości ważnych szlaków handlowych – mógł się rozwijać. Od początku XIX wieku miasto znane jest z pokładów rud żelaza. Do jego popularności przyczyniła się też gorączka złota z pierwszej połowy XX wieku. Najmocniej rozsławił je jednak św. Mikołaj. Chcesz się z nim spotkać?kup bilety

Zobacz też:
Finlandia – waluta, która obowiązuje w tym kraju. Jakie pieniądze wziąć wybierając się na fińskie wakacje?

Nie tylko Santa Claus. Z jakich atrakcji warto skorzystać?

Rovaniemi to idealny kierunek podróży dla najmłodszych, dla których nie lada gratką jest możliwość spotkania św. Mikołaja. Nie jest to jednak jedyna propozycja, jaką to fińskie miasto przyciąga turystów. Kup bilety już teraz!

Dom Świętego Mikołaja i Santa Park

Mikołaj to wizytówka miasta i główny cel podróży do Laponii. Każdego roku zagląda tu około 500 tysięcy turystów z całego świata. Choć św. Mikołaj pierwotnie miał mieszkać w Korvatunturi, od 1985 roku ma swoje biuro właśnie w Rovaniemi. Wioska Świętego Mikołaja jest dostępna dla gości przez cały rok, choć wiadomo, że najgorętszy jest tu okres świąteczny. Co możesz tu robić? Przede wszystkim wysłać kartkę do świętego Mikołaja w Głównym Urzędzie Pocztowym czy przejechać się saniami ciągniętymi przez renifery.

 

W pobliżu wioski czeka Santa Park. To magiczna kraina, w której elfy nauczą cię, jak pakować prezenty. U żony św. Mikołaja przejdziesz szybki kurs pieczenia pierników. Zobaczysz tu również lodowe rzeźby i szereg innych niespodzianek.

Zobacz też:
Helsinki – stolica Finlandii. Zabytki, atrakcje turystyczne i zwiedzanie miasta

Co jeszcze warto zobaczyć w Rovaniemi?

rovaniemi okna chatki

Stolica Laponii może się pochwalić jeszcze wieloma innymi ciekawostkami. Chcesz poszerzyć wiedzę na temat tej części świata? Odwiedź:

  • Arktikum – nowoczesna ekspozycja, dzięki której poznasz historię i kulturę Saamów;
  • Muzeum Sztuki Korundi – miejsce, w którym w ciekawy sposób prezentowana jest sztuka artystów ze Skandynawii.kup bilety


Rovaniemi to również idealny cel podróży dla amatorów sportów zimowych oraz aktywnego wypoczynku. Lubisz psy husky i psie zaprzęgi? Chcesz spacerować z rakietami lub skorzystać z przejażdżki z reniferami? A może chcesz wypoczynek w rejonie północnego koła podbiegunowego połączyć z poszukiwaniem zorzy polarnej? Wszystkie te atrakcje czekają na ciebie w Rovaniemi.

Rovaniemi – informacje praktyczne

Planujesz pobyt w tej miejscowości? Zobacz, jak tu dotrzeć i gdzie się zatrzymać. Możesz również kupić bilety na atrakcję wcześniej, dzięki temu na miejscu nie zmarnujesz czasu na stanie w kolejce.

 

Jak dotrzeć do Rovaniemi?

rovaniemi droga

Do Rovaniemi z Polski możesz się dostać na kilka sposobów. Opcją najtańszą jest autobus, jednak podróż z przesiadkami trwa nawet 13 godzin. Możesz też dojechać do Rovaniemi pociągiem z przesiadką w Helsinkach. Nie ma bezpośrednich lotów do miasta św. Mikołaja, jest za to sporo opcji z przesiadkami na lotniskach w Oslo, Sztokholmie lub Helsinkach.

Zobacz też:
Finlandia – waluta, która obowiązuje w tym kraju. Jakie pieniądze wziąć wybierając się na fińskie wakacje?

Podróż do wioski świętego Mikołaja jest za to bardzo prosta. Z centrum miasta kursują tu specjalne Santa’s Express bus oraz autobusy oznaczone numerem 8. Dzięki nim szybko i sprawnie dotrzesz do atrakcji, która rozsławiła Laponię na całym świecie. Wyprawy takie organizują również lokalni organizatorzy turystyki, u których możesz z wyprzedzeniem zarezerwować taką wycieczkę.

 

Rovaniemi i zagospodarowanie turystyczne

rovaniemi zaprzęg reniferów

Miejscowość ta jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów, co przekłada się na coraz lepsze zagospodarowanie. Chcesz spędzić tu urlop? Czekają na ciebie i liczne atrakcje, i niejeden hotel. Dzięki temu możesz lepiej poznać Laponię i jej atrakcje.

Wizyta u świętego Mikołaja i spacery po centrum Rovaniemi mogą się dla ciebie okazać idealnym pomysłem na urlop na kole podbiegunowym. Ta część świata ma sporo do zaoferowania, warto zatem poświęcić jej więcej uwagi.


Zobacz też:

Zobacz też:
Helsinki – stolica Finlandii. Zabytki, atrakcje turystyczne i zwiedzanie miasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.