Helsinki – stolica Finlandii. Zabytki, atrakcje turystyczne i zwiedzanie miasta

Helsinki to stolica i największe miasto Finlandii. Znajduje się w południowej częsci kraju, na brzegu Zatoki Fińskiej. Co warto wiedzieć o tym mieście? Co warto zobaczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

helsinki
Ocena

Helsinki to popularny ośrodek turystyczny, który co roku odwiedza ponad 16 milionów osób. Niektóre z najpopularniejszych atrakcji turystycznych to Plac Senacki, kościół Temppeliaukio, Katedra Helsińska i twierdza Suomenlinna. W Helsinkach znajdują się także liczne muzea i galerie sztuki. Czytaj dalej!

Stolica Finlandii i jej populacja

Helsinki, stolica Finlandii, to tętniące życiem nadmorskie miasto, którego historia sięga XIII wieku. Helsinki zostały założone przez szwedzkiego króla, Gustawa Wazę, i służyły jako ważny punkt handlowy dla Ligi Hanzeatyckiej.

Następnie stały się ważną częścią Imperium Rosyjskiego w XVIII i XIX wieku. W 1917 roku miasto stało się stolicą niepodległej Finlandii. Helsinki zamieszkuje około 630 000 osób. Miasto położone jest nad Zatoką Fińską. Helsinki są popularnym celem turystycznym, a także domem dla licznych muzeów i miejsc historycznych.

Zabytkowe centrum, Katedra Helsińska i Plac Senacki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się również wiele muzeów i galerii sztuki, a także tętniąca życiem scena muzyczna.

Jest to nowoczesna metropolia z wieloma atrakcjami dla odwiedzających. Katedra Helsińska jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na okolicę. Plac Senacki jest kolejnym popularnym miejscem wśród turystów, mieści się tam Ratusz Helsiński i Uniwersytet Helsiński. Turyści mogą również popłynąć promem do Suomenlinna, twierdzy na wyspie, która pochodzi z XVIII wieku.

Dzięki pięknej architekturze i bogatej historii Helsinki to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Helsinki – geografia i klimat

Helsinki zajmują powierzchnię 213,8 km². Obszar metropolitalny Helsinek obejmuje miasto Helsinki, a także miasta Espoo, Vantaa i Kauniainen. Helsinki są bardzo zielonym miastem, ponad 80% powierzchni zajmują parki i rezerwaty leśne.

Średnia roczna temperatura w Helsinkach wynosi 8 °C. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, ze średnią temperaturą 21 °C. Spada tam rocznie 730 mm deszczu. Każdego roku w Helsinkach spada średnio 60 cm śniegu.

Jaka jest historia Helsinek? Jak stały się stolicą Finlandii?

Helsinki zostały założone w 1550 roku przez Gustawa Wazę, króla Szwecji. W tym czasie były małą wioską rybacką położoną nad Zatoką Fińską. Pozostały małą wioską przez wiele lat, ale ich strategiczne położenie sprawiło, że stały się ważnym miejscem podczas wojen rosyjsko-tureckich w XVIII wieku.

W 1812 r. Helsinki zostały zdobyte przez Rosjan i stały się stolicą Wielkiego Księstwa Finlandii. Helsinki szybko rosły w siłę w XIX wieku, a w 1917 roku stały się stolicą niepodległej Finlandii. Obecnie Helsinki to tętniące życiem, nowoczesne miasto. Jego historia jako ważnego miejsca politycznego jest nadal widoczna w wielu zabytkowych budynkach i pomnikach.

Zwiedzanie Helsinek – co warto zobaczyć?

Katedra Luterańska w Helsinkach jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Finlandii. To największa luterańska katedra na świecie, która służy jako główny kościół Fińskiego Kościoła Luterańskiego. Została zaprojektowana przez Carla Ludviga Engela i ukończona w 1852 roku. Zewnętrzna część katedry wykonana jest z granitu i posiada dużą centralną kopułę oraz dwie mniejsze kopuły.

Wnętrze katedry ozdobione jest licznymi obrazami i rzeźbami, a w jej wnętrzu znajdują się duże organy piszczałkowe. Katedra Luterańska jest popularnym miejscem turystycznym i każdego roku odwiedza ją ponad 300 000 osób.

Kolejna atrakcja to kościół Temppeliaukion, który jest jednym z najbardziej unikalnych i ciekawych kościołów na świecie. Został zaprojektowany przez architekta Timo Suomalainena i ukończony w 1969 roku. Jest on wbudowany w skałę w centrum miasta, a jego niezwykłe wnętrze jest oświetlone naturalnym światłem przefiltrowanym przez szklaną kopułę. Kościół Temppeliaukion jest popularnym miejscem turystycznym, a jego niezwykły wygląd sprawił, że jest to popularne miejsce na śluby i inne wydarzenia.

Następną atrakcją, którą warto zobaczyć jest twierdza Suomenlinna, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Helsinkach. Twierdza została zbudowana w XVIII wieku przez Szwedów w celu ochrony ich wschodniej granicy przed Rosją. Obecnie w Suomenlinna znajduje się muzeum, kilka kawiarni i restauracji oraz duża liczba armat.

Turyści mogą również zwiedzić fortyfikacje, tunele i koszary, które składają się na twierdzę. Suomenlinna jest doskonałym przykładem XVIII-wiecznej architektury wojskowej, a jej znaczenie jako struktury obronnej jest nadal widoczne.

Plac Senacki to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Helsinkach. Znajduje się w centrum miasta i jest domem dla Katedry Helsińskiej, budynku Senatu i Uniwersytetu Helsińskiego. Plac jest również popularnym miejscem spotkań dla mieszkańców i turystów.

Plac Senacki jest głównym placem Helsinek od XVII wieku. Do obecnej postaci został przekształcony na początku XIX wieku. Budynki znajdujące się po czterech stronach placu reprezentują cztery ówczesne władze państwowe: senat, kościół, uniwersytet i handel. Stare domy kupieckie są teraz zajęte głównie przez urzędy miejskie. Na placu znajduje się posąg cara Aleksandra II. Latem Plac Senacki jest wypełniony ludźmi cieszącymi się ciepłą pogodą i piękną scenerią. Zimą jest to popularne miejsce do jazdy na sankach i łyżwach. Plac Senacki jest chętnie odwiedzany przez turystów przez cały rok.

Kolejna atrakcja to Sobór Uspieński, największa prawosławna świątynia w Europie Zachodniej i jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Helsinkach. Świątynia położona jest na wzgórzu z widokiem na miasto, a jej wygląd zewnętrzny z czerwonej cegły stanowi uderzający kontrast z otaczającymi ją białymi budynkami.

Wewnątrz katedry znajdują się ozdobne ikony i freski, a jej duża centralna kopuła jest popularnym miejscem do robienia zdjęć. Dzwonnicę świątyni można usłyszeć w całym mieście. Niezależnie od tego, czy interesuje cię architektura, historia, czy po prostu chcesz podziwiać piękny widok, Katedra Uspieńska jest zdecydowanie warta odwiedzenia.

Park Sibeliusa to kolejne popularne miejsce warte odwiedzenia. Jest on jednym z najpopularniejszych parków w Helsinkach. Został zbudowany na cześć fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. W parku znajduje się wiele rzeźb Sibeliusa, a także duży pomnik. Park jest popularnym miejscem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Odbywają się w nim różne imprezy i koncerty. Odwiedzający mogą podziwiać pomnik Sibeliusa, cieszyć się spokojną atmosferą, wybrać się na spacer po parku i dowiedzieć się więcej o fińskim kompozytorze.

Innym ciekawym miejscem jest Kaisaniemi, ogród botaniczny Uniwersytetu Helsińskiego. Jest to piękne miejsce w samym sercu Helsinek. Ogród został założony w 1829 roku i jest domem dla szerokiej gamy roślin z całego świata. Ogród jest szczególnie znany z rzadkich i egzotycznych gatunków, które znajdują się w szklarniach. W ogrodzie znajduje się również kawiarnia, plac zabaw i kwiaciarnia. Jest on doskonałym miejscem na relaks i podziwianie piękna przyrody.

Natomiast miłośnicy zwierząt powinni wybrać się do helsińskiego zoo. Jest ono domem dla ponad 200 gatunków zwierząt. Jest szczególnie znane ze swoich arktycznych zwierząt takich jak niedźwiedzie polarne, lisy arktyczne i renifery. W zoo jest także wiele innych gatunków, w tym lwy, tygrysy, żyrafy i słonie. Miejsce jest otwarte przez cały rok.

Ateneum – muzeum sztuki w Helsinkach

Miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić Ateneum, muzeum sztuki w Helsinkach, należące do Fińskiej Galerii Narodowej. Ateneum jest największym muzeum sztuki w Finlandii i jednym z największych w Skandynawii. W muzeum znajduje się Fińska Galeria Narodowa, która składa się ze zbiorów Ateneum oraz dwóch oddzielnych kolekcji będących własnością państwa (Kolekcja Aalto i Kolekcje Kiasma). Ponadto Ateneum regularnie organizuje wystawy czasowe z innych muzeów i prywatnych kolekcji zarówno w Finlandii, jak i za granicą.

Muzeum zostało pierwotnie zbudowane jako prywatny dom dla fińskiego kolekcjonera sztuki, Athalvara Kirjavainena z Walla, który zbierał dzieła sztuki z całej Europy z zamiarem otwarcia muzeum sztuki. Kirjavainen zmarł jednak, zanim jego marzenie mogło zostać zrealizowane, a budynek został sprzedany rządowi Finlandii. W 1887 roku Ateneum stało się jednym z pierwszych muzeów w Europie, które zaczęły używać oświetlenia elektrycznego.

Budynek został zaprojektowany przez fińskiego architekta Hermana Geselliusa, który zaprojektował również kilka innych budynków w Helsinkach, w tym kościół Kirkkonummi i zoo Eläintarha. Budynek został ukończony w 1887 roku i pierwotnie miał 32 pokoje. Obecnie Ateneum ma ponad 3000 m² powierzchni wystawienniczej rozłożonej na trzech piętrach.

Ateneum znajduje się w dzielnicy Töölö w Helsinkach, przy zaprojektowanej przez Alvara Aalto ulicy Ristinkirkontie. Sąsiaduje z innym budynkiem zaprojektowanym przez Aalto, Finlandia Hall. Do Ateneum można dojechać środkami transportu publicznego, a także skorzystać z ograniczonej ilości miejsc parkingowych. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się przy parku rozrywki Linnanmäki.

Ateneum jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Helsinkach, którą co roku odwiedza ponad 350 000 osób. Jest to również popularne miejsce wydarzeń takich jak wesela i koncerty.

Jakie są polecane hotele w Helsinkach?

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, Helsinki oferują szeroki wybór opcji na każdą kieszeń. Dla tych, którzy szukają luksusu, Hotel Kämp lub Helsinki Scandic Park są doskonałym wyborem. Jeśli masz mniejszy budżet, Helsinki City Hostel lub Budget Hotel Vuokko są świetnymi opcjami. Niezależnie od tego, który hotel wybierzesz, na pewno będziesz mieć przyjemny pobyt w Helsinkach.

Jakie są najlepsze restauracje w Helsinkach?

Helsinki to raj dla miłośników jedzenia, z szeroką gamą restauracji dla każdego podniebienia. Na tradycyjne fińskie potrawy wybierz się do Marché, gdzie możesz spróbować takich dań jak karjalanpiirakka (pikantne ciasto wypełnione ryżem) i stek z renifera. A jeśli masz ochotę na bardziej międzynarodowe smaki, zajrzyj do Bock’s Corner, znanego z pysznych burgerów.

W Helsinkach nie brakuje również restauracji serwujących owoce morza takich jak Fiskebar, w którym podawane są świeże ryby i skorupiaki z Morza Bałtyckiego. I oczywiście, żadna wycieczka do Helsinek nie byłaby kompletna bez odwiedzenia słynnej restauracji Pirkon Pirtti.

Niezależnie od tego, czy szukasz szybkiej przekąski, czy obfitego posiłku, w Helsinkach znajdziesz restaurację odpowiadającą twoim potrzebom.

Helsinki, stolica Finlandii, to piękne miasto, w którym jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Położone nad Zatoką Fińską, Helsinki są domem dla licznych parków i zielonych terenów, a także tętniącego życiem nadbrzeża. Dzięki swojej lokalizacji są również doskonałym miejscem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu takich jak pływanie, wędkarstwo i turystyka. Natomiast dla osób zainteresowanych kulturą czekają muzea, galerie sztuki i różne zabytki!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *