Kiedy tylko rozpoczyna się sezon turystyczny to piaszczyste plaże Riwiery Olimpiskiej zapełniają się turystami, którzy z radością korzystają z ciepłego morza, słońca i innych atrakcji turystycznych. W artykule postaramy się wam przybliżyć najpopularniejsze miejsca na mapie tego regionu, może wybierzecie coś dla siebie?
Riwiera Olimpijska w Grecji
Riwiera Olimpijska (gr. Olympiaki Paralia) to powszechnie używane, jednak nadal nieoficjalnie stosowane pojęcie określające krainę geograficzną w Grecji. Charakteryzuje ją kilkudziesięciokilometrowy (ma ok. 70 km) ciąg plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego. Konkretnie, znajduje się w greckim regionie administracyjnym – Środkowej Macedonii. Rozpoczyna się na północy w Metoni i ciągnie aż do wąwozu Tempi na południu. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie masywu Olimpu i góry Ossa. Rejon jest dobrze skomunikowany z Solonikami.
Riwiera Olimpijska – plaże, kurorty i inne atrakcje
Wbrew pozorom obszar greckiej Riwiery Olimpisjkiej, to nie tylko 70-kilometrowy pas bajecznych plaż i morska bryza. To również inne miejsca, które warto zobaczyć w trakcie wymarzonych wakacji. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w tym regionie Grecji kontynentalnej.
Kurort Kokkino Nero
Obszar ten, nazwany na cześć występującej tam czerwonej wody leczniczej, jest jedną z najstarszych osad prefektury Larisa i jedną z najbardziej znanych wśród mieszkańców i turystów. Kokkino Nero jest odwiedzane przez tysiące turystów greckich i zagranicznych (głównie z Polski i Czech), gdyż oferuje spokojne wakacje dla rodzin. Plaża składa się z dwóch brzegów: północne wybrzeże jest pokryte kamykami na około pół kilometra, a południowe jest pokryte piaskiem i ma 1 kilometr długości.
Ponadto obszar ten oferuje alternatywne atrakcje turystyczne m.in. kanion Calypso, który mieści się nad plażą. W Kanionie znajdują się trzy wodospady i las pełen buków, gdzie organizowane są liczne atrakcje. Obok Kokkino Nero leży plaża Platia Ammos słynąca z czarno-białych kamyków oraz ogromnych drzew platanowych. Kolejną plażą jest Koutsoupia. A z bardziej dzikich plaż są tam: Tsiligiorgos, Kaluvi, Pigadi i Psarolakkas są o rzut kamieniem.
Plaża Leptokaria
Ta piękna żwirowa plaża, pokryta gęstym listowiem, jest popularnym lokalnym miejscem spotkań w dzień i w nocy. Jest na niej wiele parasoli i leżaków, obiekty do uprawiania sportów wodnych, a także kawiarnie, bary i restauracje dla nocnych marków. Plaża Leptokaria ma ponad 3 km długości i w większości jest pokryta piaskiem. Leptokaria zawsze była tradycyjnym kierunkiem wakacyjnym, z unikalną cechą połączenia pięknej plaży z najwyższą górą Grecji Olimp na jej plecach. Sceneria jest wyjątkowa, a widok na Olimp robi ogromne wrażenie.
Plaża Gritsa
Piękna plaża, łącząca harmonijnie kamyki, piasek i krystalicznie czystą wodę. Położona w pobliżu podnóża góry Olimp. Wokół plaży znajduje się wiele tawern, restauracji innych udogodnień turystycznych, łącznie z wypożyczalniami sprzętu wodnego.
Plaża Platamonas
Znajduje się na 179. miejscu spośród 368 plaż w regionie Macedonii Środkowej. Od centrum miasta Saloniki jest oddalona o niecałe 80 km. To jedna z plaż miejscowości Platamonas, zaledwie 0,1 km od jej centrum – plaża znajduje się w obszarze miejskim.
To malutkie wybrzeże kilku zatok z krystalicznie turkusową wodą i szarym piaskiem z kamykami, dlatego zaleca się noszenie specjalnego obuwia. Miejsce jest odpowiednie dla różnych typów osób: samotnych podróżników, miłośników relaksujących wypadów oraz rodzinnych wyjazdów.
Wybrzeże plaży Platamonas jest bezpłatne dla wszystkich i posiada następujące udogodnienia: leżaki i parasole, restaurację plażową, przebieralnie, toalety. Poza pływaniem i opalaniem można wziąć udział w kursie nurkowania lub uprawiać inne sporty wodne.
Masyw Olimpu – najwyższy masyw w Grecji
Niegdyś stanowisko starożytnego greckiego panteonu, dziś rozpala wyobraźnię zwiedzających, tak jak to było w przypadku starożytnych, którzy go czcili. Olimp, najwyższy masyw górski Grecji, jest domem dla ponad 1700 gatunków roślin, niektórych rzadkich i endemicznych, a także wilków, szakali, jeleni i ponad 100 gatunków ptaków. Jego zbocza są gęsto zalesione, a szczyty często spowite mgłą.
Pierwszymi znanymi śmiertelnikami, którzy zdobyli Mytikas (2918 m n.p.m.), najwyższy szczyt Olimpu, byli miejscowy Litohoro Christos Kakalos oraz szwajcarscy wspinacze Frédéric Boissonnas i Daniel Baud-Bovy w sierpniu 1913 roku. Olimp stał się pierwszym parkiem narodowym w Grecji w 1938 roku.
Chociaż można wjechać na Olimp, wiele osób wybiera wędrówkę. Wybierając się na piesze wejście, warto zabrać ze sobą mapy z listą bezpiecznych szlaków. W górach funkcjonuje 15 schronisk górskich, w których można nocować.
Meteor – atrakcja wpisana na listę UNESCO
Niezwykłe formacje skalne regionu Meteoru byłyby niezaprzeczalną atrakcją turystyczną, nawet gdyby nie były zwieńczone przez bizantyjskie klasztory. Jednak sam spektakl tych klasztorów – w jakiś sposób przyklejonych na smukłych kamiennych szczytach przez średniowiecznych murarzy, a obecnie wpisany na listę światowego dziedzictwa – sprawia, że jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w całej Grecji. Ten specyficzny i piękny krajobraz oferuje również znakomite opcje dla spacerowiczów i wspinaczy.
Dolina Tempi
Dolina Tempi, według dawnych wzmianek, została uformowana przez wielkie trzęsienie ziemi, które spowodowało uskok, od którego oddzielono dwie duże góry, „Olympus” i „Kissavos”. Szczelina pozwoliła wodom, które pokrywały równinę Tesalii, utorować sobie drogę do morza.
Obszar przebiega przez rzekę Pinios pomiędzy dwoma wysokimi górami. Łatwo sobie wyobrazić, że jest to obszar o bogatym naturalnym pięknie, bujnej roślinności i długim historycznym znaczeniu. Dolina ma długość 10 kilometrów, a w najwęższym miejscu tworzy wąwóz o szerokości 25 metrów i głębokości około 500 metrów. W dolinie Tempi znajduje się również tradycyjna kaplica Agia Paraskevi, wybudowana w skale.
Riwiera Olimpijska to świetna baza na wczasy i wakacje, w której można znaleźć luksusowe hotele i kameralne kurorty. Ponadto ma do zaoferowania wiele atrakcji, takich jak: plażowanie, zdobywanie górskich szlaków, czy zwiedzanie prawosławnych klasztorów.
Dodaj komentarz