Rijksmuseum jest domem dla bogatej kolekcji sztuki z holenderskiego Złotego Wieku, w tym dzieł Rembrandta, Vermeera i Halsa. Posiada również dużą kolekcję sztuki azjatyckiej oraz rosnącą kolekcję sztuki nowoczesnej i współczesnej. Oprócz wystawianych dzieł sztuki, Rijksmuseum oferuje również szereg programów edukacyjnych i wydarzeń. Z ponad 2 mln odwiedzających każdego roku, Rijksmuseum jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Amsterdamie. Czytaj dalej!

Rijksmuseum – podstawowe informacje

Rijksmuseum to holenderskie muzeum narodowe poświęcone sztuce i historii w Amsterdamie. Muzeum znajduje się na Museumplein, w południowo-zachodnim rogu centrum miasta. Jest to największe muzeum w Holandii i odwiedza je prawie 2 mln osób rocznie. 
Obecny budynek został zaprojektowany przez Pierre’a Cuypersa i otwarty w 1885 roku. Muzeum posiada dużą kolekcję obrazów ze Złotego Wieku Holandii, a także wiele innych dzieł sztuki i historycznych artefaktów.
W 2013 roku Rijksmuseum przeszło gruntowny remont, a w 2019 roku zostało ponownie otwarte dla publiczności. Muzeum organizuje wystawy i programy edukacyjne, i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Amsterdamie.
Muzeum posiada również bogatą kolekcję zabytkowych mebli, ceramiki, wyrobów ze srebra i innych przedmiotów dekoracyjnych. Ponadto w Rijksmuseum znajduje się biblioteka z ponad 350 000 książek i rękopisów. Zwiedzający mogą spędzić wiele godzin na zwiedzaniu wielu galerii i wystaw w muzeum. Rijksmuseum jest obowiązkowym punktem programu dla każdego, kto odwiedza Amsterdam.

Jaka jest historia Rijksmuseum?

Rijksmuseum to holenderskie muzeum narodowe poświęcone sztuce i historii w Amsterdamie. Muzeum mieści się w dawnym Pałacu Królewskim. Powstało w XIX wieku, kiedy to rząd holenderski postanowił zebrać wszystkie obrazy z różnych holenderskich muzeów i zgromadzić je w jednym miejscu. Rijksmuseum jest otwarte dla publiczności od 1885 roku i mieści ponad 8000 obiektów sztuki i historycznych artefaktów. Rijksmuseum jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie z ponad 2 mln odwiedzających każdego roku.

Jakie są najsłynniejsze obrazy w Rijksmuseum?

Rijksmuseum jest domem dla jednych z najbardziej znanych obrazów na świecie. Wśród nich są „Straż nocna” Rembrandta, „Dziewczyna z perłą” Vermeera i „Wesoła rodzina” Jana Steena. Wszystkie te obrazy są wysoko cenione za swoje mistrzostwo techniczne i znaczenie historyczne.
Obraz Rembrandta jest szczególnie znany ze swojej złożonej kompozycji oraz wykorzystania światła i cienia. Przedstawia grupę żołnierzy w nocnej scenerii. Malarzowi udało się stworzyć w swoim dziele poczucie głębi i ruchu.
Dzieło Vermeera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie, dzięki swojemu enigmatycznemu tematowi i uderzającemu użyciu kolorów. Natomiast obraz Jana Steena to radosna scena, która daje wgląd w codzienne życie XVII-wiecznych holenderskich chłopów. Te trzy obrazy to tylko mała próbka ogromnej kolekcji Rijksmuseum, która zawiera dzieła innych mistrzów takich jak Frans Hals, Jan van Eyck i Pieter Bruegel.

Jak doszło do tego, że Rijksmuseum posiada tak dużą i różnorodną kolekcję sztuki?

Rijksmuseum w Amsterdamie jest domem dla jednej z największych i najbardziej zróżnicowanych kolekcji sztuki na świecie. Kolekcja muzeum obejmuje dzieła ze Złotego Wieku Holandii, a także wiele innych okresów i stylów.
Na początku kolekcja muzeum składała się głównie z dzieł sztuki skonfiskowanych Republice Holenderskiej. Jednak w ciągu ostatnich dwóch stuleci kolekcja Rijksmuseum znacznie się powiększyła, dzięki wielu hojnym darczyńcom.
Obecnie kolekcja Rijksmuseum obejmuje ponad 8000 obrazów, 1000 rzeźb i wiele innych artefaktów. Rijksmuseum jest szczególnie znane ze swojej kolekcji holenderskiego malarstwa, która obejmuje dzieła jednych z najbardziej znanych holenderskich artystów takich jak Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer i Jan Steen.

Jak Rijksmuseum udało się przez lata utrzymać wysoką jakość kolekcji?

Rijksmuseum w Amsterdamie jest uważane za jedno z najlepszych muzeów na świecie i jest znane z wysokiej jakości kolekcji sztuki i artefaktów. Rijksmuseum udało się utrzymać wysoką jakość kolekcji przez lata dzięki inwestowaniu w najnowsze technologie i zatrudnianiu zespołu ekspertów do opieki nad kolekcją. Rijksmuseum ma również szczęście do otrzymywania darowizn w postaci dzieł sztuki i artefaktów od prywatnych kolekcjonerów i instytucji.

Jaki wpływ na świat sztuki miało Rijksmuseum?

Rijksmuseum jest jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki na świecie. Znajduje się w Amsterdamie, w Holandii i jest znane z ogromnej kolekcji holenderskiego malarstwa Złotego Wieku. Muzeum posiada również dużą kolekcję innych dzieł sztuki, od starożytnych egipskich artefaktów do sztuki współczesnej.
Rijksmuseum miało znaczący wpływ na świat sztuki, zarówno pod względem swoich zbiorów, jak i wpływu na inne muzea. Kolekcje Rijksmuseum są jednymi z najważniejszych i najcenniejszych na świecie, a muzeum odegrało ważną rolę w kształtowaniu kanonu sztuki zachodniej.
Rijksmuseum było również bardzo ważne w rozwoju edukacji artystycznej i badań, a jego wpływ na świat sztuki jest niezaprzeczalny.

Jakie są plany na przyszłość?

Rijksmuseum to holenderskie muzeum narodowe poświęcone sztuce i historii w Amsterdamie. Obecny główny budynek został zaprojektowany przez Pierre’a Cuypersa i po raz pierwszy otworzył swoje drzwi w 1885 roku.
Rijksmuseum jest obecnie w trakcie renowacji i rozbudowy swoich obiektów. Główny budynek muzeum został odnowiony. Druga faza obejmowała renowację przestrzeni wystawowych muzeum.
Rijksmuseum planuje również budowę nowego budynku wejściowego, który będzie zlokalizowany po południowej stronie terenu muzeum. W nowym budynku wejściowym znajdzie się kawiarnia, sklep i punkt informacyjny. Rijksmuseum rozważa również budowę nowego magazynu dla swoich zbiorów.

Rijksmuseum to holenderskie muzeum narodowe poświęcone sztuce i historii Holandii. Znajduje się w Amsterdamie, a jego kolekcja obejmuje ponad 8000 obiektów od średniowiecza do XX wieku. Rijksmuseum jest otwarte dla publiczności od 1885 roku. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, z ponad 2 mln odwiedzających każdego roku. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, koniecznie odwiedź to miejsce!

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: