Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Dlaczego warto je zwiedzić?

Muzeum van Gogha to jedna z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić stolica Holandii. Dlaczego warto je zwiedzić? Jak zaplanować wizytę w tym miejscu? Odpowiadamy!

muzeum van gogha

Vincent van Gogh to jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach świata. Jego prace do dziś poruszają, podobnie jak tragiczne losy samego artysty, do których nie raz nawiązywano w filmach i książkach. Fascynuje cię twórczość tego malarza? Chcesz spędzić czas wśród jego prac? Zaplanuj wizytę w Amsterdamie w taki sposób, by zajrzeć do Muzeum van Gogha.

Van Gogh Museum w Amsterdamie. Czym wyróżnia się ta placówka?

muzeum van gogha korytarz

Dlaczego Muzeum van Gogha zajmuje tak ważne miejsce na mapie amsterdamskich atrakcji? Jakie czynniki zadecydowały o tym, że placówka ta znalazła się na liście 30 najważniejszych wystaw świata? Zobacz, jak wiele jest powodów, aby odwiedzić to miejsce.kup bilety

Zobacz też:
Aruba – odkryj magię karaibskiej wyspy!

Muzeum van Gogha i jego dzieje

Część dzieł sztuki, które zobaczysz w amsterdamskim muzeum, należała pierwotnie do Theo van Gogha. Młodszy brat Vincenta przez lata pełnił rolę jego opiekuna i przyjaciela zarazem, nic więc dziwnego, że wiele prac znalazło się w jego prywatnych zbiorach. Po śmierci Theo kolekcję przejęła jego żona, a następnie ich syn, Vincent Willem van Gogh. To właśnie potomek Theo powołał do życia fundację, która przekazała muzeum bezcenną kolekcję jako stały depozyt. Vincent Willem zmarł w 1978 roku, jednak pozostawił po sobie wspaniałą pamiątkę.

 

Historia słynnego muzeum zaczyna się w 1973 roku

W latach 90. XX wieku muzealny gmach przeszedł gruntowny remont, a po dłuższej przerwie, w 1999 roku dokonano jego ponownego otwarcia. W uroczystości tej główną rolę odegrała Beatrycze – królowa Holandii. Jej obecność sprawiła, że udostępniona ponownie placówka szybko została doceniona. Jak wygląda po modernizacji?

Muzeum składa się z dwóch budynków

Główny budynek z 1973 roku projektował sam Gerrit Thomas Rietveld, uznawany za jednego z najlepszych architektów holenderskich. Do gmachu głównego przylega tzw. skrzydło wystawowe z 1999 roku, które zaprojektował japoński architekt, Kishō Kurokawa, znany jako twórca wielu nowoczesnych wieżowców w Tokio. Już teraz możesz kupić bilet i zaplanować zwiedzanie muzeum!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bernard Opala (@efodte)

Co możesz zobaczyć w tym miejscu?

Kolekcja prac Vincenta van Gogha w Amsterdamie zadziwia swoją różnorodnością, a i sposób prezentacji poszczególnych dzieł zyskał uznanie zwiedzających. Wystawa van Gogh to największa na świecie kolekcja dzieł impresjonisty, znanego z niezwykłej ekspresji i mocnego przekazu. Czeka tu na ciebie aż 200 obrazów, 500 rysunków oraz 700 listów będących rewelacyjnym źródłem informacji na temat malarza i jego życia. Nie brak tu również osobistych pamiątek po artyście i fotografii. Cała wystawa robi wrażenie, a czas spędzony w murach muzeum dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Zobacz też:
Magiczny Amsterdam. Rejs po kanałach czeka. Dlaczego warto zwiedzać w ten sposób stolicę Holandii?

Lekcja historii w muzeum

Van Gogh nie jest jedynym bohaterem wystawy. Opiekunowie placówki starają się przekazać możliwie jak najwięcej informacji o czasach, w których żył malarz, dzięki czemu wizyta w tym miejscu jest ciekawą lekcją historii. Znalazło się tu również miejsce na prace innych artystów, tworzących w tym samym czasie, co van Gogh. Dzięki temu zobaczysz tu również prace Paula Gauguina, znanego m.in. za sprawą obrazu „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” oraz książek, w których opisał kulturę Maorysów.kup bilety

Najsłynniejsze i najcenniejsze obrazy w kolekcji muzeum

muzeum van gogha obraz na ścianie

Holenderski malarz pozostawił po sobie wiele wspaniałych i przejmujących dzieł, których reprodukcje znajdziesz w podręcznikach do historii i sztuki. Chcesz je podziwiać w oryginale? Amsterdamskie muzeum posiada wiele z nich.

 

Najważniejsze tytuły, z jakimi spotkasz się w tym miejscu, to:

 •  „Jedzący kartofle”;
 •  „Autoportret przed sztalugą”;
 •  „Pole pszenicy z krukami”;
 •  „Pole pszenicy przed burzą”;
 •  „Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami”;
 •  „Martwa natura: wazon z irysami”;
 •  „Widok morza w Saintes-Maries”;
 •  „Pokój van Gogha w Arles”;
 •  „Dom Vincenta w Arles (Żółty Dom)”.

Muzeum van Gogha – godziny otwarcia i ceny biletów

muzeum van gogha muzeum z zewnątrz

Gdzie i za ile kupisz bilety do Muzeum van Gogha? Oto najważniejsze informacje na temat muzeum i zasad jego zwiedzania.

Zobacz też:
Heineken Experience, czyli Amsterdam dla miłośników piwa. Dlaczego warto zwiedzić to muzeum?
Adres  Museumplein 6, 

1071 DJ Amsterdam

Cennik 
 • dorośli – 17 euro – kup bilet
 • dzieci i młodzież – wstęp bezpłatny 
Godziny zwiedzania 
 • od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 17:00
 • piątek od 10:00 do 21:00
 • sobota i niedziela od 10:00 do 18:00
Uwagi dodatkowe  Czas zwiedzania – około godziny

Jeśli nie chcesz tracić czasu na stanie w kolejkach, lub zależy ci na tym, aby zwiedzić słynną placówkę w konkretnym dniu, możesz zarezerwować bilet przez internet. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają turyści. Pamiętaj, że jest to jedna z najchętniej zwiedzanych wystaw na świecie, którą w ciągu roku odwiedza ponad milion turystów.

 

Muzeum van Gogha w Amsterdamie robi wrażenie nawet na tych osobach, które nie poświęcają na co dzień zbyt wiele uwagi sztuce. Kolekcja obrazów i rysunków zaprezentowana w ciekawy sposób dociera do gości, pobudza ich wyobraźnię i sprawia, że wspomnienia związane z wizytą w tym miejscu towarzyszą im jeszcze przez długi czas.


Zobacz też:

Zobacz też:
Heineken Experience, czyli Amsterdam dla miłośników piwa. Dlaczego warto zwiedzić to muzeum?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.