Amsterdam – komunikacja miejska. Jak wykorzystać transport publiczny do taniego zwiedzania stolicy Holandii?

Chcesz możliwie jak najlepiej poznać Amsterdam? Komunikacja miejska pomoże ci w odkrywaniu najpiękniejszych zakątków tego miasta. Jak z niej korzystać w ekonomiczny sposób? Podpowiadamy!

amsterdam komunikacja miejska
Ocena

Amsterdam to miasto znane z wielu cennych zabytków, które większość turystów podziwia w trakcie wycieczkowych rejsów po kanałach. Chcesz czegoś więcej? W sprawnym przemieszczaniu się pomiędzy poszczególnymi wystawami, zabytkami i dzielnicami pomoże ci bilet na linie komunikacji miejskiej obsługiwane przez GVB. Poznaj Amsterdam – komunikacja miejska ci w tym pomoże!

Jakimi środkami transportu możesz zwiedzać Amsterdam?

amsterdam komunikacja miejska barka

Miejska komunikacja w Amsterdamie działa bez zarzutu, dzięki czemu możesz korzystać z licznych połączeń autobusowych i tramwajowych. Są to środki bardzo dobrze utrzymane, stawiające na ekologię i korzystanie z energii odnawialnej. Dodatkowymi udogodnieniami w tym dużym mieście są metro oraz prom. Co musisz wiedzieć na ich temat? Oto najważniejsze informacje o publicznym transporcie w Amsterdamie. Możesz też kupić bilet tutaj i nie zajmować sobie tym czasu podczas zwiedzania!

 

Autobusem przez Amsterdam

Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym środkiem miejskiej komunikacji wciąż pozostają autobusy. Dzięki nim bez problemów będziesz się przemieszczać pomiędzy ścisłym centrum Amsterdamu a tymi atrakcjami, które znajdują się na jego obrzeżach. Kursują one i w dzień, i w nocy, a to oznacza swobodę przemieszczania się przez całą dobę. Większość z nich zaczyna lub kończy swe trasy w rejonie głównego dworca autobusowego Amsterdam Sloterdijk, co daje wiele możliwości pasażerom korzystającym z przesiadek.kup bilety

Tramwaje i ich zalety

amsterdam komunikacja miejska tramwaj

W ciągu dnia możesz też korzystać z gęstej sieci połączeń tramwajowych. Wielką ich zaletą jest regularność. I choć po północy już z nich nie skorzystasz, w ciągu dnia będą one dla ciebie doskonałym wsparciem. Pomiędzy północą a 7:00 rano zastępują je nocne autobusy.

A może podróż metrem?

Nowoczesny Amsterdam może się też pochwalić 4 liniami metra, które są dodatkowym wsparciem i dla Holendrów, i dla odwiedzających stolicę kraju turystów. Metro to idealna propozycja dla każdego, kto szybko i sprawnie chce się przemieszczać pomiędzy odległymi dzielnicami Amsterdamu. Szczególnie popularna wśród podróżnych jest linia nr 50, która od 2018 roku przebiega przez historyczne centrum stolicy Holandii.

Amsterdam – komunikacja miejska a promy

amsterdam komunikacja miejska łódka

Dość nietypowym środkiem komunikacji miejskiej w Amsterdamie są promy. Dla jednych są one praktycznym sposobem przemieszczania się po stolicy Holandii, dla innych – sposobem na ciekawsze zwiedzanie miasta, przy jednoczesnym korzystaniu z innych atrakcji turystycznych. Jedno jest pewne – przeprawa promem przez rzekę Amstel może stać się ciekawym doświadczeniem. Gdzie możesz zacząć taki rejs? Najlepiej w rejonie Centralnego Dworca Kolejowego, gdzie zaczyna się najchętniej wybierana trasa (do Muzeum Eye).

Komunikacja miejska w Amsterdamie – jak korzystać z komunikacji publicznej wygodnie i tanio?

amsterdam komunikacja miejska rower

 

Wiesz już, z jakich środków komunikacji możesz skorzystać, pora sprawdzić, jak zminimalizować ceny biletów. Z jakich opcji możesz skorzystać w Amsterdamie?

 

Ile kosztuje bilet jednorazowy?

Jeśli masz zamiar korzystać z miejskiej komunikacji sporadycznie, bilet jednorazowy może ci wystarczyć. Kosztuje on:

  • 3,20 euro – bilet dzienny;
  • 4,50 euro – bilet nocny.

Taki bilet jest ważny przez 60 minut. W tym czasie możesz korzystać z różnych środków transportu i nieograniczonych przesiadek. Jeśli jednak zamierzasz w Amsterdamie spędzić więcej czasu, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie bilet czasowy.kup bilety

Amsterdam – komunikacja miejska dla oszczędnych

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Syuzanna (@_syuz_anna__)


Wiesz, że będziesz intensywniej korzystać z komunikacji miejskiej? Chcesz zmniejszyć opłaty za przejazdy? Postaw na kartę GVB. Sprawdź,
Możesz postawić na OV-chipkaart, gdzie opłata uzależniona jest od ilości przejechanych kilometrów, lub na Amsterdam Travel Ticket. W tym drugim przypadku możesz korzystać z nielimitowanych przejazdów po mieście oraz z połączeń między centrum miasta a lotniskiem Schiphol. Takie bilety kupisz w kasach GVB i w I Amsterdam Visitor Center. Możesz też zamówić wybrany wariant przez internet. Sprawdź, jak poszczególne warianty wyglądają cenowo.

Rodzaj biletu  Cena 
Bilet dzienny (24 h) 7,50 euro — kup bilet
Bilet 2-dniowy (48 h) 12,50 euro
Bilet 3-dniowy (72 h) 17,00 euro
Bilet 4-dniowy (96 h) 22,00 euro
Bilet 5-dniowy (120 h) 26,50 euro
Bilet 6-dniowy (144 h) 30 euro
Bilet 7-dniowy (168 h) 33 euro
OV-chipkaart  Kwota  bazowa to 0,98 euro plus 0,17 euro za każdy przejechany kilometr. 

Karta działa w całym kraju i jest ważna przez 5 lat. 

Inne sposoby na obniżenie kosztów zwiedzania stolicy Holandii to:

  • miejska karta Amsterdam City Card;
  • Museumkaart (Karta Muzealna), dzięki której taniej zwiedzisz niejedno muzeum.

Amsterdam – komunikacja miejska pozwala na zwiedzanie tego pięknego miasta. Holenderski transport publiczny działa doskonale, dzięki czemu centrum Amsterdamu bez problemu zwiedzisz dzięki autobusom i tramwajom. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli ci cieszyć się niezależnością i bez przeszkód docierać do wybranych atrakcji.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *