Amsterdam to miasto znane z wielu cennych zabytków, które większość turystów podziwia w trakcie wycieczkowych rejsów po kanałach. Chcesz czegoś więcej? W sprawnym przemieszczaniu się pomiędzy poszczególnymi wystawami, zabytkami i dzielnicami pomoże ci bilet na linie komunikacji miejskiej obsługiwane przez GVB. Poznaj Amsterdam – komunikacja miejska ci w tym pomoże!
Jakimi środkami transportu możesz zwiedzać Amsterdam?
Miejska komunikacja w Amsterdamie działa bez zarzutu, dzięki czemu możesz korzystać z licznych połączeń autobusowych i tramwajowych. Są to środki bardzo dobrze utrzymane, stawiające na ekologię i korzystanie z energii odnawialnej. Dodatkowymi udogodnieniami w tym dużym mieście są metro oraz prom. Co musisz wiedzieć na ich temat? Oto najważniejsze informacje o publicznym transporcie w Amsterdamie. Możesz też kupić bilet tutaj i nie zajmować sobie tym czasu podczas zwiedzania!
Autobusem przez Amsterdam
Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym środkiem miejskiej komunikacji wciąż pozostają autobusy. Dzięki nim bez problemów będziesz się przemieszczać pomiędzy ścisłym centrum Amsterdamu a tymi atrakcjami, które znajdują się na jego obrzeżach. Kursują one i w dzień, i w nocy, a to oznacza swobodę przemieszczania się przez całą dobę. Większość z nich zaczyna lub kończy swe trasy w rejonie głównego dworca autobusowego Amsterdam Sloterdijk, co daje wiele możliwości pasażerom korzystającym z przesiadek.
Tramwaje i ich zalety
W ciągu dnia możesz też korzystać z gęstej sieci połączeń tramwajowych. Wielką ich zaletą jest regularność. I choć po północy już z nich nie skorzystasz, w ciągu dnia będą one dla ciebie doskonałym wsparciem. Pomiędzy północą a 7:00 rano zastępują je nocne autobusy.
A może podróż metrem?
Nowoczesny Amsterdam może się też pochwalić 4 liniami metra, które są dodatkowym wsparciem i dla Holendrów, i dla odwiedzających stolicę kraju turystów. Metro to idealna propozycja dla każdego, kto szybko i sprawnie chce się przemieszczać pomiędzy odległymi dzielnicami Amsterdamu. Szczególnie popularna wśród podróżnych jest linia nr 50, która od 2018 roku przebiega przez historyczne centrum stolicy Holandii.
Amsterdam – komunikacja miejska a promy
Dość nietypowym środkiem komunikacji miejskiej w Amsterdamie są promy. Dla jednych są one praktycznym sposobem przemieszczania się po stolicy Holandii, dla innych – sposobem na ciekawsze zwiedzanie miasta, przy jednoczesnym korzystaniu z innych atrakcji turystycznych. Jedno jest pewne – przeprawa promem przez rzekę Amstel może stać się ciekawym doświadczeniem. Gdzie możesz zacząć taki rejs? Najlepiej w rejonie Centralnego Dworca Kolejowego, gdzie zaczyna się najchętniej wybierana trasa (do Muzeum Eye).
Komunikacja miejska w Amsterdamie – jak korzystać z komunikacji publicznej wygodnie i tanio?
Wiesz już, z jakich środków komunikacji możesz skorzystać, pora sprawdzić, jak zminimalizować ceny biletów. Z jakich opcji możesz skorzystać w Amsterdamie?
Ile kosztuje bilet jednorazowy?
Jeśli masz zamiar korzystać z miejskiej komunikacji sporadycznie, bilet jednorazowy może ci wystarczyć. Kosztuje on:
- 3,20 euro – bilet dzienny;
- 4,50 euro – bilet nocny.
Taki bilet jest ważny przez 60 minut. W tym czasie możesz korzystać z różnych środków transportu i nieograniczonych przesiadek. Jeśli jednak zamierzasz w Amsterdamie spędzić więcej czasu, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie bilet czasowy.
Amsterdam – komunikacja miejska dla oszczędnych
Wyświetl ten post na Instagramie
Wiesz, że będziesz intensywniej korzystać z komunikacji miejskiej? Chcesz zmniejszyć opłaty za przejazdy? Postaw na kartę GVB. Sprawdź,
Możesz postawić na OV-chipkaart, gdzie opłata uzależniona jest od ilości przejechanych kilometrów, lub na Amsterdam Travel Ticket. W tym drugim przypadku możesz korzystać z nielimitowanych przejazdów po mieście oraz z połączeń między centrum miasta a lotniskiem Schiphol. Takie bilety kupisz w kasach GVB i w I Amsterdam Visitor Center. Możesz też zamówić wybrany wariant przez internet. Sprawdź, jak poszczególne warianty wyglądają cenowo.
Rodzaj biletu | Cena |
Bilet dzienny (24 h) | 7,50 euro — kup bilet |
Bilet 2-dniowy (48 h) | 12,50 euro |
Bilet 3-dniowy (72 h) | 17,00 euro |
Bilet 4-dniowy (96 h) | 22,00 euro |
Bilet 5-dniowy (120 h) | 26,50 euro |
Bilet 6-dniowy (144 h) | 30 euro |
Bilet 7-dniowy (168 h) | 33 euro |
OV-chipkaart | Kwota bazowa to 0,98 euro plus 0,17 euro za każdy przejechany kilometr.
Karta działa w całym kraju i jest ważna przez 5 lat. |
Inne sposoby na obniżenie kosztów zwiedzania stolicy Holandii to:
- miejska karta Amsterdam City Card;
- Museumkaart (Karta Muzealna), dzięki której taniej zwiedzisz niejedno muzeum.
Amsterdam – komunikacja miejska pozwala na zwiedzanie tego pięknego miasta. Holenderski transport publiczny działa doskonale, dzięki czemu centrum Amsterdamu bez problemu zwiedzisz dzięki autobusom i tramwajom. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli ci cieszyć się niezależnością i bez przeszkód docierać do wybranych atrakcji.
Zobacz też:
- Ceny w Holandii – noclegi, jedzenie i transport
- Magiczny Amsterdam. Rejs po kanałach czeka. Dlaczego warto zwiedzać w ten sposób stolicę Holandii?
- Lizbona – komunikacja, bilety, koszt przejazdu. Jak podróżować po portugalskiej stolicy?
- Kopenhaga – komunikacja miejska, bilety, rodzaje środków transportu w stolicy Danii, wszystko, co musisz widzieć!
- Vienna City Card, czyli Wiedeń dla oszczędnych. Z jakich rozwiązań możesz skorzystać?
- Dubai Metro Railway – jak korzystać z metra w Dubaju? Bilety, transport, główne stacje i praktyczne informacje dla turystów
- Heineken Experience, czyli Amsterdam dla miłośników piwa. Dlaczego warto zwiedzić to muzeum?
- Ceny w Szwajcarii – ile zapłacisz za pobyt w tym kraju?