Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona – jak zaplanować wizytę w tym miejscu?

Przylądek Sunion w Grecji to miejsce szczególne. Chcesz podziwiać piękne widoki i poznawać opowieści o greckich bóstwach? Jeśli tak, to będzie idealny cel twojej wycieczki. Dowiedz się więcej!

Przylądek Sunion
Ocena

Greckie wakacje mogą się okazać fascynującą lekcją historii. A ponieważ większość zabytków znajduje się w niezwykle malowniczych miejscach, taka podróż w czasie stanie się niezwykłą przygodą. Wśród tych skarbów antycznej architektury, które kuszą malowniczym położeniem, bardzo ważne miejsce zajmuje przylądek Sunion związany z Posejdonem i morskimi wyprawami.

Przylądek Sunion i jego miejsce na mapie Grecji

przylądek sunion widok z bliska

Przylądek Sunion leży w odległości około 70 km na południe od Aten, na skraju historycznej Attyki. Otoczony wodami Morza Egejskiego, jest w całości traktowany jako teren muzeum archeologicznego. Jest to chyba najciekawszy przylądek w Grecji nie tylko ze względu na walory krajobrazowe, ale i historię. Dlaczego warto poświęcić mu swój czas?kup bilety

Spotkanie z historią

Grecja to idealny cel podróży dla każdego miłośnika historii, zwłaszcza starożytnej. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

przy

Przylądek Sunion dawniej i dziś

Dzieje tego miejsca robią wrażenie. Wiadomo, że już w VIII wieku p.n.e. istniało tu miejsce kultu Posejdona – boga mórz i patrona żeglarzy. Nie powinno to dziwić, gdyż na przylądku znajdował się port, z którego Grecy wyruszali w dalekie wyprawy. W V wieku p.n.e. zbudowano tu świątynię Posejdona, jednak wkrótce została ona zniszczona przez Persów. Ta, której pozostałości zobaczysz tu obecnie, pochodzi z czasów Peryklesa i jest ciekawym przykładem stylu doryckiego.

Na cześć Posejdona, czyli majestatyczne ruiny i ich turystyczny potencjał

przylądek sunion ruiny

Dziś o roli tego miejsca w dawnych czasach przypominają przede wszystkim ruiny Świątyni Posejdona. Słynniejsza od niej jest tylko Świątynia Ateny na Akropolu, a jej zdjęcie znajdziesz w wielu przewodnikach i podręcznikach do historii. Malownicza ruina jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w Grecji. Zachwycają doryckie kolumny oraz ślady antycznych fortyfikacji, przypominających o tym, jak ważne miejsce Sunion stanowił dla mieszkańców antycznej Grecji. Kup bilet do świątyni i zaplanuj swoje wakacje już dziś!

Dodatkową ciekawostką jest inskrypcja, która przypomina o znanej postaci goszczącej w początkach XIX wieku w tym miejscu. Był to lord Byron – angielski poeta, który zachwycił się tym miejscem podczas swych podróży po świecie.

Świątynia Posejdona na Przylądku Sunion – informacje praktyczne

przylądek sunion widok z daleka

Chcesz zobaczyć to miejsce na własne oczy? Zaplanuj wakacje w Grecji tak, aby znaleźć czas na wizytę w tym miejscu. Jedni zaglądają tu, by poznawać historię, inni, aby podziwiać niezwykłe zachody słońca.

 

Jak dotrzeć na Przylądek Sunion z Aten?

Możesz skorzystać z kilku możliwości. Jedną z nich jest skorzystanie z wypożyczonego samochodu, drugą – przejazd autobusem. Taka podróż kosztuje około 8 euro i zajmuje 2 godziny. Możesz też wykupić wycieczkę i zwiedzać przylądek w grupie zorganizowanej, korzystając nie tylko z przejazdu, ale i z usługi licencjonowanego przewodnika. Taka opcja chętnie jest wybierana przez osoby, które greckie wakacje chcą maksymalnie wykorzystać do poszerzania swej wiedzy o świecie.kup bilety

Zwiedzanie Świątyni Posejdona

przylądek sunion sam przylądek

Trudno wyobrazić sobie wizytę w tej części Grecji bez zwiedzania świątyni zbudowanej na cześć Posejdona. Kiedy i za ile możesz skorzystać z takiej atrakcji?

Godziny otwarcia Świątynia można zwiedzać codziennie do zachodu słońca:
  • okres letni – od 9:00
  • okres zimowy – od 9:30
Cennik Bilety:
  • normalne –10 euro – Kup bilet
  • ulgowe – 5 euro
Bezpłatne wejścia  Darmowe zwiedzanie w dniach: 6 marca, 18 kwietnia, 18 maja, 28 października oraz w pierwszą niedzielę każdego miesiąca od listopada do marca. 
Uwagi Świątyni nie można zwiedzać w dniach: 
  • 1 stycznia;
  • 25 marca;
  • 1 maja;
  • Wielkanoc;
  • 25 i 26 grudnia.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę obowiązują skrócone godziny otwarcia. 

Przylądek Sunion to wyjątkowy skrawek Grecji, chętnie odwiedzany zarówno przez miłośników starożytności, jak i tych, którzy chcą odpocząć w niezwykłej scenerii. Piękne widoki i tajemnicza atmosfera sprawią, że wizyta w tym miejscu na długo zapisze się w twojej pamięci.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *