Paros: Grecja i jej Cyklady. Dlaczego warto się wybrać tam na wczasy i dlaczego grecka wyspa Paros jest nazywana Perłą Cykladów?

A może wypoczynek w Paros? Grecja ściąga turystów z całego świata do wszystkich swoich zakątków, niemniej jednak przyjezdni nie do końca zauważają malowniczą wyspę Paros. Czas to zmienić!

paros grecja
Ocena

Białe domki, krystalicznie czysta woda i tawerny serwujące pyszne owoce morza – całe Paros. Grecja oferuje wiele interesujących wysp, niemniej jednak Paros zasługuje na szczególne miejsce w przewodniku po Cykladach. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedź poznasz, czytając artykuł o tej wyspie.

Cyklady – greckie wyspy

Najatrakcyjniejsza grupa wysp na Morzu Egejskim obejmuje jedne z najcudowniejszych wysp na świecie! Wspaniałe piaszczyste plaże, architektura w bieli i błękicie, tradycyjny styl życia, muzyka ludowa, ciepli, gościnni ludzie i jałowe krajobrazy z samotnymi kaplicami sprawiają, że wycieczka na Cyklady staje się niezapomnianym przeżyciem. Do archipelagu cykladzkiego, należy około 220 wysp, najpopularniejsze z nich to:

 1. Santorini,
 2. Mykonos,
 3. Naksos,
 4. Paros,
 5. Milos,
 6. Amorgos,
 7. Tinos,
 8. Folegandros,
 9. Ios,
 10. Serifos.

Tradycyjne wioski greckie na Paros w Grecji

Warto wędrować pieszo po pięknych tradycyjnych wioskach, takich jak:
 • Naoussa – kolorowa wioska, w której ruiny weneckiej fortecy stoją przy wejściu do jej małego portu.
 • Lefkes – znajduje się w najwyższym punkcie Paros i oferuje wspaniałe widoki na wyspę. Wieś położona jest w górach i otoczona bogatym zielonym krajobrazem. Posiada bardzo dobrze zachowane budynki cykladzkie i neoklasycystyczne, piękne place i wąskie marmurowe uliczki.
 • Marpissa – założona w XV wieku, stanowi tradycyjną wioską o reprezentatywnym średniowiecznym charakterze. Znajduje się na wzgórzu, kilka kilometrów od słynnych plaż Logaras i Pisso Livadi. Mieści się tam również imponujący klasztor Agios Antonios (XVII wiek) na wzgórzu Kefalos, gdzie stoją ruiny XV-wiecznego weneckiego zamku skąd z kolei można podziwiać wspaniały widok na morze.
 • Petaloudes – oszałamiająco piękny obszar w pobliżu wsi Psychopiana. Siedlisko jest bogate w roślinność i naturalne zbiorniki wodne, rosną tam wysokie platany, wawrzyny, dzikie drzewa oliwne i szarańczyny porośnięte bluszczami.

Wyspa Paros – informacje praktyczne

Zamieszkiwana kolejno przez Kreteńczyków, Minojczyków, Jonów, Arkadyjczyków, Macedończyków, Rzymian, Bizantyjczyków i innych, którzy odcisnęli swoje piętno na tej dużej, pagórkowatej i żyznej wyspie. Paros w ostatnich czasach jest określane przede wszystkim jako port promowy. Jednak tętniąca życiem stolica Paros z jej starożytnymi pozostałościami, kurort Naoussa i słodkie wiejskie wioski są tym bardziej urokliwe ze względu na dużo mniejsze wakacyjne tłumy niż w innych częściach Grecji.

Natomiast z geologicznego punktu widzenia Paros od dawna jest grecką gwiazdą, ponieważ biały marmur wydobyty z wnętrza wyspy sprawił, że wyspa doskonale rozwijała się od wczesnego okresu Cyklad. Najsłynniejsza postać Wenus z Milo została wyrzeźbiona z marmuru pariańskiego, podobnie jak grób Napoleona. Paros jest trzecią co do wielkości grecką wyspa Cyklad.

Muzeum Archeologiczne w Paros

Muzeum Archeologiczne prezentuje eksponaty z zabytków wyspy (takich jak Sanktuarium Asklipiosa i Pytiosa Apollonasa, Delion itp.), w zbiorach znajduje się część „Kroniki Pariańskiej”, tablicy chronologicznej z III wieku p.n.e. z odniesieniami do ważnych wydarzeń oraz znaleziska z kamieniołomów marmuru w Marathi, gdzie wydobywano słynny marmur paryjski. Kopalnie działały od III tysiąclecia p.n.e. do XIX w. Galerie górnicze wraz z pozostałościami XIX-wiecznych budynków przemysłowych są nadal zachowane i można je zwiedzać.

Muzeum Egejskiej Kultury Ludowej na Paros w Grecji

Muzeum Egejskiej Kultury Ludowej w Lefkes oferuje zwiedzanie kultury Archipelagu. Pozwala poznać świat Morza Egejskiego za sprawą oryginalnych eksponatów, które obejmują elementy związane z architekturą, tradycyjnym rzemiosłem, a także z geologią wysp.

Park Paros w Naoussa

Park Paros to 80-hektarowy ogród na północ od Naoussy. Oferuje imponujące formacje skalne, jaskinie, ukryte zatoczki i wspaniałe plaże. Dużo się tu dzieje, do wyboru odwiedzających są: trzy szlaki spacerowe, muzeum, klasztor, starożytny teatr, w którym obecnie odbywają się festiwale, oraz niezwykle popularne kino plenerowe. Jest tam również kawał historii, bowiem podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1768-1774) stacjonowała tam flota rosyjska.

Park znajduje się 10 minut jazdy na zachód, a następnie na północ od Naoussa na półwyspie Agios Ioannis Detis.

Paros – Grecja i jej piękne plaże

Paros ma jedne z najpiękniejszych i najpopularniejszych plaż w Grecji. Plaże Paros charakteryzują się turkusową czystą wodą i relaksującą atmosferą, które każdego lata przyciągają wielu turystów. Niektóre plaże są zorganizowane i usytuowane wzdłuż nadmorskich hoteli, restauracji i barów na plaży, podczas gdy inne znajdują się na uboczu z dala od turystycznego zgiełku.

Zalane słońcem plaże, takie jak Chrissí Aktí, Santa Maria i Poúnda, witają miłośników słońca, którzy chcą cieszyć się krystalicznie czystym morzem, słońcem, jak i również ulubionymi sportami wodnymi. Każdego roku Chrissí Aktí staje się miejscem Mistrzostw Świata w Windsurfingu i przyciąga na tę okoliczność miłośników pływania na desce z całego globu.

Najsłynniejsza z nich to plaża Kolympithres, charakteryzująca się pięknymi blokami granitu. Inną popularną jest plaża Santa Maria, którą cechuje piękny drobny piasek i długość wybrzeża. Plaże po wschodniej stronie Paros, zwłaszcza Golden Beach i New Golden Beach, gwarantują doskonałe miejsca do uprawiania windsurfingu, podczas kiedy obszar Pounda jest znany na cały świat z kitesurfingu.

Z kolei dnie morza przy plaży Alykí (na południowy zachód), można odkrywać ruiny starożytnego miasta. Lokalne biura wycieczkowe i szkółki nurkowe organizują całe wydarzenie. Niezwykłym naturalnym krajobrazem z imponującymi białymi formacjami skalnymi można zachwycać się na plaży Kolymbithres. Natomiast plaża Kalogeros, otoczona czerwonymi i zielonymi glinianymi skałami, oferuje naprawdę efektywne spa i to całkowicie za darmo! Wystarczy pokryć ciało gliną i pozostawić do wyschnięcia na słońcu, a kiedy zaschnie, należy opłukać ciało w morzu – skóra po tym zabiegu stanie się bardziej miękka.

Faros – piesze wędrówki

Oszałamiające piękno wyspy dobrze się odkrywa w trakcie pieszych wędrówek. Spacer wzdłuż „stras”, szlaków stworzonych przez rolników, aby pomóc im przemierzać wyspę i przetransportować swoje towary. To swoisty powrót do historii. Oto jedna z tras, którą można wypróbować:

Bizantyjski szlak Lefkes-Prodromos, wyłożony w większości marmurową kostką brukową, zajmuje godzinę. Zaczyna się od zielonej wioski Lefkes i przecina zbocza z uprawnymi tarasami i małym bizantyjskim mostem. Ostatecznym celem podróży jest piękna wioska Prodromos z imponującymi alejkami przypominającymi labirynt. Naprawdę warto sprawdzić tę trasę!

Paros – Grecja i świętowanie

Dla Greków święta religijne to idealna okazja na różnego rodzaju uroczystości. Jeśli znajdziesz się na takim wydarzeniu, nie zapomnij skosztować słodko pachnących win produkowanych w winnicach na wyspie. Paros w rzeczywistości stanowi jeden z najstarszych śródziemnomorskich obszarów winiarskich, z własną chronioną nazwą pochodzenia win.

Kolejną doskonałą okazją do odwiedzenia wyspy są obchody 15 sierpnia, kiedy to wokół kościoła Panayia Ekatontapiliani organizowane są imprezy kulturalne. Uroczystości wielkanocne są imponujące, zwłaszcza w wioskach Marpissa, Marmara i Prodromos.

Natomiast jesienią miejscowi oddają hołd swojej „rakidii”, lokalnie wytwarzanemu duchowi, a świętowanie kończy się świętem Agios Georgios Methistis, kiedy nowe wino wyprodukowane w tym roku jest odkorkowane po raz pierwszy.

Paros i Antiparos

Nie można przegapić okazji, aby odwiedzić małą wysepkę Antiparos, leżącą na południowy zachód od Paros, do której można łatwo dotrzeć promem z Pounda lub Parikia. Hora (Główne Miasto) Antiparos została zbudowana wokół XV-wiecznego weneckiego zamku. Kamienne brukowane uliczki, bielone uliczki, domy ozdobione kwitnącymi różowymi i fioletowymi bugenwillami oraz centralny plac w cieniu drzew eukaliptusowych tworzą czarującą atmosferę.

Natomiast na wzgórzu Agios Ioannis znajduje się jaskinia Antiparos, wyróżniająca się wspaniałymi formacjami stalagmitów i stalaktytów, podczas gdy skąpane w słońcu plaże zapewnią niezapomniane chwile spokoju.

Czy już wiesz, dlaczego warto odwiedzić wyspę Paros? Grecja daje wiele opcji turystycznych, my rekomendujemy sprawdzić to miejsce.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *