Naksos – największa wyspa z archipelagu Cyklad w Grecji. Poznaj piękne plaże i inne atrakcje greckiej wyspy

Naksos wśród turystów słynie z pięknych plaż i gór. Czym przyciąga oprócz nich? Czy wiesz, że według mitu to miejsce, gdzie Tezeusz zostawił Ariadnę? Dowiedz się więcej o cykladzkiej wyspie.

naksos
Ocena

Naksos (gr. Naxos) to największa, a według wielu turystów również najpiękniejsza z Cyklad. Jej główne miasto, Hora, ma charakteryzuje nabrzeże i sieć stromych brukowanych uliczek schodzących ze wzgórza Kastro i ufortyfikowanych weneckich rezydencji – świadectwo trzech wieków weneckich rządów. Jednak nie trzeba podróżować daleko, aby znaleźć odosobnione plaże, klimatyczne górskie wioski, starożytne miejsca i kamieniołomy marmuru. Co zobaczyć na Naksos?

Grecka wyspa Naksos, czyli zabytki i nie tylko

Miejsce to było kulturalnym centrum klasycznej Grecji i Bizancjum, a wpływy weneckie i frankońskie również pozostawiły swój ślad. Wysokie góry tworzą chmury deszczowe, dzięki czemu Naksos jest bardziej żyzne i zielone niż większość innych wysp Cyklad. Produkuje oliwki, winogrona, figi, cytrusy, kukurydzę i ziemniaki. Góra Zeus (znany również jako Mt Zas; 1004 m) jest najwyższym szczytem Cyklad oraz centralnym punktem górskiego wnętrza wyspy, gdzie znajdują się urokliwe wioski, takie jak Halki i Apiranthos.

Naksos stanowi największą i najbardziej urodzajną wyspę z Cyklad, w dodatku jest centralną wyspą w tym układzie. Na odwiedzających czeka tam wiele atrakcji, w tym m.in.: zajęć sportowych, dyskotek i miejsc do relaksu. Bielone miasto Chora wita podróżnych w swoim porcie. Portara, najpopularniejszy punkt orientacyjny Naksos, leży na sąsiedniej wysepce Palatia, znajduje się tam marmurowa brama niedokończonej starożytnej greckiej świątyni poświęconej bogu Apollowi.

Zabudowany krajobraz Chory charakteryzuje się licznymi ufortyfikowanymi pałacami, które pochodzą z okresu weneckiego wyspy, wynika to z tego, że wyspa niegdyś była siedzibą Księstwa Egejskiego. Zwiedzając Naksos, nie można pominąć Wieży Bazaios, wioski Sagri, Wieży Glezos-Crispiw Chorze, Belonia Tower w Galanado i Della Rocca-Barozzi Tower w Chorze. Zróżnicowany, nierówny krajobraz i wielkość wyspy pomogły ukształtować na niej różnorodne ekosystemy. Warto je obserwować, podążając oznakowanymi szlakami (Chora-Melanes-Chalki; Chalki-Danakos-Apeiranthos; Skado-Apollonas itp.).

Aktywne wakacje na Naksos

Trasa z Apeiranthos na plażę Moutsouna prowadzi przez stare kopalnie szmergla, a jej piękno zapiera dech w piersiach. W trakcie wędrówki w stronę morza nie sposób nie cieszyć się widokami zmieniającej się przyrody. Miłośnicy alpinizmu i kolarstwa górskiego z przyjemnością odkryją górę Zeusa, znaną również jako górę Zas (1004 m, najwyższa góra na Cykladach) i górę Fanari (wys. 908 m). Wspinając się na szczyt Zas, nie można przegapić wizyty w jaskini Zuesa na wysokości 628 m. Każdy, kto tam trafi, jest pod ogromnym wrażeniem znajdujących się tam stalagmitów. W starożytności miejsce na Naksos to było miejscem kultu Zeusa, ojca bogów olimpijskich. Po lewej stronie od wejścia do jaskini zobaczysz maleńką wiejską kaplicę Zoodochos Pigi (Naszej Pani).

Życie kulturalne na Naxos

Naksos to wyspa o bogatej działalności kulturalnej. Tradycyjne festiwale i inne wydarzenia kulturalne odbywają się w wysokim sezonie turystycznym, czyli latem. Są to Festiwal Naksos w Wieży Bazaios i Dionysia, który obejmuje różnorodne wystawy sztuki, koncerty i spektakle teatralne – między innymi imprezy organizowane pod opieką gminy Naksos. Ostatnie obchody to święto Dionizosa, czyli Święto Wina i Święto Rybaka we wrześniu.

Chora – stolica wyspy

Stolica Naksos ma wszystkie typowe cechy wyspy Cyklad, a wiele jej zabytków pochodzi z różnych okresów historycznych. Jej serce bije w Starej Chorze, ufortyfikowanym mieście z brukowanymi wąskimi uliczkami i weneckimi murami domów. Na frontowych drzwiach wielkich rezydencji wciąż widnieją herby ich weneckich właścicieli, ciasne zaułki i galerie, kościoły katolickie i fortyfikacje stworzyły unikalne połączenie architektury cykladzkiej i średniowiecznej. W trakcie pobytu warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym można zobaczyć wiele różnych znalezisk pochodzących z okresu późnego neolitu aż do czasów wczesnochrześcijańskich.

Najlepsze plaże na greckiej wyspie Naksos

Agios Prokopios

Znajduje się w zachodniej części wyspy, zaledwie 5 km na południe od Chory. Bez wątpienia to najsłynniejsza plaża na wyspie Naksos, co więcej została uhonorowana jako jedna z najlepszych plaż Europy. Ta piaszczysta plaża o długości 1,2 km rozciąga się ze wschodu na zachód. Południowa ekspozycja wybrzeża chroni przyjezdnych przed północnymi wiatrami, co czyni ją idealnym miejscem dla dzieci. Na północ od plaży rozwijają się imponujące Salinas. Kaplica o tej samej nazwie stoi w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie plaży.

Agia Anna

Plaża Agia Anna jest zasadniczo kontynuacją Agios Prokopios na południowym zachodzie. Agia Anna jest łatwo dostępna, bo znajduje się zaledwie 7 km od Chory. Piaszczysta plaża jest doskonale zorganizowana, posiada: leżaki, parasole, restauracje, a także bary na plaży. Agia Anna zostaje nagrodzona Błękitną Flagą.

Plaka

Znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Naksos, jedynie 8 km na południe od miasta Chora. Południowo-zachodnia osłona wybrzeża chroni pływaków i pozostałych miłośników sportów wodnych przed silnymi wiatrami Morza Egejskiego. Piaszczysta plaża Plaka to najdłuższa plaża na wyspie. Duża część plaży jest zorganizowana z leżakami i parasolami. Imponujące wydmy, które rosną wzdłuż plaży, są idealne do zabawy dla dzieci. Ostatni odcinek plaży przyciąga naturystów.

Amitis

Plaża z pięknym, drobnym piaskiem Amitis znajduje się w północno-zachodniej części wyspy, w niewielkiej odległości od wioski Eggares. Wystawionie plaży na północne wiatry sprawia, że jest ona idealnym miejscem do ekstremalnych sportów morskich, takich jak windsurfing i kitesurfing. Imponująca i dzika plaża Amitis ze względu na silne prądy z pewnością nie jest odpowiednia dla początkujących pływaków.

Parthena i Mikri Vigla

Parthena i Mikri Vigla w rzeczywistości stanowią jedną plażę, która jest podzielona na dwie części skałą. Plaża mieści się 16 kilometrów na południowy zachód od Chory. Parthena jest znanym miejscem dla miłośników kitesurfingu i windsurfingu. Z drugiej strony niekończąca się piaszczysta plaża Mikri Vigla ze spokojną i płytką wodą jest wygodna dla rodzin z dziećmi.

Naksos to wyspa idealna dla miłośników pięknej przyrody, sportów wodnych i pieszych wędrówek. Aby ją lepiej poznać, najlepiej wypożyczyć samochód lub skuter, wtedy można odkryć jej wszystkie zakamarki przyrodnicze i poukrywane tawerny z najlepszymi daniami. Naxos to świetny wybór na wczasy all inclusive lub rodzinne wakacje w Europie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *