Teren Pałacu Schönbrunn obejmuje formalne ogrody, oranżerię, fontanny i labirynt z żywopłotu w kształcie apaszki. W 1441 pokojach Pałacu Schönbrunn znajduje się imponująca kolekcja sztuki i mebli. Pałac Schönbrunn jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego w Austrii i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czytaj dalej!

Pałac Schönbrunn – historia i ciekawostki

Pałac Schönbrunn to dawna letnia rezydencja cesarska w Wiedniu, w Austrii. Barokowy pałac z 1441 pomieszczeniami jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych, kulturalnych i historycznych w kraju. Pałac Schönbrunn jest widoczny praktycznie z każdej części Wiednia. Na miejscu pałacu stał najpierw dwór należący do austriackiego męża stanu kardynała Sahau von Welzburg.
W 1569 roku cesarz Maksymilian II zakupił posiadłość i rozbudował budynki. Jego następca, Rudolf II, dobudował rozległy kompleks ogrodów. Cesarzowi Maciejowi, który rezydował w Schönbrunn przez większą część swojego panowania, przypisuje się dodanie Gloriette, pawilonu na szczycie wzgórza w ogrodach, z którego rozciąga się spektakularny widok na Wiedeń.
Za panowania Karola VI kompleks pałacowy został znacznie powiększony. W 1740 roku w Schönbrunn urodziła się Maria Teresa Habsburg. W 1755 roku urodziła się tu przyszła królowa Francji, Maria Antonina. W 1780 roku Józef II dobudował wielką salę, która dziś jest jednym z najwspanialszych pomieszczeń w pałacu. Syn Marii Teresy, cesarz Franciszek I, mieszkał tu z rodziną w latach 1805–1809, po zajęciu Wiednia i pałacu Hofburg przez Napoleona.
W 1830 roku urodził się tu wnuk Franciszka I, Franciszek Józef, a jego prawnuk i następca, Karol I, również spędził dzieciństwo w Schönbrunn.
Podczas II wojny światowej pałac został uratowany przed zniszczeniem przez Adolfa Hitlera, który planował zrównać z ziemią wszystkie pałace cesarskie w Wiedniu. W latach powojennych Pałac Schönbrunn został przywrócony do dawnej świetności. Dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wiednia.
Pałac Schönbrunn jest również wykorzystywany do oficjalnych wydarzeń takich jak wizyty państwowe. W 2020 roku prezydent USA Donald Trump i pierwsza dama Melania Trump odwiedzili Pałac Schönbrunn podczas wizyty państwowej w Austrii. Pałac Schönbrunn służy jako przypomnienie imperialnej przeszłości Wiednia i jego obecnego statusu jako światowej klasy ośrodka turystycznego.

Zwiedzanie Pałacu Schönbrunn w Wiedniu – najważniejsze atrakcje

Zbudowany w XVIII wieku jako letnia rezydencja dla dynastii Habsburgów, Pałac Schönbrunn jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych budynków w Wiedniu. Wizyta w pałacu jest obowiązkowym punktem programu dla każdego podróżującego do miasta.
Teren pałacu jest rozległy i obejmuje wypielęgnowane ogrody, zoo i plac zabaw. Wnętrze pałacu jest nie mniej imponujące, z bogatymi dekoracjami i bogactwem historycznych artefaktów.
Najsłynniejszym pomieszczeniem w pałacu jest Sala Lustrzana, w której Maria Antonia spędzała poranki. Wizyta w Pałacu Schönbrunn to cofnięcie się w czasie do czasów austriackiej rodziny królewskiej. Pałac jest wspaniałym przykładem bogatego stylu życia arystokracji. Obecnie pałac jest otwarty dla zwiedzających i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wiednia.
palac schonbrunn bilety

Kup bilety do Pałacu Schönbrunn!

Cesarz Franciszek Józef oraz inne znane osoby, które przebywały w Pałacu Schönbrunn

Pałac Schönbrunn jest miejscem, w którym przebywało wiele znanych osób. Urodził się w nim cesarz Franciszek Józef. Monarcha spędził tutaj także ostatnie lata swojego życia. W Chińskim Gabinecie Owalnym odbywały się konferencje Marii Teresy z kanclerzem Kaunitzem.

W Sali Lustrzanej Pałacu Schönbrunn koncertował 6-letni Mozart, natomiast w pokoju Vieux-Laque przesiadywał sam Napoleon. W Błękitnym Salonie Chińskim cesarz Karol I w roku 1918 podpisał zrzeczenie się udziału w rządach.

Wyłożony boazerią z drewna różanego i ozdobiony cennymi miniaturami z Indii i Persji Pokój Milionowy zaliczany jest do najpiękniejszych na świecie pomieszczeń w stylu rokoko. W Wielkiej Galerii odbywały się obrady Kongresu Wiedeńskiego.

Jakie są godziny otwarcia i ceny biletów do Pałacu Schönbrunn?

Pałac Schönbrunn to dawna cesarska letnia rezydencja z 1441 pokojami w Wiedniu w Austrii. Jeden z najważniejszych zabytków kultury w kraju, odwiedzany jest co roku przez ponad 3,5 mln osób. Pałac i ogrody są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa „Schönbrunn” pochodzi od staroniemieckiego słowa oznaczającego „piękną wiosnę”.
Kompleks składa się z pałacu, dawnych stajni pałacowych oraz z cesarskiego domku myśliwskiego. W skład parku pałacowego Schönbrunn wchodzi wzgórze Gloriette oraz fontanna Neptuna.
Dodatkowe atrakcje w okolicy to Ameisenhaus (kolonia mrówek), labirynt i Schönbrunn Zoo.
Ceny biletów do Pałacu Schönbrunn to 12 euro dla dorosłych, 9,60 euro dla seniorów i 6 euro dla dzieci. Godziny otwarcia to 9:00 rano do 17:00 wieczorem.

Jaki jest najlepszy czas, aby odwiedzić Pałac Schönbrunn?

Pałac Schönbrunn to piękna atrakcja turystyczna położona w Austrii. Najlepszy czas na odwiedzenie Pałacu Schönbrunn to miesiące letnie, kiedy pogoda jest ciepła, a ogrody są w pełnym rozkwicie. Pałac Schönbrunn jest popularnym miejscem turystycznym, więc zaleca się zarezerwowanie biletów z wyprzedzeniem.

Czy w Pałacu Schönbrunn odbywają się jakieś specjalne wydarzenia lub wystawy?

Pełną listę nadchodzących wydarzeń, wystaw i godzin otwarcia można znaleźć na stronie internetowej Pałacu Schönbrunn. Niektóre z regularnie odbywających się wydarzeń obejmują:
 
  • Przewodniki po pałacu w języku angielskim, niemieckim i innych językach.
  • Przewodniki audio w różnych językach.
  • Koncerty fortepianowe w Redoutensaal.
  • Koncerty Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego.
  • Koncerty orkiestry pałacowej w Schönbrunn.
 
W ciągu roku odbywa się również szereg imprez okolicznościowych takich jak:
 
  • Jarmark Wielkanocny na terenie pałacu.
  • Jarmark Bożonarodzeniowy na dziedzińcu pałacu.
  • Specjalne wystawy w muzeach pałacowych.
palac schonbrunn bilety

Kup bilety do Pałacu Schönbrunn!

Jakie są opcje jedzenia i picia w Pałacu Schonbrunn?

Pałacowa restauracja, mieszcząca się w Oranżerii, oferuje dania kuchni wiedeńskiej i międzynarodowej. Restauracja jest otwarta codziennie od 11:30 do 15:00, jednak zalecana jest wcześniejsza rezerwacja.
Kawiarnia i bar w pałacowym skrzydle Marzollanger są otwarte codziennie od 9:00 do 18:00. W kawiarni można skosztować różnych wypieków, kanapek, sałatek i zup, natomiast w barze serwowane są koktajle i lekkie przekąski. W pałacu znajduje się również winiarnia, która oferuje szeroki wybór austriackich i międzynarodowych win.

Pałac Schönbrunn jest jednym z najbardziej ikonicznych budynków w Austrii. Znajduje się w Wiedniu i przez wieki był główną rezydencją austriackiej rodziny cesarskiej. Obecnie jest to popularny cel podróży turystycznych, znany z wystawnej barokowej architektury i wspaniałych ogrodów.

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: