Belweder w Wiedniu – turystyczna perełka stolicy Austrii! Koniecznie zobacz bogatą kolekcję dzieł sztuki

Austria może poszczycić się jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. W mieście nie brakuje zachwycających zabytków, a jednym z nich jest Belweder w Wiedniu. Obecnie mieści się tam muzeum z największą na świecie kolekcją dzieł Klimta.

belweder w wiedniu
Ocena

Belweder w Wiedniu to jedno z najważniejszych austriackich muzeów. Bogata kolekcja dzieł sztuki oraz innych eksponatów dokumentuje dzieje tego kraju od czasów średniowiecza, aż do współczesności. Atutem są również przepiękne ogrody, które otaczają barokową rezydencję.

Belweder w Wiedniu – barokowa perła architektury

Belweder w Wiedniu został wybudowany jako podmiejska rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Wznoszono go w latach 1717-1723. Projekt pałacu powierzono Johannowi Lucasowi von Hildebrandtowi, który określany jest jako jeden z najważniejszych przedstawicieli baroku w europejskiej architekturze. Stworzył naprawdę niebanalne miejsce – budowla składa się z dwóch części Dolnego i Górnego Belwederu, które oddzielone są ogrodem francuskim. W połowie XVIII wieku pałac został wykupiony przez cesarzową Marię Teresę. Gromadzono w nim bogatą kolekcję dzieł sztuki, należącą do kolejnych cesarzy austriackich.

Kup bilet do Belwederu w Wiedniu!

Muzeum w wiedeńskim Belwederze

Muzeum w Belwederze to tak naprawdę trzy lokalizacje. Zbiory prezentowane są bowiem w Górnym oraz Dolnym Belwederze, a także nowoczesnym pawilonie noszącym nazwę Belvedere 21. Górny Belweder w Wiedniu prezentuje dzieła Gustawa Klimta – można tam zobaczyć słynny „Pocałunek” oraz „Judith”. Spacer przez kolejne korytarze i sale to możliwość poznania historii pałacu oraz dziejów austriackiej kultury. Górny Belweder od razu powstał jako miejsce reprezentacyjne. Komnaty mieszkalne mieściły się w Dolnym Belwederze, gdzie obecnie prezentowane są wystawy czasowe.

Belweder – ogrody zamkowe

Zwiedzanie Belwederu w Wiedniu nie byłoby pełne, gdyby turyści omijali cudowne ogrody pałacowe. Tam również widać barokowe założenia przestrzenne. Przed górnym pałacem stworzono staw lustrzany, w którym odbija się bogata fasada. To dopiero początek, ponieważ twórcy przygotowali trzy duże tarasy, na których rozciąga się ogród. Symetrycznie przycięte żywopłoty, zorganizowane klomby i rabaty tworzą harmonijną całość. Przy Dolnym Belwederze znajduje się ogród kameralny, do którego kiedyś miał wstęp jedynie książę, jego domownicy oraz goście. Obecnie zwiedzanie zawarte jest w cenie biletu do muzeum, natomiast ogród przy Górnym Belwederze jest ogólnodostępny.

Chcesz zwiedzić muzeum w Belwederze? Kup bilet!

Belweder w Wiedniu – cena

Jeśli chcesz zwiedzać Belweder w Wiedniu, zdecyduj, co chcesz zobaczyć. Dostępne są bilety do jednego gmachu, dwóch lub trzech. Wybierając bilety łączone, opcja „3 w 1” jest najkorzystniejsza finansowo. Dzieci i młodzież zwiedzają za darmo, ulgi przyznano też studentom oraz osobom 65+.

 

Górny Belweder Dolny Belweder Belweder 21 2 w 1

Górny i Dolny Belweder

3 w 1

Górny i Dolny Belweder, Belweder 21

Dorośli 16,90 € 14,90 € 8,90 € 25 € 27 €
Dzieci i młodzież do lat 19 0 0 0 0 0

Belweder w Wiedniu – bilety

Belweder w Wiedniu – przydatne informacje

Belweder w Wiedniu – adres
  • Górny Belweder, Prinz Eugen-Straße 27;
  • Dolny Belweder, Rennweg 6;
  • Belweder 21, Arsenalstraße 1.
Belweder w Wiedniu – godziny otwarcia
  • 10:00-18:00 (codziennie) – Górny i Dolny Belweder;
  • 11:00-18:00 (wtorek-niedziela) – Belweder 21.
Belweder w Wiedniu – cena
  • 16,90 € – Górny Belweder;
  • 14,90 € – Dolny Belweder;
  • 8,90 € – Belweder 21.
Belweder w Wiedniu – dojazd Muzea leżą blisko siebie, wystarczy dojechać do Górnego Belwederu, a pozostałe budynki znajdują się w zasięgu 8-minutowego spaceru. Dojazd metrem (linie U1, U5), linią tramwajową D, autobusami 13A, 59A, 77A, własnym samochodem.
Belweder w Wiedniu – dostępność dla osób z niepełnosprawnościami Muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Belweder w Wiedniu – strona www www.belvedere.at

Belweder w Wiedniu to miejsce, w którym można spędzić cały dzień. Trzy obiekty muzealne oraz piękne ogrody zapewniają rozrywkę na kilka długich godzin.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *