Opera Wiedeńska – poznaj historię, gmach i atrakcje Wiedeńskiej Opery Państwowej – Wiener Staatsoper

Czym wyróżnia się Opera Wiedeńska? Sprawdź, dlaczego warto zwiedzić gmach, który stał się jedną z turystycznych wizytówek stolicy Austrii.

opera wiedeńska
Ocena

Wiedeń to miasto kojarzone z okazałymi rezydencjami cesarskimi, ogrodami oraz sztuką. Jednym z tych miejsc, w którym kultura jest godnie reprezentowana, jest siedziba opery. Wznosi się ona w ścisłym centrum miasta, dzięki czemu jeszcze skuteczniej przyciąga uwagę turystów. Opera Wiedeńska – na czym polega jej fenomen?

Dzieje Wiener Staatsoper

opera wiedeńska nocą

Wiedeńska Opera Dworska to przede wszystkim wspaniała historia, która zaczęła się w latach 60. XIX wieku. Pierwszy spektakl operowy odbył się 25 maja 1869 roku. Był to „Don Giovanni Mozarta, któremu przypatrywał się m.in. cesarz Franciszek Józef I i jego żona. W 1920 roku, po upadku monarchii, zmieniono nazwę opery. Od tej pory funkcjonuje ona jako Wiedeńska Opera Państwowa.

kup bilety

Opera Wiedeńska po II wojnie światowej

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kasia Bodziony (@kasia.bodziony)


Trudnym okresem dla opery była II wojna światowa, po której konieczna była gruntowana odbudowa. Po długich pracach, 5 listopada 1955 roku, artyści wrócili na scenę. Tym razem działalność opery zainaugurował Beethoven i jego „Fidelio”. Dziś jest to jedna z najlepszych oper na świecie. Zachwyca bogatym repertuarem oraz bardzo dobrymi artystami. Pamiętaj, że muzycy grający w Filharmonii Wiedeńskiej, rekrutowani są właśnie z tej sceny. W operowym gmachu ma swoją siedzibę również Wiedeński Balet Państwowy, którego występy przyciągają rzesze widzów. Kliknij tutaj, aby kupić bilety do Opery i ominąć kolejkę do kas.

Perełka architektury. Co warto wiedzieć o operowym gmachu w Austrii?

Opera Wiedeńska to nie tylko artyści i muzyka. To również piękny gmach, zaliczany do grona najciekawszych przykładów stylu neorenesansowego. Dlaczego w czasie zwiedzania Wiednia warto zajrzeć do jego wnętrza?

Skarb wiedeńskiej architektury

Gmach, który dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Austrii, powstawał w latach 1861–1869 i szybko stał się jednym z symboli Ringu. Projekt budynku przygotowali August Sicard von Sicardsburg i Eduard van der Nüll, z kolei pracami budowlanymi kierował Josef Hlávka. Co ciekawe, gmach, który dziś przyciąga miłośników architektury, początkowo był przez wiedeńczyków krytykowany. Dziś budynek wzbudza zachwyt, podobnie jak wystrój jego wnętrz.

Opera Wiedeńska i jej wnętrza

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez O kulturze (@okulturze)


Zwiedzanie opery to wyjątkowa podróż w czasie oraz możliwość nacieszenia się spacerem w wyjątkowym otoczeniu. Zachwyca sama sala operowa z widownią, która może pomieścić 2284 widzów, oraz ogromna scena, która (dzięki hydraulicznym windom) pozwala na obracanie poszczególnych elementów, a tym samym tworzenie ciekawych przedstawień. Nad widownią wisi ogromny żyrandol z czeskiego kryształu. Budynek opery kryje też tak ciekawe pomieszczenia, jak pokój cesarski, z którego korzystać miał znudzony przedstawieniami Franciszek Józef, czy foyer, którego sufit został ozdobiony scenami ze znanych oper. Wszystko to sprawia, że w operze w Wiedniu każdy poczuje się wyjątkowo.

Najsłynniejszy karnawałowy bal w operze w Wiedniu

opera wiedeńska widok z boku

Wnętrze opery w Wiedniu wykorzystywane jest jako miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych. Tym najważniejszym jest coroczny bal w Operze Wiedeńskiej, zaliczany do grona najważniejszych wydarzeń w okresie karnawału. Jest to tradycja z XIX wieku, przy czym pierwsze bale miały jeden cel – pomagały młodym ludziom z dobrych domów zaistnieć na salonach. Dziś Wiener Opernball to huczna zabawa, w której uczestniczą m.in. przedstawiciele rządu Austrii, ludzie związani z wielkim biznesem i ci, którzy mają wielkie zasługi dla kultury. Co ciekawe, bal jest dostępny dla wszystkich, którzy posiadają odpowiedni strój balowy. Chcesz zatem uatrakcyjnić sobie wycieczkę do Wiednia taką zabawą? Zaplanuj podróż w okresie karnawału!

kup bilety

Wiedeńska Opera Narodowa – informacje praktyczne

Wiedeńska opera jest otwarta dla turystów pragnących na własne oczy zapoznać się z jej bogactwem. Oto najważniejsze informacje.

Adres  Opernring 2, 1010 Wien, Austria
Godziny otwarcia Od poniedziałku do niedzieli, od 10:00 do 15:00
Ceny biletów  Zwiedzanie Opery i muzeum – kup bilet
  • dorośli – 7,5 euro;
  • seniorzy – 6 euro;
  • dzieci – 3,50 euro.

Zwiedzanie samej Opery:

  • dorośli – 3 euro;
  • seniorzy – 2,5 euro;
  • dzieci – 2 euro.
Czas zwiedzania  około 40 minut
Zwiedzanie z przewodnikiem tak
Język niemiecki, angielski, hiszpański, francuski
Uwagi  Muzeum nieczynne w poniedziałki 

Jeśli nie chcesz ryzykować stania w kolejce i chcesz mieć pewność, że zwiedzisz operę podczas wizyty w Wiedniu, możesz z wyprzedzeniem zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem. Wiedeńska Opera Narodowa to miejsce nie tylko dla melomanów, ale i dla miłośników architektury. Jeśli chcesz poznać Wiedeń i jego magię, podczas wycieczki po jego terenie koniecznie musisz odwiedzić to miejsce.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *