Ostra Brama i Kaplica Ostrobramska. Zabytek i miejsce kultu maryjnego w Wilnie

Ostra Brama to miejsce odwiedzane licznie przez pielgrzymów i turystów zwiedzających Wilno. Łączy się z kaplicą, w której jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Co wiemy z historii na temat Ostrej Bramy? Dlaczego miejsce to chwyta za serce nie tylko katolików, ale też ateistów i wyznawców innych religii?

ostra brama
Ocena

Ostra Brama znana jest głównie z cudami słynącego obrazu i kultu Maryi. Nie jest to jednak kościół, jak sądzą niektórzy turyści, ale brama miejska z kaplicą, w której mieści się obraz. To ostatnia z 9 bram, które kiedyś wraz z murami okalały miasto. Niestety, wskutek zniszczeń wojennych zachowała się tylko Ostra Brama, która oddziela nowe dzielnice od Starego Miasta. Jak wygląda ta zabytkowa budowla? Jaka jest historia powstania kaplicy? Co warto wiedzieć na temat zwiedzania tego obiektu. O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ostra Brama – ostatnia brama miejska w Wilnie

Wilno dopiero na przełomie XV i XVI wieku zostało otoczone murami miejskimi i basztami. Niestety, w wyniku zniszczeń wojennych, w XIX wieku zdecydowano o rozbiórce zrujnowanych murów i bram. Pozostała tylko późnogotycka Ostra Brama, która była w najlepszym stanie. Idąc ulicą Ostrobramska (lit. Aušros Vartų gatvė) od strony skrzyżowania z ulicą Dauksos, zobaczysz jasna fasadę bramy z attyką wieńczącą basztę, a niżej ornamenty i medalion z litewskim herbem „Pogoń”. Z prawej strony do bramy przylega ocalały fragment murów, a lewej stoi kamienica. Budowlę wniesiono na planie kwadratu, a jej mury mają szerokość około 2 metrów.

Poznaj historię powstania Kaplicy Ostrobramskiej

W 1711 roku przy bramie zbudowano drewnianą kaplicę i umieszczono w niej obraz Maryi, Matki Miłosierdzia. Wkrótce kaplica spłonęła w pożarze, ale obraz ocalał. Wówczas do bramy dobudowano murowaną kaplicę o wymiarach 10,8×5 metrów, która dotrwała do naszych czasów. Kaplica ma bogato zdobione wnętrze i trzy okna. Środkowe jest od ranka do zmroku otwarte, aby wierni i turyści mogli z ulicy zobaczyć słynny obraz. Łaciński napis pod tympanonem oznacza zwrot „Matko Miłosierdzia”, a napisy nad bocznymi oknami: „pod Twoją opiekę uciekamy się”. W poprzednich stuleciach, gdy Litwa należała do Korony, zamiast łacińskich widniały tu polskie litery.

Co wiemy na temat obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej?

Obraz powstał w XVII wieku, ale autor dzieła jest nieznany. Postać Maryi namalowano na dębowych deskach, dopiero w kolejnych stuleciach domalowano postacie rodziców, a także srebrna suknię, półksiężyc pod stopami i koronę. Wielu wiernych przybywa tu w celu modlitwy, wierząc, że Maryi spełni ich prośby. Pozostali chcą zobaczyć zabytkową kaplicę, której wystrój i podniosła atmosfera u wszystkich budzi respekt i refleksję.

Jak i kiedy zwiedzać ten wileński zabytek?

Wejście na korytarz i schody do kaplicy znajdziesz nieco dalej po prawej stronie. Od godzin południowych na ulicy gromadzą się licznie turyści, wówczas trudniej jest spokojnie wejść do środka, pomodlić się czy zrobić zdjęcia. Najlepszą porą jest poranek. W dni robocze o godzinie 10.00 w kaplicy odprawiana jest msza święta po polsku. W niedziele msze odbywają się w sąsiednim kościele św. Teresy.

Matka Boża Ostrobramska przyciąga wiernych, a kaplica i brama turystów, którzy często właśnie stąd zaczynają zwiedzanie najstarszej dzielnicy Wilna.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *