Interesujesz się okresem średniowiecza? A może jesteś fanem legend i opowieści o rycerzach? W obu przypadkach będziesz zachwycony, gdy odwiedzisz ruiny litewskiego zamku na półwyspie i nowszą, odrestaurowaną, siedzibę książąt. Poznaj bliżej zamek w Trokach i jego dzieje!

Zamek na wyspie i jego historia

zamek w trokach widok z lotu ptaka

Zamek, który obecnie możesz odwiedzić to w dużej mierze rekonstrukcja ruin wykonana w 2 poł. XX w. Budowa oryginalnego zamku w Trokach (pierwotnie na półwyspie) zakończyła się w 1375 roku. Wtedy to zamieszkał tutaj wielki książę litewski Kiejstut Giedyminowicz. Już 2 lata później, w 1377 roku, twierdza musiała jednak odeprzeć atak krzyżacki. A to wiązało się z poważnymi stratami i uszkodzeniami. Po zamordowaniu Kiejstuta, walki o władzę w Trokach toczyły się pomiędzy jego synem Witoldem (tym samym, który weźmie potem udział w bitwie pod Grunwaldem), a Władysławem Jagiełłą. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromis i na zamkowym tronie zasiadł Witold.

Kup bilety i zapoznaj się z interesującą historią Trockiego zamku na żywo!

Krzyżacy nie zrezygnowali ze zdobycia zamku

Wielokrotne ataki doprowadziły do zawalenia się części murów. W związku z tym w latach 14041408 trwały prace nad wybudowaniem warowni na największej z wysp jeziora Galwe. Stary zamek miał w ten sposób zostać lepiej zabezpieczony i odciążony. Nowa rezydencja zyskała w dużej mierze charakter obronny. Mury wzmocniono do grubości 2,5 metra, dobudowano galerie, z których można było strzelać i odpierać ataki nieprzyjaciela oraz 3 wieże (jedna stanowiła więzienie).

zamek w Trokach widok na zamek i jezioro

Kup bilet i odkryj miasto Troki!

Po 1410 roku zamek w Trokach zaczął tracić znaczenie militarne

W XVI wieku (pod rządami Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta) został całkowicie przebudowany w stylu renesansowym. Następnie, w czasie wojen moskiewskich, niemal zupełnie zniszczono go i pozostawiono w stanie ruiny. Plany odbudowy powstały dopiero w XIX w. Wówczas to podjęto się pierwszych prac konserwatorskich. Z przerwami trwały one jednak aż do 1984 roku. W czasie robót udało się odbudować część zamku górnego, basztę i dziedziniec. Obecnie udostępniony do zwiedzania zamek w Trokach utrzymany jest w stylu gotyckim.

Zamek w Trokach – informacje praktyczne

zamek w trokach zimą

O czym warto wiedzieć, zanim odwiedzisz zamek z XIV wieku? Poznaj godziny otwarcia i inne przydatne informacje:

Zamek w Trokach – adresTrakai 21142, Litwa
Godziny otwarciaMaj-wrzesień:

V-IX 10:00–19:00

Marzec, kwiecień, październik, listopad:

III-IV nieczynne

X-XI 10:00–18:00

Grudzień-luty:

I-II nieczynne

XII 10:00-18:00

Cena biletuW sezonie (kwiecień–wrzesień)

12,00 euro dla dorosłych – kup bilety

6,00 euro dla uczniów i studentów,

6,00 euro dla seniorów

Poza sezonem (styczeń–marzec i październik–grudzień)

8,00 euro dla dorosłych

4,00 euro dla uczniów i studentów,

4,00 euro dla seniorów

Dostępność dla osób niepełnosprawnychNie poleca się
Strona wwwhttps://www.trakai-visit.lt 

Wycieczka prosto z Wilna nad jezioro Galwe i do dawnej stolicy księstwa litewskiego

zamek w trokach droga mostem do zamku

Historię zamku w Trokach możesz poznać podczas jednodniowej wycieczki! Z hotelu w Wilnie odbierze cię klimatyzowany minibus. Przejedziesz nim ze stolicy Litwy do Troków. Podróż nie zajmie dużo czasu – Troki leżą zaledwie 28 km od Wilna. Na czas przejazdu otrzymasz przewodnik audio, dzięki któremu zapoznasz się z historią miejsca, do którego zmierzasz. W Trokach przewidziane jest 2,5 godziny czasu wolnego. Wykorzystasz je na zwiedzanie Starego Miasta, zrobienie zdjęć oraz zakup pamiątek.

Zwiedzanie zamku

zamek w trokach widok na zamek

Potem udasz się na zwiedzanie zrekonstruowanego zamku na wyspie. Zobaczysz też ruiny pierwotnego zamku w Trokach, umiejscowionego na półwyspie. Po zakończeniu zwiedzania zamku możesz swobodnie podziwiać wyspy na jeziorze Galwe oraz całą okolicę. W czasie wycieczki dowiesz się więcej nie tylko o historii państwa litewskiego i zamku, ale też zamieszkujących te tereny mniejszości etnicznych. Byli wśród nich Karaimi, Tatarzy i Żydzi.

Muzeum historyczne, karaimskie i stara cerkiew, czyli co jeszcze warto zwiedzić w litewskich Trokach

zamek w trokach stara łódka

Pozostałości zamku oraz odtworzony, murowany zamek to nie wszystko, co warto zobaczyć w miejscowości Troki. Dlatego też podczas czasu wolnego w trakcie wycieczki na pewno nie będziesz się nudził! Na odkrycie czekają takie miejsca jak:

  • Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – pełna fresków i wspaniałych ikon świątynia wzniesiona w 1863 roku;
  • Karaimskie Muzeum Etnograficzne, dom modlitwy oraz tradycyjne domy, czyli turystyczna wizytówka miasteczka;
  • Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – kościół wzniesiony pierwotnie zgodnie z rozkazem księcia Witolda w 1409 roku.
zamek w Trokach widok na zamek i jezioro

Kup bilet i odkryj miasto Troki!

Spróbuj lokalnej kuchni

Podczas odwiedzania Troków warto także wybrać się do którejś z tutejszych knajpek i spróbować lokalnej kuchni karaimskiej. Jej najbardziej rozpoznawalnym daniem są kibiny, czyli pierogi z ciasta drożdżowego nadziewane serem, baraniną, kurczakiem lub wołowiną. Spróbuj też jazmy (tutejszego chłodnika) albo słodkiej, białej chałwy. Jeśli do Troków wybierzesz się własnym samochodem, odwiedź również pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu. Choć to zaledwie 6 km dalej, wielu turystów nie dociera do tego, jednego z najpiękniejszych na Litwie, pałaców.

Zamek w Trokach to punkt obowiązkowy dla każdego, kto zaplanował spędzić na Litwie, choć kilka dni. W trakcie wakacji nie możesz go pominąć! Odwiedź to wyjątkowe miejsce z wielowiekową historią!

Archiwum: marzec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: