Zamek w Trokach na Litwie – legendarna siedziba wielkiego księcia Witolda

Pierwotnie zamek w Trokach zlokalizowany był na półwyspie. Dopiero po ok. 30 latach od jego wybudowania rozpoczęto prace nad warownią położoną na jeziorze Galwe. Jaka historia wiąże się z zamkiem usytuowanym w jednym z ważniejszych miast Wielkiego Księstwa Litewskiego?

zamek w trokach
Ocena

Interesujesz się okresem średniowiecza? A może jesteś fanem legend i opowieści o rycerzach? W obu przypadkach będziesz zachwycony, gdy odwiedzisz ruiny litewskiego zamku na półwyspie i nowszą, odrestaurowaną, siedzibę książąt. Poznaj bliżej zamek w Trokach i jego dzieje!

Zamek na wyspie i jego historia

zamek w trokach widok z lotu ptaka

 

Zamek, który obecnie możesz odwiedzić to w dużej mierze rekonstrukcja ruin wykonana w 2 poł. XX w. Budowa oryginalnego zamku w Trokach (pierwotnie na półwyspie) zakończyła się w 1375 roku. Wtedy to zamieszkał tutaj wielki książę litewski Kiejstut Giedyminowicz. Już 2 lata później, w 1377 roku, twierdza musiała jednak odeprzeć atak krzyżacki. A to wiązało się z poważnymi stratami i uszkodzeniami. Po zamordowaniu Kiejstuta, walki o władzę w Trokach toczyły się pomiędzy jego synem Witoldem (tym samym, który weźmie potem udział w bitwie pod Grunwaldem), a Władysławem Jagiełłą. Ostatecznie udało się osiągnąć kompromis i na zamkowym tronie zasiadł Witold.

Kup bilety i zapoznaj się z interesującą historią Trockiego zamku na żywo!

Krzyżacy nie zrezygnowali ze zdobycia zamku

Wielokrotne ataki doprowadziły do zawalenia się części murów. W związku z tym w latach 14041408 trwały prace nad wybudowaniem warowni na największej z wysp jeziora Galwe. Stary zamek miał w ten sposób zostać lepiej zabezpieczony i odciążony. Nowa rezydencja zyskała w dużej mierze charakter obronny. Mury wzmocniono do grubości 2,5 metra, dobudowano galerie, z których można było strzelać i odpierać ataki nieprzyjaciela oraz 3 wieże (jedna stanowiła więzienie).kup bilety

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dorota (@dla84gd)

Po 1410 roku zamek w Trokach zaczął tracić znaczenie militarne

W XVI wieku (pod rządami Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta) został całkowicie przebudowany w stylu renesansowym. Następnie, w czasie wojen moskiewskich, niemal zupełnie zniszczono go i pozostawiono w stanie ruiny. Plany odbudowy powstały dopiero w XIX w. Wówczas to podjęto się pierwszych prac konserwatorskich. Z przerwami trwały one jednak aż do 1984 roku. W czasie robót udało się odbudować część zamku górnego, basztę i dziedziniec. Obecnie udostępniony do zwiedzania zamek w Trokach utrzymany jest w stylu gotyckim.

Zamek w Trokach – informacje praktyczne

zamek w trokach zimą

O czym warto wiedzieć, zanim odwiedzisz zamek z XIV wieku? Poznaj godziny otwarcia i inne przydatne informacje:

Zamek w Trokach – adres Trakai 21142, Litwa
Godziny otwarcia Maj-wrzesień:

V-IX 10:00–19:00

Marzec, kwiecień, październik, listopad:

III-IV nieczynne

X-XI 10:00–18:00

Grudzień-luty:

I-II nieczynne

XII 10:00-18:00

Cena biletu W sezonie (kwiecień–wrzesień)

12,00 euro dla dorosłych – kup bilety

6,00 euro dla uczniów i studentów,

6,00 euro dla seniorów

Poza sezonem (styczeń–marzec i październik–grudzień)

8,00 euro dla dorosłych

4,00 euro dla uczniów i studentów,

4,00 euro dla seniorów

Dostępność dla osób niepełnosprawnych Nie poleca się
Strona www https://www.trakai-visit.lt 

Wycieczka prosto z Wilna nad jezioro Galwe i do dawnej stolicy księstwa litewskiego

zamek w trokach droga mostem do zamku

Historię zamku w Trokach możesz poznać podczas jednodniowej wycieczki! Z hotelu w Wilnie odbierze cię klimatyzowany minibus. Przejedziesz nim ze stolicy Litwy do Troków. Podróż nie zajmie dużo czasu – Troki leżą zaledwie 28 km od Wilna. Na czas przejazdu otrzymasz przewodnik audio, dzięki któremu zapoznasz się z historią miejsca, do którego zmierzasz. W Trokach przewidziane jest 2,5 godziny czasu wolnego. Wykorzystasz je na zwiedzanie Starego Miasta, zrobienie zdjęć oraz zakup pamiątek.kup bilety

Zwiedzanie zamku

zamek w trokach widok na zamek

Potem udasz się na zwiedzanie zrekonstruowanego zamku na wyspie. Zobaczysz też ruiny pierwotnego zamku w Trokach, umiejscowionego na półwyspie. Po zakończeniu zwiedzania zamku możesz swobodnie podziwiać wyspy na jeziorze Galwe oraz całą okolicę. W czasie wycieczki dowiesz się więcej nie tylko o historii państwa litewskiego i zamku, ale też zamieszkujących te tereny mniejszości etnicznych. Byli wśród nich Karaimi, Tatarzy i Żydzi.

Muzeum historyczne, karaimskie i stara cerkiew, czyli co jeszcze warto zwiedzić w litewskich Trokach

zamek w trokach stara łódka

 

Pozostałości zamku oraz odtworzony, murowany zamek to nie wszystko, co warto zobaczyć w miejscowości Troki. Dlatego też podczas czasu wolnego w trakcie wycieczki na pewno nie będziesz się nudził! Na odkrycie czekają takie miejsca jak:

  • Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – pełna fresków i wspaniałych ikon świątynia wzniesiona w 1863 roku;
  • Karaimskie Muzeum Etnograficzne, dom modlitwy oraz tradycyjne domy, czyli turystyczna wizytówka miasteczka;
  • Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – kościół wzniesiony pierwotnie zgodnie z rozkazem księcia Witolda w 1409 roku.

Spróbuj lokalnej kuchni

Podczas odwiedzania Troków warto także wybrać się do którejś z tutejszych knajpek i spróbować lokalnej kuchni karaimskiej. Jej najbardziej rozpoznawalnym daniem są kibiny, czyli pierogi z ciasta drożdżowego nadziewane serem, baraniną, kurczakiem lub wołowiną. Spróbuj też jazmy (tutejszego chłodnika) albo słodkiej, białej chałwy. Jeśli do Troków wybierzesz się własnym samochodem, odwiedź również pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu. Choć to zaledwie 6 km dalej, wielu turystów nie dociera do tego, jednego z najpiękniejszych na Litwie, pałaców.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Idziemy Dalej (@idziemydalej.pl)


Zamek w Trokach to punkt obowiązkowy dla każdego, kto zaplanował spędzić na Litwie, choć kilka dni. W trakcie wakacji nie możesz go pominąć! Odwiedź to wyjątkowe miejsce z wielowiekową historią!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *