Czy uwierzysz, że najmniejszy kraj na świecie ma tak małą powierzchnię, że przeciętna metropolia, wydaje się przy nim prawdziwym gigantem? Jego wymiary to zaledwie kilometr na kilometr. Do kogo należy ten tytuł i jakie są najmniejsze państwa na świecie? Zapraszamy w ekscytującą podróż dookoła świata! Na zachętę podpowiemy, że każde z nich ma powierzchnię mniejszą od Krakowa!

Malta – największe najmniejsze państwo na świecie

Nasze zestawienie otwiera największy najmniejszy kraj na świecie, czyli Malta. Położona na Morzu Śródziemnym wyspa legitymuje się powierzchnią 316 km kw i liczbą ludności 525 285 (dane z 2020 roku). Mimo niewielkiej powierzchni Malta oferuje odwiedzającym ją turystom niesamowite bogactwo kulturowe. Ma to związek z historią wyspy, która na przestrzeni lat znajdowała się pod panowanie Rzymian, Arabów, Hiszpanów, Francuzów, a nawet Brytyjczyków.

Każdy z tych krajów wniósł coś do kultury i architektury wyspiarskiego kraju, dzięki czemu jest on jedyny w swoim rodzaju. Najlepszym jest stolica Malty – Valetta, która jest najbardziej zagęszczonym obszarem zabytkowym na świecie. Największą atrakcją wyspy są megalityczne świątynie, wzniesione w 3600 r. p.n.e.

Malediwy – wyspiarskie państwo na Oceanie

Kolejne miejsce zajmują Malediwy. Wyspiarskie państwo położone na Oceanie Indyjskim może się poszczycić powierzchnia 300 km kw. W 2020 roku kraj zamieszkiwany był przez 520 542 osoby. Od 1796 roku wyspy były pod brytyjską protekcją. W 1965 roku odzyskały niepodległość jako sułtanat. W 1968 roku przeprowadzono referendum, w wyniku którego została proklamowana republika. Wyspy spłyną przede wszystkim ze swoich rajskich plaż, które przyciągają turystów z całego świata. Ciekawostką jest, że łączna powierzchnia dróg na Malediwach wynosi zaledwie 88 km.

Saint Kitts i Nevis

To niewielkie, tajemnicze państwo położone na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 251 km kw. Jest to najmniejsze suwerenne państwo amerykańskie. W 1983 roku została przyjęta tu konstytucja, według której państwo jest monarchią konstytucyjną, a na jego czele stoi brytyjski monarcha. Wyspy słynną z niezwykłego krajobrazu, który zawdzięczają wulkanicznemu pochodzeniu.

Wyspy Marshalla

Na kolejnym miejscu znajduje się inne państwo wyspiarskie. Jest to Republika Wysp Marshalla o powierzchni 181 km kw. Położone na Ocenia Spokojnym wyspy w przeszłości znajdowały się pod kontrolą Japonii i Stanów Zjednoczonych. Obecnie są niepodległym państwem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Liechtenstein – najmniejszy kraj alpejski

Na półmetku naszej listy znajduje się Księstwo Liechtenstein. Alpejski kraj położony jest między Austrią i Szwajcaria. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 160 km kw. Wykupione w XVII i XVIII wieku przez ród Liechtensteinów ziemie, zostały w 1719 roku uznane za suwerenne księstwo w granicach Rzeszy Niemieckiej. W 1866 roku księstwo wystąpiło ze Związku Niemieckiego, a jego niepodległość została formalnie uznana. Liechtenstein nie posiada własnej waluty i lotniska. Może jednak poszczycić się jednym z najlepszych na świecie wskaźników PKB i najniższą przestępczością.

San Marino

San Marino to kolejna europejska pozycja w naszym zestawieniu. Niepodległa enklawa znajduje się na terytorium Włoch, zajmując powierzchnie 61 km kw. z 33 938 mieszkańcami. Nie jest to najmniejszy kraj na świecie, ale za to najstarsza republika. Niepodległość San Marino została uznana przez Watykan już w 1291 roku, a w 1600 roku postał statut, na mocy którego władze nad państwem zaczęła sprawować Wielka Rada Generalna.

Tuvalu

Ostanie miejsce przed podium należy do wyspiarskiego państwa na Ocenia Spokojnym. Powierzchnia archipelagu Tuvalu wynosi zaledwie 26 km kw., a liczba mieszkańców 11 792 osoby. Ciekawostką jest, że najdłuższy odcinek utwardzanej drogi w Tuvalu mierzy zaledwie 8 km. To znacznie mniej niż mosty w Europie czy tunele pod Alpami.

Nauru- trzeci najmniejszy kraj na świecie

Niewielkie państewko położone jest w Mikronezji, zaledwie 42 km od równika. Jego powierzchnia zajmuje 21 km kw., a niewielki obszar zamieszkiwany jest przez 9 tys. osób. Tuvalu posiada historię. W 1888 roku wyspa została wcielona do Cesarstwa Niemieckiego, aby w 1914 zostać zajęta przez Australię. Po I wojnie światowej znalazła się pod administracją brytyjską, a po japońskiej okupacji w czasie II wojny światowej, stała się terytorium powierniczym ONZ. Pełną niepodległością cieszy się od 1968 roku.

Monako – drugi najmniejszy kraj na świecie

Przedostatnie miejsce w rankingu należy do niewielkiego miasta-państwa w południowej Europie. Położone między Francją, a Włochami Monako, legitymuje się powierzchnią 2,02 km kw.! Liczba jego mieszkańców to aż 39 244. Kraj jest prawdziwym rajem dla milionerów. W przeliczeniu na kilometr kw. zamieszkuje tu najwięcej majętnych osób na całym świecie. Podobnie jak Liechtenstein Monako nie posiada swojego lotniska.

Watykan – najmniejszy kraj na świecie

Podium należy do Watykanu. Rzymska enklawa, będąca siedzibą papieską, zajmuje powierzchnię wynoszącą jedynie 0,44 km. kw. Jak mało to jest? Posłużmy się przykładem. Zamek w Malborku będący jednym z największych kompleksów warownych na świecie ma 0,14 km kw., czyli dokładnie trzy razy mniej. Innym przykładem może być warszawski Stadion Narodowy, którego podwojona powierzchnia wyniosłaby właśnie 0,44 km kw.

Ciekawostką jest, że długość granicy, czyli obwód Watykanu to nieco ponad 3 km. Wolnym krokiem cały kraj można obejść w około pół godziny. Przecięcie spacerem Watykanu w poprzek zajmuje jedynie 13 minut. Granicę można przekraczać, aż w 5 miejscach. W żadnym punkcie nie ma obowiązku kontroli paszportowej.

Państwo papieskie zamieszkiwane jest przez około 800 osób, co czyni je także najmniejszym państwem na świecie pod względem liczby ludności. Znaczną część kraju zajmuje Bazylika Świętego Piotra oraz Muzea Watykańskie, w których znajdują się cenne dzieła sztuki z całego świata, Przykład Watykanu tym samym dobitnie świadczy o nieprawdziwości słów „małe” znaczy „nieciekawe”. Watykan co roku odwiedzany jest przez miliony turystów, którzy przyjeżdżają tu na spotkania z papieżem lub podziwiać architekturę i dzieła sztuki.

Najmniejszy kraj na świecie

Przedstawiony powyżej ranking prezentuje 10 najmniejszych państw na świecie. Jak udowadnia ciekawa historia i kultura każdego z nich, niewielka powierzchnia nie przeszkadza im w byciu ciekawymi i różnorodnymi. Najlepszym przykładem może być najmniejszy kraj na świecie, czyli Watykan. Państwo Papieskie same w sobie jest ewenementem, który przyciąga wiernych i turystów z całego świata. Na atrakcyjność miejsca wpływa także obecność ponad 54 muzeów, w których znajdują się cenne zbiory z całego świata. Granice państwa rozciągają się na odcinku 3 km, dzięki czemu można obejść cały kraj w zaledwie 30 minut.

 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety