San Marino – najstarsza republika świata w samym sercu Włoch. Jak ją zwiedzać? Które zabytki warto zobaczyć?

San Marino to enklawa na terytorium Włoch. Malutkie państewko położone na Monte Titano to idealna opcja na jednodniową wycieczkę. Co zwiedzić? O czym warto wiedzieć przed podróżą? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

san marino
Ocena

San Marino to zarazem najstarszy, jak i jeden z najmniejszych krajów świata. Państwo znane jako Najjaśniejsza Republika San Marino ze stolicą w San Marino zostało założone w 301 roku n.e., a jego powierzchnia obejmuje zaledwie 61 km². Mniejsze są tylko Watykan i Monako. Mimo swojego niewielkiego terytorium, państewko stanowi cel wycieczek 4 milionów turystów rocznie. Położona na wysokości 749 m n.p.m. enklawa kusi przyjezdnych pięknymi widokami i uroczą starówką.

Jeśli planujesz wakacje w północnych Włoszech, koniecznie zarezerwuj sobie popołudnie na zwiedzenie San Marino. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i praktyczny przewodnik po tym urzekającym kraju.

San Marino – historia najstarszej republiki świata

Historia San Marino sięga 301 roku n.e. Zgodnie z legendą założył je święty Maryn, który wraz ze św. Leonem schronił się na wzgórzu Monte Titano, uciekając przed prześladowaniami cesarza Dioklecjana. Tam zbudował niewielki kościół i założył chrześcijańską wspólnotę.

San Marino uniezależniło się od miejscowych feudałów w IX wieku n.e. Jako komuna miejska posiadało własny demokratyczny i republikański samorząd. W roku 1000 zwołano tzw. Arengo, czyli zgromadzenie obywateli, w którym zasiadała głowa każdego lokalnego rodu. W 1291 roku niepodległość San Marino została uznana przez Państwo Kościelne. Władzę przejęła wówczas Wielka Rada Generalna, na szczycie której zasiada dwóch kapitanów regentów. Taka forma sprawowania rządów przetrwała w San Marino do dziś.

Do 1463 roku obszar państwa obejmował wyłącznie górę Titano. W połowie XV wieku rozszerzył się o miasta Fiorentino, Montegiardino, Serravalle i Faetano. W 1600 roku przyjęto konstytucję. San Marino było wielokrotnie najeżdżane i okupowane, jednak zachowało swój ówczesny kształt i niepodległość. Ostatecznie wszystkie państwa europejskie uznały je w 1815 roku podczas kongresu wiedeńskiego. San Marino nie zostało wcielone do Włoch nawet podczas wielkiego zjednoczenia kraju w połowie XIX wieku.

Najnowsze dzieje San Marino

W trakcie II wojny światowej San Marino zachowało neutralność, jednak było okupowane i ucierpiało w wyniku bombardowań. Po wojnie władzę w kraju przejęła lewica, która w 1957 roku została obalona przez wspieraną przez Włochy i USA chadecką opozycję antyrządową. Pucz doprowadził do kryzysu w kraju.

W 1988 roku San Marino wstąpiło do Rady Europy, zaś 4 lata później do ONZ. W 2002 roku kraj przyjął walutę euro. W roku 2008 historyczne centrum stolicy wraz ze szczytem Monte Titano wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Położenie kraju – jak dotrzeć do San Marino?

San Marino znajduje się na Półwyspie Apenińskim pośrodku Włoch – między Bolonią, Florencją, Perugią a Rimini. Jego terytorium obejmuje 61 km2. Odległość państwa od włoskiego wybrzeża wynosi zaledwie 20 km. Należy jednak pamiętać, że nie jest to nadmorski kurort, lecz obszar położony w górach na wysokości 749 m n.p.m.

Dojazd do San Marino

Do San Marino najłatwiej dostać się samochodem. Droga z Polski wiedzie przez Czechy, Austrię i Włochy. Na trasie trzeba liczyć się z płatnymi autostradami.

San Marino nie ma własnego portu lotniczego ani nawet stacji kolejowej. Najbliższe dworce i lotniska znajdują się w Rimini, Forli i Bolonii. Z miast tych można dostać się autobusem pod same mury obronne stolicy.

San Marino – co warto zwiedzić? Najważniejsze miejsca i zabytki

San Marino to dobry punkt wypadowy na jednodniową wycieczkę podczas wakacji w północnych Włoszech. Przez wzgląd na niewielkie terytorium kraju, wszystkie najważniejsze miejsca da się zobaczyć w jedno popołudnie. Trasa zwiedzania wiedzie przez uliczki otoczone średniowiecznymi domami, murami i bramami, które prowadzą na szczyt Monte Titano, gdzie znajduje się górujący nad miastem zamek La Rocca o Guaita. Poniżej prezentujemy najważniejsze zabytki San Marino.

Brama św. Franciszka

Obiekt z XIV wieku, który dawniej był siedzibą gwardii San Marino, a dziś jest wejściem do historycznego centrum stolicy. Obok bramy znajduje się romański kościół św. Franciszka z przełomu XIV i XV wieku.

Punkt widokowy Il Cantone

Charakterystyczny plac, na który można dotrzeć pieszo lub kolejką linową. Z punktu widokowego Il Cantone rozpościera się widok na cały włoski region Emilia-Romania. Przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec nawet wybrzeże Adriatyku.

Piazza Della Liberta i Palazzo Pubblico

Najważniejsze miejsce w stolicy San Marino i kolejny świetny punkt widokowy to Piazza Della Liberta, czyli Plac Wolności. Znajduje się tu Statua Wolności oraz Palazzo Pubblico – średniowieczny ratusz z wieżą zegarową będący siedzibą rządu San Marino. Budynek został zbudowany w XIV wieku według projektu Francesco Azzurri. Wielokrotnie odnawiany i przebudowywany, swój ostateczny kształt zyskał pod koniec XIX wieku. W środku znajduje się Wielka Sala Rad, Sala Zgromadzeń i Sala Głosowań.

Bazylika św. Maryna

Kolejnym ważnym punktem wycieczki po San Marino jest bazylika św. Maryna. Jest to najważniejszy kościół w mieście, wybudowany w latach 1826 – 1855 w miejscu przedromańskiej świątyni. Wewnątrz znajdują się relikwie legendarnego założyciela kraju, św. Maryna. Tuż obok bazyliki umiejscowiona jest zabytkowa dzwonnica z 600 roku n.e. oraz niewielki kościół pod wezwaniem św. Piotra. W absydzie znajdują się dwa wgłębienia na pamiątkę miejsc, w których mieli sypiać św. Maryn i jego towarzysz.

Zamek La Rocca o Guaita

Zwieńczenie wycieczki po San Marino stanowi dotarcie na zamek La Rocca o Guaita, który znajduje się na szczycie Monte Titano. Forteca została zbudowana w XI wieku. Swój obecny kształt osiągnęła cztery wieki później. Tuż przy jej bramie znajduje się mała kapliczka.

Zamek często nazywany jest po prostu Prima Torre z uwagi na swój najważniejszy element – charakterystyczną twierdzę postawioną bez fundamentów, bezpośrednio na skale. Obiekt jest dostępny dla turystów. Znajduje się tam kolejny taras widokowy. Dwie pozostałe wieże fortyfikacji to pochodzące z XIII wieku La Cesta o Fratta i La Cesta Montale. W twierdzy Fratta znajduje się Muzeum Starej Broni, zaś Montale można podziwiać tylko z zewnątrz.

Muzea w San Marino

Poza wspomnianym muzeum broni w San Marino znajdują się także:

  • Muzeum Państwowe
  • Muzeum św. Franciszka
  • Galeria Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej
  • Muzeum Znaczków Pocztowych i Monet

San Marino – informacje dla turystów (ceny, parkingi, restauracje, noclegi)

Jeśli podróżujesz samochodem, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrzymanie się na parkingu P8 u podnóża starego miasta. Jest to parking płatny. Cena wynosi ok. 1 euro za godzinę parkowania. Pieniądze można rozmienić w znajdujących się obok parkometrów urządzeniach.

Ceny produktów są tu niższe niż we Włoszech, ponieważ San Marino jest strefą bezcłową. Z tego powodu w ostatnich latach kraj ten stał się mekką dla zamożnych turystów z Rosji, którzy przyjeżdżali tam po ekskluzywne towary.

Na starówce znajdują się liczne restauracje serwujące dania kuchni włoskiej. Można też znaleźć kilka luksusowych hoteli, których główną zaletą jest przepiękny widok rozpościerający się z okien. Należy jednak liczyć się z wysokimi cenami zakwaterowania w tego typu obiektach. Dla osób, które nie chcą wydać majątku na nocowanie w San Marino, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakwaterowanie poza centrum lub w pobliskim Rimini.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *