Nafplio, inaczej Nauplion, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast Grecji. Znajduje się w znakomitej lokalizacji nad wodą pod górujący nad nią zamek Palamidi. Zdobią ją atrakcyjne wąskie uliczki, eleganckie weneckie domy, neoklasycystyczne rezydencje i interesujące muzea. Pełno tam także tawern, eleganckich butików oraz luksusowych hoteli i wygodnych pensjonatów. Ponieważ to popularne miejsce wśród mieszkańców Aten, zapełnia się w weekendy, a w szczycie sezonu jest wręcz przepełnione. Co warto zwiedzić w trakcie pobytu?
Nafplio – pierwsza stolica Grecji
Nafplio było pierwszą stolicą Grecji po odzyskaniu niepodległości (w latach 1833-1834) i stanowiło główny port od epoki brązu. Jego lokalizacja nad Zatoką Argolidzką była na tyle strategiczna, że posiadała aż trzy fortece tworzące swoisty łańcuch obronny:
- ogromną główną Palamidi;
- mniejszą Akronafplia;
- maleńką Bourtzi na wysepce na zachód od starego miasta.
Nafplio – historia
Nafplio nazwę zawdzięcza Nafpliosowi synowi boga Posejdona i córki Danausa (Danaidy) Anymone. Według mitologii to właśnie on założył miasto. Historia miasta sięga czasów prehistorycznych, kiedy miejscowi żołnierze brali udział zarówno w wyprawie argonautycznej, jak i w wojnie trojańskiej. Miasto podupadło w czasach rzymskich i ponownie rozkwitło w czasach bizantyjskich.
Frankońscy, weneccy i tureccy zdobywcy pozostawili w mieście po sobie wyraźne ślady i na przestrzeni wieków wywarli silny wpływ na jego kulturę, architekturę oraz tradycje. Starożytne mury, średniowieczne zamki, pomniki i posągi, osmańskie fontanny i weneckie lub neoklasyczne budynki urzekają odwiedzających swoją wyjątkową architekturą i pięknem.
Nauplion – turystyczne atrakcje
Nauplion ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych atrakcji i nie są to tylko plaże, to również niezwykle interesujące zabytkowe budowle oraz muzea, oto kilka z nich:
Twierdza Palamidi w Nauplionie
Ta ogromna, spektakularna cytadela, do której można dotrzeć stromym pieszym szlakiem lub krótką przejażdżką, mieści się na wschodniej skale na wysokości 216 metrów. Warto się tam wdrapać, ponieważ z góry roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Nauplion oraz Zatokę Argolidzką. Został zbudowany przez Wenecjan w latach 1711-1714 i jest uważany za arcydzieło architektury wojskowej. Mimo że w trakcie okupacji tureckiej, zaledwie w ciągu jednej nocy budowla z powodzeniem została przejęta przez wojska greckie (1822 r.), powodując, że Turcy poddali się bez walki.
W jego murach mieści się szereg niezależnych, strategicznie zlokalizowanych strażnic. Najważniejszym i najlepiej zachowanym jest zachodni Bastion Agios Andreas, który stoi na szczycie schodów prowadzących do miasta. Na wewnętrznym dziedzińcu jest maleńki kościółek.
Bastion Miltiades na północnym wschodzie jest największym z bastionów. Był używany jako więzienie dla skazanych przestępców od 1840 do 1920 roku. Theodoros Kolokotronis bohater wojny o niepodległość spędził tu kilka lat po tym, jak został skazany za zdradę.
Do twierdzy prowadzą dwie główne trasy. Możesz iść drogą lub jechać taksówką (koszt przejazdu w jedną stronę to około 10€) lub wejść po schodach, które zaczynają się nieopodal dworca autobusowego. Stamtąd do kasy przy wejściu do zamku jest dokładnie 999 kroków. Najlepiej wchodzić wcześnie rano lub bliżej zachodu słońca.
Muzeum Archeologiczne w Nafplio
Wewnątrz wspaniałego weneckiego budynku siedzibę ma muzeum z ekspozycją archeologiczną przedstawiającą rozwój społeczny Argolis. Od łowców-zbieraczy z jaskini Franchthi po wyrafinowane cywilizacje czasów mykeńskich. Eksponaty obejmują okresy: paleolit, ceramikę z okresu geometrycznego, amforę z VI wieku p.n.e., która była nagrodą podczas Igrzysk Panathenaic, a także – główną atrakcję – jedyną istniejącą brązową zbroję z okolic Myken. Na miejscu są dostępne przewodniki audio dostępne w kilku językach.
Twierdza Akronafplia w Nauplionie
Wznosząca się nad starą częścią miasta forteca Akronafplia jest najstarszym z trzech zamków w Nauplionie. Dolne partie murów obronnych pochodzą z epoki brązu, a najnowsze zbudowali Wenecjanie w XV wieku – miasto było wówczas ograniczone do jego murów. W obrębie murów z Plateia Politikou Nosokomeiou do kompleksu hotelowego dojeżdża winda, ale większość rzeczy do obejrzenia znajduje się we wschodniej części obiektu.
Galeria Narodowa – Aneks Nafplio
To oddział Galerii Narodowej w Atenach. Znajduje się w doskonale odrestaurowanym neoklasycystycznym budynku (frontowe drzwi wyglądają na zamknięte, ale tak nie jest). W jego zbiorach znajdują się liczne morskie pejzaże i rozmaite ujęcia wojny o niepodległą Grecję z 1821 r., W tym obrazy Theodorosa Vryzakisa i Dionysiosa Tsokos, uważanych za najważniejszych greckich artystów lat powojennych. W poniedziałki wstęp do muzeum jest darmowy.
Muzeum Komboloi
Niezależnie od tego, czy ma się zamiar kupić w sklepie z pamiątkami najpopularniejszy grecki element pamiątkowy – komboloï (koraliki zmartwienia), to warto zajrzeć do muzeum pachnącego kadzidłami, aby dowiedzieć się, co odróżnia komboloï od koralików modlitewnych i dlaczego mieszanka bursztynowo-mastyksowa jest tak wyjątkowa. Wśród kolekcji paciorków modlitewnych należących do różnych religii znajdują się malutkie drewniane czaszki i koraliki z czarnego korala ozdabianego masą perłową i rzeźbioną kością słoniową.
Plaża Arvanitia
Ta niewielka żwirowa plaża znajduje się zaledwie pięć minut spacerem na południe od miasta, schowana obok twierdzy Akronafplia, za Bramą Lądową. To miłe miejsce na kąpiel o zachodzie słońca, z pięknymi widokami. Natomiast na romantyczny spacer wybierz się wietrzną, ozdobioną kaktusami ścieżką, która otacza cypel od dołu promenady.
Plaża Karathona
Od parkingu przy plaży Arvanitia do długiej, piaszczystej plaży Karathona prowadzi wspaniała, wysadzana sosnami dróżka o długości 3 km. To płaski, łatwy teren do przejścia. Można też jechać samochodem lub autobusem wzdłuż 25 Martiou na wschód od miasta – to 5 km od centrum. Na plaży znajdują się udogodnienia: tawerny, bary, a także firma oferująca narty wodne, flyboarding itp. Plaża mogłaby być czystsza.
Miasteczko Nafplio, choć dość turystyczne, nadal jest uroczą i idealną bazą wypadową do zwiedzania wielu pobliskich starożytnych miejsc. Warto je odwiedzić dla malowniczych wzgórz, spaceru uliczkami i historycznych budynków to pomoże nie tylko się zrelaksować, ale również w pełni poczuć ducha historii odrodzonego państwa greckiego.
Dodaj komentarz