Mirador Cruz del Carmen – przewodnik po Górach Anaga na Teneryfie

Mirador Cruz del Carmen bywa tak zatłoczone, że trzeba stać w kolejkach do tarasu widokowego. Dlaczego? Jakie trasy prowadzą do tego punktu? Co jeszcze się tu znajduje? Wszystkie najważniejsze informacje dla turystów znajdziesz poniżej!

mirador cruz del carmen
Ocena

Mirador Cruz del Carmen znajduje się w północno-zachodniej części Teneryfy. Dostaniesz się tu zarówno pieszo, jak i rowerem czy samochodem. Niedaleko punktu widokowego jest parking i droga TF-12. Trasa łączy Las Mercedes z San Andrés. W turystycznym centrum informacyjnym nieopodal Mirador Cruz del Carmen urządzono kilka wystaw. Ekspozycje dotyczą lokalnej przyrody i historii. Jakie atrakcje czekają w tym miejscu?

Mirador Cruz del Carmen w Parku Krajobrazowym Anaga

Obszar chroniony zajmuje 14,5 tys. ha i wyróżnia się gęstą, zróżnicowaną roślinnością oraz wulkanicznymi tarasami, dolinami i wąwozami. Wokół Mirador Cruz del Carmen dominują lasy wawrzynowe. Niektóre gatunki flory i fauny występują tylko w Rezerwacie Biosfery Gór Anaga, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co można zobaczyć z Mirador Cruz del Carmen?

To zależy od pogody. Masywy górskie często zatrzymują nisko zawieszone chmury, na wysokości 600–1800 m. Czasami przez morze obłoków przebija się wierzchołek wulkanu El Teide – najwyższego szczytu całej Hiszpanii (3718 m n.p.m.). Panorama na San Cristóbal de La Laguna również prezentuje się fantastycznie.

Piesze szlaki turystyczne w pobliżu Mirador Cruz del Carmen 

W pobliżu punktu widokowego przebiegają dwie żółte trasy. Krótsza, 2,4-kilometrowa, pozwala dojść do Mirador Cruz del Carmen w niespełna półtorej godziny. Dłuższa jest część szlaku TF-10 – przejście go w całości mogłoby zająć kilka dni. Z Mirador Cruz del Carmen możesz wyruszyć do:

  • Punta del Hidalgo – ok. 10,2 km trasą TF-10 (4 h 30 min);
  • Bajamar – ok. 10 km czerwonym, żółtym i zielonym szlakiem na zachód (3 h 10 min);
  • jaskiń pod Roque de Taborno – ok. 8 km trasą TF-10, ulicami i leśnymi ścieżkami na północny-wschód (3 h);
  • Almáciga – ok. 21,7 km wieloma drogami. Najpierw szlakiem TF-10, potem TF-9 i kolejnymi północnymi trasami Parku Krajobrazowego Anaga (10–12 h).

To oczywiście tylko 3 spośród niezliczonych możliwości wycieczek. Sam punkt widokowy Mirador Cruz del Carmen znajduje się na wysokości ok. 920 m n.p.m. W 1934 r. wybudowano tutaj specjalne betonowe tarasy. To miejsce łatwo dostępne, idealne do rozpoczęcia dłuższych lub krótszych wycieczek w Sierra de Anago. Krajobrazy w dużym stopniu zależą od pory roku i rozwoju roślinności. Nie zmienia się tylko jedno – na Mirador Cruz del Carmen po prostu musisz mieć dobry aparat i naładowane baterie!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *