London Eye – diabelski młyn w Londynie, co warto wiedzieć o tej atrakcji?

Londyn jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Stolica Anglii może pochwalić się wieloma zabytkami i atrakcjami. Wśród nich jedną z najpopularniejszych jest London Eye. Co warto wiedzieć o tym diabelskim młynie?

london eye
Ocena

Diabelski młyn to rodzaj karuzeli, która obraca się na poziomej osi. Pierwszy z nich powstał w 1893 roku i był główną atrakcją wystawy w Chicago. Często można je spotkać w parkach rozrywki, gdzie stanowią jedną z najbardziej spektakularnych konstrukcji. Niektóre z nich sięgają nawet 160 metrów. London Eye, czasem nazywane również Millennium Wheel, jest jednym z największych młynów na świecie, jednocześnie to jeden z symboli tego miasta obok Tower Bridge, Big Bena i Pałacu Buckingham.

Historia London Eye

london eye widok z boku

Londyńskie Oko zajmuje pierwsze miejsce wśród tego rodzaju konstrukcji w Europie pod względem wysokości. Dawniej był to największy młyn na świecie, ale obecnie wyprzedzają go konstrukcje w Las Vegas, Singapurze i Nanchang. London Eye powstało jako odpowiedź na konkurs organizowany przez The Sunday Times i Fundacji Architektury Wielkiej Brytanii na nowy punkt orientacyjny miasta. Chociaż ostatecznie nie wyłoniono jego zwycięzcy, to twórcy podjęli się jego stworzenia.


kup bilety

Konstrukcja została w dużej części sfinansowana przez British Airways. Budowę rozpoczęto w 1998 roku u brzegu Tamizy. Uroczystość otwarcia zaszczycił premier Tony Blair, a odbyła się ona 31 grudnia 1999 roku. Pierwszy pasażer wszedł na koło dopiero u schyłku millenium, dokładnie 9 marca 2000 roku. Początkowo planowano zdemontowanie całej konstrukcji po 5 latach, ale jej popularność sprawiła, że zaniechano tego. Tak właśnie London Eye stał się stałym elementem krajobrazu miasta.

Kup bilet na przejażdżkę London Eye!

Jak zbudowany jest London Eye?

Koło ma wysokość 135 metrów i stoi na ważących 12 tysięcy ton fundamentach. Znajdują się na nim 32 kapsuły, a każda z nich może pomieścić 25 osób. Co ciekawe liczba kapsuł nie jest przypadkowa, bo odpowiada liczbie dzielnic Londynu. Każda z nich waży 10 ton i mierzy prawie 9 metrów długości. Są przeszklone, by można było z nich podziwiać panoramę miasta. Na pokładzie cały czas trwa cyrkulacja powietrza, zamontowane są owalne siedziska, nagłośnienie oraz detektory dymu. Całość waży 600 ton, a konstrukcję utrzymują stalowe liny. Nie jest to typowy diabelski młyn, a raczej koło obserwacyjne, różnicą jest tutaj sposób mocowania kabin, które znajdują się na zewnętrznej części obręczy.

Lokalizacja London Eye

 

Londyńskie Oko znajduje się po południowej stronie Tamizy. Konstrukcja mieści się pomiędzy mostami Westminster a Waterloo. Aby dostać się na miejsce, trzeba przejść przez jeden z powyższych mostów. W pobliżu znajduje się budynek Parlamentu Brytyjskiego. Najlepszym sposobem dojazdu na miejsce będzie metro.

Jak wygląda przejażdżka kołem?

london eye w nocy

London Eye otwierane zwykle jest o godzinie 10:00, a korzystać z niego można do godziny 18:00. W miesiącach wakacyjnych czas zamknięcia jest wydłużany nawet do godziny 20:30. Jazda w kapsule jest dosyć powolna, trwa około 30 minut. Wrażenia są jednak niesamowite. Ze szczytu można zobaczyć Tower Bridge, Big Bena i długi odcinek Tamizy. Kapsuły są w pełni klimatyzowane, więc zapewniają wysoki komfort niezależnie od temperatury, która panuje na zewnątrz.kup bilety

London Eye – cena

Jak w przypadku większości atrakcji w Londynie, cena może wydawać się wysoka. Bilety dzielą się na kilka rodzajów, od standardowych, które kosztują 26 funtów, aż po specjalne, które umożliwiają wejście bez czekania w kolejce – za nie zapłacić trzeba już 40 funtów. Jeżeli jesteś miłośnikiem pięknych widoków, to warto przynajmniej raz skorzystać z tej atrakcji. Już teraz możesz kupić bilet online!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Corinne (@rinnehickey)

London Eye – przydatne informacje

London Eye – adres Riverside Building, County Hall, London SE1 7PB, Wielka Brytania
London Eye – godziny otwarcia 10:00 – 18:00
London Eye – cena 32 euro — kup bilet
London Eye – dojazd Do atrakcji można dostać się metrem, trzeba wysiąść na stacji Waterloo lub Westminster.
London Eye – dostępność dla osób niepełnosprawnych Tak
London Eye – strona www https://www.londoneye.com/

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dipesh Shah (@mrdipeshashah)


London Eye to jedno z miejsc, które naprawdę warto odwiedzić, kiedy jesteś na wycieczce w Londynie. Widok ze szczytu jest niesamowity i pozwala poznać to miasto z zupełnie innej strony.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *