Tower Bridge jest połączonym mostem zwodzonym. Jest jednym z najbardziej ruchliwych mostów na świecie, z ponad 40 tys. pieszych i 2 tys. pojazdów przekraczających most każdego dnia. Most ma dwie wieże, które są połączone kładkami, do których prowadzą windy. Są również dwie kładki, które mogą być podniesione, aby umożliwić statkom przepłynięcie. Tower Bridge jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Londynie, a także jest budynkiem wpisanym na listę Grade I. Czytaj dalej!

Jaka jest historia mostu Tower Bridge w Londynie?

Tower Bridge to połączony most zwodzony znajdujący się w Londynie. Został zbudowany w latach 1886–1894. Most przecina rzekę Tamizę. Jest on ikonicznym symbolem Londynu.
Most składa się z dwóch wież połączonych ze sobą na górnym poziomie za pomocą dwóch poziomych kładek, zaprojektowanych tak, aby pomieścić pieszych i pojazdy. Centralne przęsło o długości 61 m pomiędzy wieżami jest w stanie się podnieść, aby umożliwić przepłynięcie wysokim statkom i barkom.
Pierwotnie w tym miejscu znajdował się most zwodzony, zamówiony przez króla Edwarda I w 1276 roku. Zastąpił on wcześniejszy most zwodzony, który został zniszczony przez wielką burzę w 1258 roku. Nowy most został zbudowany z kamieni. Do budowy wysokich wież użyto kamienia z Kentu, a do budowy mostów i kładek wiązu i dębu z Lincolnshire i Suffolk.
Obecny most został początkowo zaprojektowany przez architekta Horace’a Jonesa, ale zmarł on w 1887 roku i odpowiedzialność za projekt została przekazana Sir Johnowi Wolfe-Barry’emu. Budowa Tower Bridge rozpoczęła się w 1886 roku i została ukończona w 1894 roku.
W latach 60. XX wieku most został delikatnie zmodyfikowany, dzięki czemu obecnie odbija światło słoneczne, a sama konstrukcja wydaje się być bardziej delikatna. Prace zostały przeprowadzone przez architekta Richarda Owensa.

Jak został zbudowany most Tower Bridge?

W 1894 roku City of London Corporation zleciło parze weteranów inżynierii, Sir Johnowi Wolfe Barry’emu i Sir Horace’owi Jonesowi, wymyślenie rozwiązania problemów transportowych spowodowanych rozwojem urbanizacji. Duet ten zaproponował budowę mostu zwodzonego, który mógłby być podnoszony, aby umożliwić przepłynięcie statkom.
Budowa Tower Bridge rozpoczęła się w 1886 roku i została ukończona w 1894 roku. Do budowy mostu zużyto 520 tys. ton cementu, 2 tys. ton granitu i 8 tys. ton stali. Bazyle, czyli dwie połówki mostu, które można podnieść, ważą po tysiąc ton. Do budowy mostu potrzeba było 11 tys. robotników. Budowa mostu pochłonęła 1,2 mln funtów.
Tower Bridge stał się jednym z najbardziej ikonicznych zabytków Londynu i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w mieście. Każdego dnia przez most przechodzi ponad 40 tys. osób.

Jakie są wymiary Tower Bridge?

Tower Bridge jest jednym z najbardziej ikonicznych punktów orientacyjnych w Londynie. Rozpięty nad Tamizą most stał się symbolem miasta. Tower Bridge jest mostem wiszącym, który został ukończony w 1894 roku. Składa się z dwóch wież połączonych poziomymi kładkami. Łączna długość mostu wynosi 244 m. Jego wieże mają 65 m wysokości.
Most ma dwa poziomy, przy czym górny poziom przeznaczony jest dla pieszych, a dolny dla pojazdów. Tower Bridge jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Londynie, każdego dnia odwiedza go ponad 40 tys. osób.

Ile osób przechodzi przez Tower Bridge każdego dnia?

Szacuje się, że każdego dnia przez Tower Bridge przechodzi około 40 tys. osób. Most, który został otwarty w 1894 roku, ma długość 244 m i został zaprojektowany przez Horace’a Jonesa. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych w Londynie i jest obiektem wpisanym na listę Grade I.

Jakie wydarzenia odbywają się na Tower Bridge?

Tower Bridge przecina rzekę Tamizę w Londynie i jest jednym z najbardziej ikonicznych punktów orientacyjnych w Wielkiej Brytanii. Most został otwarty w 1894 roku i składa się z dwóch wież mostowych połączonych kładkami. Tower Bridge jest mostem wiszącym, co oznacza, że pokład mostu jest zawieszony na linach, które łączą się z wieżami mostu. Wieże są posadowione na pomostach w rzece.
Pokład mostu może być podniesiony, aby mogły pod nim przepływać duże statki. Odbywa się to poprzez otwarcie baskili, czyli dużych prostokątnych paneli, z których zbudowany jest pokład mostu. Baszty są podnoszone hydraulicznie i mogą być podniesione w ciągu zaledwie kilku minut.
Tower Bridge jest popularną atrakcją turystyczną i ponad 40 tys. osób przechodzi przez most każdego dnia. U podstawy jednej z wież znajduje się wystawa, na której można poznać historię mostu i zobaczyć widoki na Londyn ze szczytu wieży.

Czym jest Tower Bridge Experience?

The Tower Bridge Experience to wyjątkowa okazja, aby poznać budowę i inżynierię jednego z najbardziej kultowych punktów orientacyjnych Wielkiej Brytanii. Atrakcja obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem, informacyjne wyświetlacze i możliwość wejścia na wysoko położone kładki, które oferują niezrównane widoki na Tamizę, Tower of London i miasto.
The Tower Bridge Experience rozpoczyna się od krótkiego filmu o historii mostu, który został ukończony w 1894 roku. Po filmie następuje wycieczka z przewodnikiem, która prowadzi zwiedzających przez cud inżynierii, jakim jest Tower Bridge. Wycieczka obejmuje wizytę na wysoko położonych kładkach, które oferują zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Londynu.
Tower Bridge Experience jest obowiązkowym punktem programu dla każdego, kto interesuje się architekturą i inżynierią. Jest to również świetny sposób na poznanie historii jednego z najbardziej ikonicznych zabytków Wielkiej Brytanii.

Kolorystyka Tower Bridge

Tower Bridge to połączony most baskwilowy w Londynie, zbudowany w latach 1886–1894. Most przecina rzekę Tamizę. Jest on ikonicznym symbolem Londynu. Jego obecny wygląd pochodzi z przebudowy w latach 30. XX wieku, kiedy to jego oryginalne malowanie zostało zastąpione obecnym schematem kolorów: czerwonym, białym i niebieskim.
Most składa się z dwóch wież połączonych ze sobą na górnym poziomie za pomocą dwóch poziomych kładek, zaprojektowanych tak, aby wytrzymać poziome siły rozciągające wywierane przez podwieszone sekcje mostu po stronie lądowej wież. Czopy baskwili i urządzenia sterujące znajdują się w podstawie każdej wieży.
Obecna kolorystyka mostu pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Pierwotnie był on pomalowany na kolor czekoladowego brązu. Nowa powłoka farby została pierwotnie zastosowana, aby pomóc chronić most przed skutkami działania czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń.
Tower Bridge to połączony most zwodzony znajdujący się w Londynie, zbudowany w latach 1886–1894. Most przecina rzekę Tamizę. Jest ikonicznym symbolem Londynu. Most ma całkowitą długość 244 m i szerokość 25 m. Koniecznie zobacz go na żywo, jeśli jesteś w Londynie!
Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: