Gibraltar – kolejka linowa, bilety i ceny. Poznaj najpopularniejszą atrakcję na Gibraltarze!

Gibraltar – kolejka linowa to najchętniej odwiedzana atrakcja w całym Gibraltarze. Prowadzi ona na Skałę Gibraltarską, czyli górę u południowego wybrzeża Hiszpanii. Dowiedz się, ile kosztuje bilet, jak go kupić oraz co warto wiedzieć przed wyjazdem do tego regionu!

gibraltar kolejka linowa
Ocena

Skała Gibraltarska wznosi się na wysokość 426 m n.p.m. i znajduje się na południe od hiszpańskiej Andaluzji. Należy do zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii. Skała powstała w wyniku wypiętrzeń, które miały miejsce 55 milionów lat temu, gdy afrykańska płyta tektoniczna zderzyła się z europejską. Obecnie większą jej część zajmuje rezerwat przyrody Upper Rock Nature Reserve. Na skałę można dostać się za pomocą kolejki linowej. Co jeszcze musisz wiedzieć o tej atrakcji turystycznej?

Gibraltar kolejka linowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

gibraltar kolejka linowa góra

Wielu turystów goszczących na Costa del Sol odwiedza Skałę Gibraltarską dla jej wyjątkowego klimatu. Piękne widoki i niezapomniane atrakcje, to elementy, które może zapewnić Gibraltar. Kolejka linowa pozwoli ci zobaczyć przepiękną panoramę tego regionu.kup bilety

Jaskinie i tunele

W Skale Gibraltarskiej znajduje się wiele jaskiń i wydrążonych sztucznie tuneli, które zostały stworzone w czasie licznych wojen i oblężeń. W ich wnętrzu znaleziono dowody na to, że jaskinie były zamieszkane przez neandertalczyków, a to miejsce było ich ostatnią ostoją. W St. Michael’s Cave, czyli w Jaskini św. Michała, urządzono salę koncertową o wyjątkowej akustyce, która wynika z rozpraszania się dźwięku na nieregularnych kształtach ścian i sufitów. W czasie wojen tunele służyły za schrony i stanowiska ogniowe artylerii, która przeciwdziałała zajęciu Gibraltaru. Duża część tuneli została wydrążona w czasie II wojny światowej, a wydobyty materiał posłużył do wybudowania gibraltarskiego pasa startowego.

 

Magoty Gibraltarskie

gibraltar kolejka linowa widok

Najbardziej znanymi mieszkańcami skały są magoty gibraltarskie. Jest ich tam ich około 300 i są to jedyne małpy żyjące dziko na terenie Europy. Naukowcy nie są w stanie określić, jak zwierzęta się tam znalazły, ale istnieją teorie, że uciekły z transportu z Afryki. Mieszkańcy bardzo dbają o to, żeby magoty nie wyginęły. Istnieje legenda, która mówi, że póki te małpy będą mieszkać w Gibraltarze, to będzie on należał do Wielkiej Brytanii. Ta historia jest traktowana bardzo poważnie, dlatego magoty są objęte specjalną ochroną. Kolejka linowa skupia wokół siebie najwięcej tych zwierząt, ponieważ małpy zbierają się tam, gdzie jest najwięcej ludzi. Jeżeli wybierasz się na Skałę Gibraltarską, to musisz pamiętać, że będziesz tam obcował z dzikimi zwierzętami. Musisz więc zachować odpowiednie środki ostrożności. Magoty potrafią atakować i gryźć turystów, dlatego nie wolno ich dokarmiać i dotykać. Uważać powinieneś też na swoje torby i plecaki, ponieważ zwierzęta mogą je porwać.

Kup bilet online i spotkaj magoty na żywo!

Jak dostać się na Skałę Gibraltarską?

Na Skałę można dostać się pieszo, ale wejście jest dosyć czasochłonne i wymaga od turysty cierpliwości. Trzeba również zabrać ze sobą odpowiednie obuwie oraz wodę, ponieważ wejście będzie trwało około dwóch godzin. Dużo lepszym wyborem dla większości turystów będzie skorzystanie z kolejki linowej. Jeżeli chcesz poznać najważniejsze atrakcje, to czas gra ważną rolę. Kolejka na szczyt wjeżdża przez około 6 minut. Na jej drodze znajdują się dwie stacje: Middle Station oraz Upper Station. Jednak ta pierwsza jest zamknięta od kwietnia do września. Kolejka działa we wszystkie dni tygodnia od 9:30 do 19:15. Poza kolejką skorzystać można także z autobusów lub taksówek.kup bilety

Gibraltar – kolejka linowa, ile kosztują bilety?

gibraltar kolejka linowa latarnia

 

Bilety na kolejkę można kupić w kasach znajdujących się przed wejściem.  Zapłacić możesz w euro oraz w funtach. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo popularna atrakcja, więc przed kasami często jest długa kolejka. Najlepiej więc kupić bilet online i nie marnować czasu na czekanie. Obok stacji znajduje się parking, więc nie powinieneś mieć problemu z zaparkowaniem samochodu.

Jeżeli szukasz oryginalnego miejsca na spędzenie urlopu, to Gibraltar będzie bardzo dobrym wyborem. Mało jest miejsc na świecie, które miały tak duży wpływ na historię tak wielu krajów.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *