Sirmione to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości nad jeziorem Garda w części Lombardii. Niewielkie miasteczko położone na końcu wąskiego półwyspu słynie m.in. z zamku na wodzie, rzymskich wód termalnych i wspaniałych tras trekkingowych. Uzupełnieniem jest regionalna kuchnia i prawie zawsze słoneczna pogoda.
Jezioro Garda
Lago di Garda to największe jezioro we Włoszech. Położony w północnej części kraju akwen ma aż 370 km2 i jest uważany za najczystszy naturalny zbiornik w wodny w całym kraju. Jezioro co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Panują tu idealne warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych jak kajakarstwo, windsurfing, żeglarstwo lub canyoning. Jezioro otoczone jest szczytami masywu Prealpi Gardesane. W pobliżu znajdują się także łańcuchy Alpi dell’Adamello e della Presanella, Dolomiti di Brenta, Dolomiti di Fiemmei Prealpi Vicentine. Jezioro znajduje się na terenie trzech włoskich prowincji: Trydentu, Werony i Brescii.
Sirmione – pochodzenie nazwy
Istnieją dwie koncepcje dotyczące pochodzenia nazwy miasteczka. Według pierwszej z nich nazwa wywodzi się od greckiego słowa „syrma”, co oznacza „wyciągnięty” i może odnosić się do kształtu półwyspu. Według drugiej hipotezy nazwa Sirmione to połączenie dwóch galijskich słów „sirm” (miejsce odpoczynku) i „one” (wodne). Obie koncepcje wydają się prawdopodobne i mają swoje uzasadnienie w geografii miasteczka.
Historia Sirmione
Tereny miasteczka były zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych, na co wskazują liczne skarby archeologiczne pochodzące z czasów neolitu. Ślady dawnych zabudowań i znalezione przedmioty wskazują na duże znaczenie militarne miasteczka. Miejscowość stała się szczególnie popularna w czasach rzymskich, kiedy to bogaci obywatele cesarstwa zaczęli tu budować wystawne wille letniskowe. Jedna z nich należała do uznanego poety Gaiusa Valeriusa Catullusa.
Upadek Cesarstwa Rzymskiego przyniósł ze sobą zawieruchy, które również dotknęły miasteczko. W pobliżu Sirmione rozegrało się aż pięć dużych bitew. Średniowieczne dokumenty potwierdzają istnienie tu w VIII wieku zamku i klasztoru. Pod koniec XII wieku miasto przeszło pod zwierzchność pobliskiej Werony. To z tego okresu pochodzi słynny Zamek Scaligeri. Od 1405 roku Sirmine znajdowało się pod władzą Republiki Weneckiej. W czasie wojen napoleońskich miasto zostało wcielone do Królestwa Włoch.
Po upadku Napoleona tereny znalazły się w granicy Austro-Węgier, a po I wojnie światowej stały się ponownie częścią Włoch. Równocześnie od końca XIX wieku na nowo zaczęli tu przybywać turyści korzystający ze źródeł termalnych. Rozpoczęły się także pierwsze wykopaliska w obszarze Grotte di Catullo, a Sirmione powoli zaczęło odzyskiwać swoją dawną świetność.
Co zobaczyć w Sirmione?
Grotte di Catullo
Grotte di Catullo to najstarszy obszar miasta z zabudowaniami pochodzącymi jeszcze z czasów rzymskich. Znajdują się tu m.in. starożytne wille, gaje oliwne oraz baseny z wodami termalnymi. Wśród nich na uwagę zasługują zwłaszcza słynne Terme di Sirmilione i basen Tepidarium. Oba miejsce mają długą tradycję zapoczątkowaną przez Rzymian, którzy zaopatrywali łaźnie w wodę z jeziora za pomocą nowoczesnego, jak na tamte czasy systemu rur. Przechodząca przez skały woda zbierała z nich cenne minerały i siarkowodór, osiągając temperaturę nawet do 70 °C. Współcześnie historyczne termy są nadal miejscem odnowy biologicznej i licznych zabiegów.
Centrum Sirmione
Historyczne centrum Sirmione zlokalizowane jest w pobliżu Grot Katullusa. Znajdują się tu rzymskie wille, pozostałości budynków termalnych oraz średniowieczna architektura. W krajobrazie dominują charakterystyczne wąskie i kręte uliczki, wśród których można podziwiać kilka zabytkowych domów związanych z osobą Marii Callas, okresowo zamieszkującą Sirmilione. Zwieńczeniem Starego Miasta jest wysunięty w stronę jeziora cypel, z którego roztacza się piękny widok na Gardę i otaczające akwen góry.
Zamek Rocca Scaligera
Najbardziej charakterystycznym obiektem i symbolem Sirmione jest XIII-wieczny Zamek Rocca Scaligera. Co prawda do naszych czasów, pozostał jedynie fragment murów i fortyfikacji, ale imponująca budowla z prowadzącą wprost do centrum fosą i tak robi ogromne wrażenie. Tuż obok zamku znajduje się wysoka wieża, która pozornie wydaje się być częścią warownego obiektu, ale w rzeczywistości przynależy do wybudowanego w XV wieku kościoła Santa Maria Maggiore.
Piazza Giosuè Carducci
Tuż obok zamku znajduje się główny, reprezentacyjny plac miasta Piazza Giosuè Carducci. Jego największą ozdobą są pastelowe kamienica z kolorowymi okiennicami. Znajdują się tu także liczne kawiarnie i restauracje serwujące lokalne specjały. Wśród nich na uwagę zasługuje Ristorane Risorgimento, która została wyróżniona gwiazdką Michelin jako „kuchnia wysokiej jakości”.
Kościół San Pietro in Movino
Najstarszym zabytkiem sakralnym w Sirmione jest kościół Pietro in Movino. Średniowieczna budowla o cechach romańskich została wzniesiona w VIII wieku w okresie lombardzkim. We wnętrzu kościoła można podziwiać freski pochodzące z XII wieku.
Plaże w Sirmione
Położone nad jeziorem Garda Sirmionie słynie także jako miejsce do plażowania i wypoczynku nad wodą. Na obszarze miejscowości znajdują się aż trzy plaże:
- Spiaggia del Prete – darmowa miejska plaża, zlokalizowana po prawej stronie cypla. Plaża znajduje się około 200 metrów od zamku i zapewnia świetne widoki na jezioro oraz zabytkową część miasta.
- Spiaggia Lido delle Bionde – większa plaża z pomostem i możliwością wynajmu leżaków. Plaża położona wzdłuż zielonego parku. Znajduje się tu miejsce z wodą termalną nazywane Acqua Termale Publica.
- Jamaica Beach – nazywana także skalną plażą w Sirmone. Tym, co ją wyróżnia, są duże płaskie skały, zatopione częściowo w jeziorze. Skały wykorzystywane są jako naturalne leżaki przez plażowiczów.
Rejsy z Sirmione
Po zachodniej stronie historycznego centrum Sirmione znajduje się marina, z której odpływają statki wycieczkowe. Możesz wybrać się na rejs po jeziorze lub popłynąć do jednej z sąsiednich miejscowości. W trakcie rejsu czekają nas piękne widoki na miasteczko, zamek, willę Marii Callas i Grotte de Catullo. Dodatkową atrakcją jest ciekawy komentarz sternika, który opowiada o historii Sirmione i przedstawia liczne ciekawostki na temat regionu.
Jak dotrzeć do Sirmione?
Z Polski do Sirmione najłatwiej dojechać przez Czechy i Austrię. Do wyboru są dwie drogi:
- przez Graz i autostradę A4 w pobliżu Wenecji,
- przez Przełącz Brenner.
Z południa Polski jest to dystans 1200 km. Mieszkańcy Polski północnej i zachodniej, wybierają drogę przez Niemcy (Monachium) i Austrię.
Do Sirmione można dotrzeć także samolotem, kupując lot do Bergamo lub Werony, a następnie korzystając z transportu publicznego. 10 km od miejscowości znajduje się stacja kolejowa Desenzano del Garda, z której odjeżdżają autobusy do centrum Sirmione.
Co warto zjeść w Sirmione?
W Sirmione króluje kuchnia lombardzka. Odwiedzając miasteczko, warto skosztować takich specjałów jak risotto, polenta, dziczyzna i ryby słodkowodne. Ciekawą lokalną propozycją jest pasztet z klenia, czyli ryby z rodziny karpiowatych, łowionej w jeziorze Garda. Wśród makaronów warto skosztować tagliatelle w sosie z sardynek oraz casoncelli, czyli półokrągłych pierożków faszerowanych mięsem, sezonowanym serem i ziołami. Warto także skosztować lokalnych wędlin oraz pysznych, kremowych lodów.
Pogoda w Sirmione. Kiedy warto zaplanować wakacje?
Najlepszym czasem na wyjazd do Sirmone jest okres od czerwca do września. Panują tu wówczas najprzyjemniejsze temperatury oraz występuje najmniejsza ilość opadów. Istotna jest także temperatura w jeziorze, która latem osiąga aż 25°C. Zimą temperatura wynosi około 13°C, a dni są słoneczne. W miesiącach zimowych okolica przyciąga narciarzy.
Sirmione – perła w koronie Gardy
Sirmione to jedna z najładniejszych miejscowości nad Lago di Garda. Miasteczko oferuje widok na góry, wody jeziora oraz klimatyczne ruiny dawnych zabudowań rzymskich. Jego wizytówką jest wysunięty w stronę wody zamek Scaligerich. Centrum miasta rozciąga się wzdłuż cypla, oferując malownicze trasy spacerowe i możliwość wejścia na molo. Najlepiej przyjechać tu latem, gdy woda w jeziorze jest ciepła. Wśród specjałów lokalnej kuchni królują makarony, dziczyzna i ryby słodkowodne.
Dodaj komentarz