Lecce – barokowa perła Włoch. Co zobaczyć we Florencji południa? Zwiedzanie, noclegi, kuchnia, dojazd.

Lecce to malownicze włoskie miasto leżące w historycznym regionie Apulia. Za sprawą barokowej architektury, uważane jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości na południe od Rzymu. To także doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego regionu oraz wypoczynku nad morzem. Co warto zobaczyć?

lecce
Ocena

Położona na południu Włoch Apulia to region, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Stolicę regionu stanowi portowe miasto Bari. Wzdłuż włoskiego obcasa rozsiane są zabytkowe miasteczka nad Adriatykiem. Jednym z nich jest Lecce. Miasto wyróżnia się architekturą, która sprawia, że często porównywane jest do Florencji. W opinii Włochów miejscowość jest jednym z najładniejszych miast na południu kraju. Kiedy warto tam pojechać i co warto zobaczyć?

Lecce – informacje ogólne

Lecce jest głównym miastem półwyspu Salentyńskiego. Miasto zamieszkiwane jest przez około 100 tys. mieszkańców. Historia miejscowości sięga III wieku p.n.e. Obecnie miejscowość ma duże znaczenie turystyczne, a swoją sławę zawdzięcza unikatowej w tej części Włoch, architekturze barokowej. XVII-wieczny kościoły i pałace zostały wykonane z miejscowego wapienia. Bogate zdobienia elewacji pochodzą z okresy Królestwa Neapolu, które uczyniło z baroku dominujący kierunek architektoniczny. W mieście nie brakuje również zabytków pochodzących z okresu rzymskiego.

Jak dojechać do Lecce?

Najprostszym sposobem, aby dotrzeć z Polski do Lecce, jest zakup lotu do Bari, stolicy regionu Apulii. Połączenia obsługiwane są przez tanie linie lotnicze, dzięki czemu za lot w dwie strony zapłacimy zazwyczaj poniżej 300 zł. Lot z Polski do Baru trwa około 2 godzin. Po wylądowaniu w Bari kolejnym krokiem jest wypożyczenie samochodu lub zakup biletu na pociąg. Przejazd pociągiem z Bari do Lecci zajmuje około 2 godzin i wiążę się z wydatkiem rzędu 10 euro. Stacja kolejowa Lecca znajduje się w centrum miasta, dzięki czemu możemy niemal natychmiast rozpocząć zwiedzanie!

Kiedy najlepiej odwiedzić Włochy? Wakacje w Lecce

Lecce położone jest niemal na samym końcu włoskiego obcasa. W miejscowości panuje klimat śródziemnomorski ciepły. Średnia temperatura w skali roku wynosi tu aż 20 stopni, co oznacza gorące lata i ciepłe zimy. W samym styczniu temperatura powietrza wynosi 15 stopni Celsjusza, podczas gdy w lipcu jest to 30 stopni lub więcej. Dobre warunki do zwiedzania panują więc w Lecce przez cały rok. Za najbardziej optymalne miesiące do plażowania uznawany jest okres od czerwca do września. Pozostałe miesiące idealne nadają się do zwiedzania regionu. Upały nie są wówczas tak męczące, a ceny wyraźnie idą w dół.

Co zobaczyć w Lecce? Zabytki i atrakcje turystyczne

Historyczne centrum Lecce jest rozległe i malownicze. Klimatyczny labirynt wąskich uliczek zachęca do spacerów między barokowymi kamienicami, kościołami i pałacami. Większość budynków została wykonana w stylu barokowym z żółtego piaskowca. Charakterystyczne są bogate zdobienia fasad oraz duża ilość kunsztownych ornamentów. Wieczorem urodę miasta podkreśla uliczna iluminacja. Co warto zobaczyć w Lecce i jakie atrakcje czekają na turystów?

Piazza Sant’Oronzo

Piazza Sant’Oronzo stanowi główną część turystycznej części miasta. Znajduje się tu informacja turystyczna, liczne bary, restauracje oraz takie atrakcje jak amfiteatr rzymski, pałac Palazzo di Seggio oraz górująca nad miastem kolumna z pomnikiem św. Oronzo, patrona miasta. Z placu bierze początek kilku uliczek, które rozchodzą się w różnych kierunkach miasta. To właśnie stąd najczęściej rozpoczyna się zwiedzanie Lecce.

Amfiteatr rzymski

Znajdujący się w centralnej części placu amfiteatr to pamiątka z czasów rzymskich. Obiekt został wybudowany w I wieku naszej ery, a do jego odkrycia doprowadziły prace budowlane prowadzone w tym rejonie miasta na początku XX wieku. Bliskość sąsiadujących z nim budynków sprawia, że obiekt nie mógł zostać odkryty w całości. Możemy jednak podziwiać znaczną część budowli, w tym dawne mury i trybuny. Współcześnie obiekt jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Lecce.

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo, czyli plac katedralny to jedno z najpiękniejszych miejsc w Lecce. Płyta placu została szczelnie otoczona pięknymi, barokowymi budynkami, wśród których na uwagę zasługują katedra, pałac biskupi oraz seminarium. Warto przyjść tu wieczorem, gdy za sprawą iluminacji całość nabiera jeszcze bardziej dekoracyjnego charakteru.

Porta Napoli

Charakterystyczny łuk to jeden z symboli Lecce. Niegdyś była to brama miejska, w której swój początek miała droga do Neapolu. W czasie prac remontowych obiekt został pozbawiony fragmentów murów miejskich i obecnie tworzy efektowny łuk triumfalny poświęcony Cesarzowi Karolowi V.

Palazzo Palmieri

Jednym z najznakomitszych zabytków Lecce jest Palazzo Palmieri. Wrażenie robi zarówno fasada budynku, jak i jego starannie odrestaurowane wnętrze. W 1807 roku zamieszkiwał tu król Neapolu i brat Napoleona, Joseph Bonaparte, a następnie jego następca Joachim Murat (szwagier i jeden z marszałków).

Noclegi w Lecce – gdzie spać?

Lecce posiada bogatą bazę noclegową. Najlepszym sposobem na zaplanowanie noclegu jest dokładne wyznaczenie miejsc lub okolic, które chcemy odwiedzić. Jeśli decydujesz się na wypożyczenie samochodu, zwróć uwagę czy obiekt posiada parking. Nastawiając się na korzystanie z komunikacji miejskiej, warto poszukać noclegu w pobliżu stacji kolejowej lub przystanków autobusowych. W Lecce znajdziemy hotele, kwatery na wyłączność oraz popularne w całej Apulii masserie, czyli lokalne agroturystyki prowadzone przez rodziny. Zaletą takich noclegów bywa często możliwość poznania lokalnych zwyczajów i domowej kuchni.

Co warto zamówić w Lecce? Kuchnia Apulii

Region Apulii słynie z wyśmienitej lokalnej kuchni. Spośród regionalnych dań z pewnością warto skosztować orchiette, czyli tradycyjnego domowego makaronu o kształcie niewielkich muszelek. Lokalną alternatywą dla klasycznej pizzy jest la puccia, czyli grube, pszenne ciasto podawane w formie kanapki z różnymi składnikami w środku. Idealnym uzupełnieniem lokalnej kawy będą pasticciotto, czyli babeczki wypełnione kremem lub czekoladą. Popularną przekąską kuchni ulicznej jest panzerotto, czyli trójkątne ciasto drożdżowe z dodatkami.

Lecce – barokowa perła Włoch

Tanie loty do Bari sprawiają. że Apulia stanowi coraz popularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów. Region przyciąga autentycznością i południowym charakterem. Różnica między południem a lepiej znaną północą widoczna jest w architekturze, kuchni a nawet języku, jakim mieszkańcy posługują się na co dzień. Lecce położone jest 2 godziny jazdy pociągiem od Bari. Miejscowość wyróżnia się barokową architekturą z czasów Królestwa Neapolu i nieoficjalnie uważana jest za najpiękniejsze miasto na południu Włoch. Ciepły, śródziemnomorski klimat sprawia, ze idealne warunki do zwiedzania panują tu właściwie przez cały rok.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *