Nie ma co ukrywać – gdy kraj jest w strefie euro, dla turysty to dobra wiadomość. Waluta jest dostępna w każdym, nawet najmniejszym kantorze. Po powrocie bez problemu można ją odsprzedać po zbliżonym kursie. Jeśli zatem celem twojej wyprawy jest Litwa, waluta tego kraju – w tym wypadku właśnie euro – powinna znaleźć się w twoim portfelu.
Lit litewski – informacje podstawowe
Turyści, którzy w poprzednich dekadach jeździli na Litwę, przyzwyczaili się, że obowiązywał tam lit litewski (kod LTL). Waluta miała długą historię, a używano jej w latach 1922-1941. Później weszła ponownie do obiegu w 1993 roku. Obowiązywała nieprzerwanie do momentu, gdy Litwini zdecydowali się na wstąpienie do strefy euro. Nastąpiło to 1 stycznia 2015 roku.
Po wprowadzeniu euro…
Choć mieszkańcy Litwy mieli obawy, że wprowadzenie euro spowoduje podwyżki cen, te okazały się niewielkie. Nowa waluta szybko się przyjęła i jest obecnie używana – korzystając z europejskich pieniędzy, zapłacisz za wszystkie towary i usługi. Wydaje się, że nikt już za litem nie tęskni.
Kurs litewskiej waluty
Jak już zostało wspomniane, walutą Litwy jest euro. Oznacza to, że – podobnie jak w wielu innych krajach europejskich – dostępność pieniędzy nie będzie stanowiła problemu. Na moment pisania tego tekstu za 1 EUR trzeba zapłacić 4,77 PLN. Należy spodziewać się kolejnych wzrostów kursu z powodu słabnącej wartości złotówki.
Jaką walutę zabrać wyjeżdżając na Litwę?
Po prostu – euro. Nie ma w tym przypadku większej filozofii. To waluta stabilna i łatwo dostępna. Zabieranie ze sobą złotówek byłoby błędem, ponieważ wymiana na Litwie wcale nie oznaczałaby lepszego kursu. Jeśli chodzi o 2022 rok, na Litwie coraz więcej miejsc akceptuje płatność kartą. Transakcje bezgotówkowe stają się powszechne, więc jeśli lubisz z nich korzystać – korzystaj.
Oczywiście zawsze dobrze mieć trochę euro w portfelu, gdyby okazało się, że płatność kartą nie będzie możliwa. W restauracjach i hotelach na pewno będzie, ale w małych podmiejskich sklepach niekoniecznie. Jeśli nie musisz, nie korzystaj z bankomatów. Uwaga! Prowizja może być dość wysoka.
Ceny na Litwie – zakupy w sklepie spożywczym
Jeśli chodzi o państwo litewskie, ceny – choć w euro – nie powinny być dla ciebie zaskoczeniem. Wiele produktów pierwszej potrzeby jest tańsze niż w Polsce. Poniżej przykładowe, uśrednione ceny:
- chleb – bochenek: 0,81 EUR;
- masło – kostka: 1,34 EUR;
- jajka – 10 sztuk: 1,16 EUR;
- wędlina – 1 kilogram: 26,20 EUR;
- pomidory – 1 kilogram: 1,83 EUR;
- ziemniaki – 1 kilogram: 0,79 EUR.
Wyjeżdżając do Wilna lub innego litewskiego miasta, miej ze sobą odpowiednio kwotę w euro. Litewski Bank Narodowy rekomenduje takie rozwiązanie, jako najwygodniejsze i najbardziej opłacalne. Wybieraj raczej mniejsze nominały – niekoniecznie 200, które może być trudne do rozmienienia. W podróży korzystaj z kart i innych udogodnień.
Dodaj komentarz