Nie ma co ukrywać – gdy kraj jest w strefie euro, dla turysty to dobra wiadomość. Waluta jest dostępna w każdym, nawet najmniejszym kantorze. Po powrocie bez problemu można ją odsprzedać po zbliżonym kursie. Jeśli zatem celem twojej wyprawy jest Litwa, waluta tego kraju – w tym wypadku właśnie euro – powinna znaleźć się w twoim portfelu.

Lit litewski – informacje podstawowe

Turyści, którzy w poprzednich dekadach jeździli na Litwę, przyzwyczaili się, że obowiązywał tam lit litewski (kod LTL). Waluta miała długą historię, a używano jej w latach 1922-1941. Później weszła ponownie do obiegu w 1993 roku. Obowiązywała nieprzerwanie do momentu, gdy Litwini zdecydowali się na wstąpienie do strefy euro. Nastąpiło to 1 stycznia 2015 roku.

Po wprowadzeniu euro…

Choć mieszkańcy Litwy mieli obawy, że wprowadzenie euro spowoduje podwyżki cen, te okazały się niewielkie. Nowa waluta szybko się przyjęła i jest obecnie używana – korzystając z europejskich pieniędzy, zapłacisz za wszystkie towary i usługi. Wydaje się, że nikt już za litem nie tęskni.

Kurs litewskiej waluty

Jak już zostało wspomniane, walutą Litwy jest euro. Oznacza to, że – podobnie jak w wielu innych krajach europejskich – dostępność pieniędzy nie będzie stanowiła problemu. Na moment pisania tego tekstu za 1 EUR trzeba zapłacić 4,77 PLN. Należy spodziewać się kolejnych wzrostów kursu z powodu słabnącej wartości złotówki.

Jaką walutę zabrać wyjeżdżając na Litwę?

Po prostu – euro. Nie ma w tym przypadku większej filozofii. To waluta stabilna i łatwo dostępna. Zabieranie ze sobą złotówek byłoby błędem, ponieważ wymiana na Litwie wcale nie oznaczałaby lepszego kursu. Jeśli chodzi o 2022 rok, na Litwie coraz więcej miejsc akceptuje płatność kartą. Transakcje bezgotówkowe stają się powszechne, więc jeśli lubisz z nich korzystać – korzystaj.

Oczywiście zawsze dobrze mieć trochę euro w portfelu, gdyby okazało się, że płatność kartą nie będzie możliwa. W restauracjach i hotelach na pewno będzie, ale w małych podmiejskich sklepach niekoniecznie. Jeśli nie musisz, nie korzystaj z bankomatów. Uwaga! Prowizja może być dość wysoka.

Ceny na Litwie – zakupy w sklepie spożywczym

Jeśli chodzi o państwo litewskie, ceny – choć w euro – nie powinny być dla ciebie zaskoczeniem. Wiele produktów pierwszej potrzeby jest tańsze niż w Polsce. Poniżej przykładowe, uśrednione ceny:

  • chleb – bochenek: 0,81 EUR;
  • masło – kostka: 1,34 EUR;
  • jajka – 10 sztuk: 1,16 EUR;
  • wędlina – 1 kilogram: 26,20 EUR;
  • pomidory – 1 kilogram: 1,83 EUR;
  • ziemniaki – 1 kilogram: 0,79 EUR.

Wyjeżdżając do Wilna lub innego litewskiego miasta, miej ze sobą odpowiednio kwotę w euro. Litewski Bank Narodowy rekomenduje takie rozwiązanie, jako najwygodniejsze i najbardziej opłacalne. Wybieraj raczej mniejsze nominały – niekoniecznie 200, które może być trudne do rozmienienia. W podróży korzystaj z kart i innych udogodnień.

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: