Kaldera Las Cañadas w Parku Narodowym Teide na Teneryfie – atrakcje, szlaki piesze i rowerowe

Las Cañadas i wulkan El Teide znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Kaldera ma ok. 16 km długości i 11 km szerokości, a łączna powierzchnia Parque Nacional del Teide wynosi blisko 190 km². Zobacz, jakie atrakcje czekają turystów!

las canadas
Ocena

Las Cañadas zawdzięcza swoją renomę różnorodnym formacjom geologicznym, pięknym krajobrazom i zróżnicowaniu szaty roślinnej. W ciągu roku kaldera wielokrotnie zmienia się nie do poznania. Hiszpanie (i Kanaryjczycy) rozwijają infrastrukturę turystyczną. Przez doliny i równiny Las Cañadas wytyczane są kolejne szlaki, a w pobliże szczytu Teide (3718 m n.p.m.) można wjechać kolejką linową. Z wulkanem oraz jego otoczeniem wiąże się wiele lokalnych legend. Co można tu zobaczyć?

Wielka Kaldera Las Cañadas – ciekawostki, najważniejsze informacje dla turystów

Dla Guanczów, którzy zamieszkiwali Wyspy Kanaryjskie przed przybyciem Hiszpanów na początku XV wieku, El Teide była Piekielną Górą. Pod kalderą Las Cañadas miał być uwięziony demon Guayota, najczęściej przedstawiany jako czarny pies. Na tym terenie odnaleziono wiele przedmiotów wotywnych, które były używane do obrony przed mrocznymi mocami. Część z nich można podziwiać w Muzeum Etnograficznym Juana Évory, w południowo-zachodniej części kaldery.

Najprawdopodobniej Las Cañadas nie jest zapadłym stożkiem gigantycznego wulkanu, tylko wyniesioną i wypełnioną lawą niszą osuwiskową. Kaldera ukształtowała się ok. 198 tysięcy lat temu, a formowanie El Teide zaczęło się ok. 24 tys. lat później. Krajobraz tworzy spływająca ze szczytu woda, która osadza materiał skalny na ścianach otaczających górę. Nazwa Las Cañadas pochodzi od słowa cañada, którym określa się drogę do pędzenia bydła. Ostatnie pastwiska w kalderze zlikwidowano w 1954 r., po utworzeniu parku narodowego.

Las Cañadas – najciekawsze miejsca i atrakcje wokół wulkanu El Teide

Oprócz wspomnianej kolejki linowej i muzeum warto zwrócić uwagę na trasy piesze i rowerowe. Przejście szlakami wzdłuż zachodnich, południowych i wschodnich krawędzi Las Cañadas to ponad 12 godzin nieprzerwanego marszu. Najwięcej tras rowerowych znajduje się na południowych zboczach. Do najciekawszych punktów widokowych należą:

  • Mirador de los Poleos;
  • Volcán Chinyero;
  • Mirador de las Narices del Teide;
  • Llano de Ucanca;
  • Boca Tauce;
  • Mirador de La Ruleta;
  • Alto de Guamaso;
  • Corral del Niño;
  • Mirador La Fortaleza.

Wielka Kaldera Las Cañadas słynie także z obserwatorium astronomicznego. Panują tu doskonałe warunki do obserwacji gwiazd i sierpniowych perseidów – nawet gołym okiem. Jeden dzień to może być o wiele za mało, by odwiedzić wszystkie interesujące miejsca. Warto wracać do Las Cañadas wielokrotnie!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *