Las Cañadas zawdzięcza swoją renomę różnorodnym formacjom geologicznym, pięknym krajobrazom i zróżnicowaniu szaty roślinnej. W ciągu roku kaldera wielokrotnie zmienia się nie do poznania. Hiszpanie (i Kanaryjczycy) rozwijają infrastrukturę turystyczną. Przez doliny i równiny Las Cañadas wytyczane są kolejne szlaki, a w pobliże szczytu Teide (3718 m n.p.m.) można wjechać kolejką linową. Z wulkanem oraz jego otoczeniem wiąże się wiele lokalnych legend. Co można tu zobaczyć?
Wielka Kaldera Las Cañadas – ciekawostki, najważniejsze informacje dla turystów
Dla Guanczów, którzy zamieszkiwali Wyspy Kanaryjskie przed przybyciem Hiszpanów na początku XV wieku, El Teide była Piekielną Górą. Pod kalderą Las Cañadas miał być uwięziony demon Guayota, najczęściej przedstawiany jako czarny pies. Na tym terenie odnaleziono wiele przedmiotów wotywnych, które były używane do obrony przed mrocznymi mocami. Część z nich można podziwiać w Muzeum Etnograficznym Juana Évory, w południowo-zachodniej części kaldery.
Najprawdopodobniej Las Cañadas nie jest zapadłym stożkiem gigantycznego wulkanu, tylko wyniesioną i wypełnioną lawą niszą osuwiskową. Kaldera ukształtowała się ok. 198 tysięcy lat temu, a formowanie El Teide zaczęło się ok. 24 tys. lat później. Krajobraz tworzy spływająca ze szczytu woda, która osadza materiał skalny na ścianach otaczających górę. Nazwa Las Cañadas pochodzi od słowa cañada, którym określa się drogę do pędzenia bydła. Ostatnie pastwiska w kalderze zlikwidowano w 1954 r., po utworzeniu parku narodowego.
Las Cañadas – najciekawsze miejsca i atrakcje wokół wulkanu El Teide
Oprócz wspomnianej kolejki linowej i muzeum warto zwrócić uwagę na trasy piesze i rowerowe. Przejście szlakami wzdłuż zachodnich, południowych i wschodnich krawędzi Las Cañadas to ponad 12 godzin nieprzerwanego marszu. Najwięcej tras rowerowych znajduje się na południowych zboczach. Do najciekawszych punktów widokowych należą:
- Mirador de los Poleos;
- Volcán Chinyero;
- Mirador de las Narices del Teide;
- Llano de Ucanca;
- Boca Tauce;
- Mirador de La Ruleta;
- Alto de Guamaso;
- Corral del Niño;
- Mirador La Fortaleza.
Wielka Kaldera Las Cañadas słynie także z obserwatorium astronomicznego. Panują tu doskonałe warunki do obserwacji gwiazd i sierpniowych perseidów – nawet gołym okiem. Jeden dzień to może być o wiele za mało, by odwiedzić wszystkie interesujące miejsca. Warto wracać do Las Cañadas wielokrotnie!
Zobacz też:
- Wulkan Teide na Teneryfie i jego turystyczne walory. Poznaj Wyspy Kanaryjskie
- Mirador Cruz del Carmen – przewodnik po Górach Anaga na Teneryfie
- Zachód słońca. Teneryfa to wyspa romantycznych wschodów i zachodów
- Teneryfa – góry to aktywna alternatywa dla opalania się na plaży. Szlaki, widoki, szczyty
- Trekking – Teneryfa na piesze wędrówki
- Roque Nublo – święta skała na Gran Canaria. Wspinaczka na drugą co do wysokości skałę Gran Canarii Wysp Kanaryjskich
- Wezuwiusz – wulkan w metropolii Neapol. Co warto o nim wiedzieć?
- Góry – Hiszpania i Pireneje to jeden z najciekawszych rejonów pod tym względem