Kopenhaga to miasto pełne historycznych zabytków oraz atrakcji. Jednak to nie tylko z tych względów warto rozważyć podróż do stolicy Danii. Okazuje się, że miasto to jest jednym z najbardziej przyjaznych i najczystszych miejsc w Europie.

Samo poruszanie się nie powinno sprawić trudności turyście, nawet jeżeli jest pierwszy raz w Kopenhadze. Komunikacja miejska jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Dodatkowo turysta ma bardzo duży wybór środka transportu. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jakie rodzaje transportu proponuje miasto!

Metro w Kopenhadze

kopenhaga komunikacja miejska metro

System szybkiego transportu w Kopenhadze składa się z czterech linii, które oznaczone są literami i cyframi od M1 do M4. Łączna długość linii to 38,2 kilometra. Pociągi zatrzymują się przy aż 39 stacjach, które rozmieszczone są w prawie całym mieście. Pierwsze dwie linie metra zostały uruchomione w 2002 roku. Linię trzecią uruchomiono w 2019 roku, Na rok 2024 planowane jest otwarcie czwartej linii na całym jej wytyczonym odcinku.

kopenhaga komunikacja miejska kup bilet

Nie trać czasu w kolejce! Kliknij i kup Kartę Kopenhaską online

Jak działa metro w Kopenhadze?

Linie kopenhaskiego metra kursują przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. W godzinach szczytu linia M1 i M2 to pociągi kursujące co 4 minuty, Poza godzinami szczytu i w weekendy do pociągu można wejść co 6 minut. W nocy pociągi przyjeżdżają co 15 lub 20 minut. Na wspólnym odcinku M1 i M2 częstotliwość przyjazdu pociągów to odpowiednio 2, 3 i 7–8 lub 20 minut.

Linia M3 to pociągi wjeżdżające na stację co 3 minuty w godzinach szczytu, poza tymi godzinami na pociąg trzeba poczekać około 5 minut, a w nocy okres ten wydłuża się do 6 lub 12 minut. W przypadku remontu wprowadza się zastępczą komunikację autobusową.

 

Bilety na metro w Kopenhadze

Metro w Kopenhadze ma bilety zintegrowane z całym transportem miejskim. Można za ich pomocą jeździć także autobusem miejskim i koleją aglomeracyjną i regionalną oraz tramwajami wodnymi. Sieć metra podzielona jest na 4 strefy biletowe. Główny odcinek linii M1, M2 i M4 oraz większość trasy M3 znajdują się w strefie pierwszej. Dalsze fragmenty linii to już strefa 2, 3 oraz 4. Cały system metra wraz z bezzałogowymi pociągami jest w pełni zautomatyzowany i bardzo bezpieczny.

Komunikacja autobusowa w Kopenhadze

kopenhaga komunikacja miejska autobus

Ten środek transportu dociera do prawie każdego miejsca na terenie Kopenhagi. Komunikacja miejska pozwala więc jej użytkownikowi na bardzo komfortowy przejazd po mieście bez użycia własnego samochodu.

Nawet w weekendy na dużej części linii nie będziesz musiał czekać na autobus dłużej niż 10 lub 15 minut. W tym środku transportu obowiązują te same bilety, co w metrze, więc jeżeli to tam skasujesz bilet, to będziesz mógł kontynuować podróż autobusem.

Kup Kartę Kopenhaską online i ciesz się dostępem do komunikacji publicznej!

Autobusy wodne

kopenhaga komunikacja miejska autobus wodny

Jest to kolejny środek transportu, który honoruje bilety miejskie. Trasa przebiega przez kanał Københavns Havn, który jest główną arterią wodną miasta. Autobusy mają dwa numery tras: 991 oraz 992. Jest to bardzo wygodny środek transportu, który pozwala w spokoju zwiedzać miasto. Autobusy wodne zatrzymują się na 9 stacjach. Na ich trasie znajduje się Biblioteka Królewska, na której zwiedzenie powinien zdecydować się każdy turysta.

kopenhaga komunikacja miejska kup bilet

Nie trać czasu w kolejce! Kliknij i kup Kartę Kopenhaską online

Rowery miejskie

kopenhaga komunikacja miejska rowery

Jest to prawdopodobnie ulubiony środek transportu mieszkańców Kopenhagi. Warto zaznaczyć, że ścieżki rowerowe są tutaj bardzo częstym widokiem, całe miasto jest wręcz przystosowane pod rowerzystów. Rowerem dojedziesz wszędzie, nie będziesz miał problemów ze zwiedzeniem za jego pomocą centrum miasta, a także jego obrzeży.

Bardzo wielu mieszkańców tego duńskiego miasta decyduje się na ten środek transportu. Na ulicach Kopenhagi rowery są stałym widokiem. Na terenie miasta działa bardzo rozbudowany system rowerów miejskich. Dostępne są one w ponad 100 stacjach przez 24 godziny na dobę. Aby z niej skorzystać, należy zarejestrować się na stronie internetowej. Każde rozpoczęte 20 minut jazdy to koszt 12 DKK.

 

Komunikacja miejska w Kopenhadze – czym jest karta kopenhaska?

Dzięki Copenhagen Card możesz cieszyć się bezpłatnym wstępem do ponad 80 różnych muzeów i atrakcji. Dostępna jest ona na okres od 24 do nawet 120 godzin. To jednak nie wszystkie jej zalety! Karta daje możliwość nieodpłatnego użytkowania całego systemu transportu, jaki dostępny jest w Kopenhadze, wyłączając jednak rowery miejskie.

Możesz więc za jej pomocą podróżować za pomocą metra, autobusów tradycyjnych i wodnych oraz pociągów. Jej zakup będzie świetnym pomysłem, jeżeli chcesz tanio zwiedzić dużą część miasta. Jej cena to 56 euro. Możesz kupić kartę online. Karta kopenhaska pozwoli zastąpić tradycyjne bilety i uprzyjemni zwiedzanie.

 
Archiwum: kwiecień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: