Wyjazdy do Danii w celach turystycznych są coraz powszechniejsze. To ciekawy kraj z wieloma miejscami, które warto odwiedzić. Duże miasta dają wiele możliwości, jeśli chodzi o zwiedzenie czy atrakcje, małe natomiast dostęp do pięknej przyrody czy wspaniałych tras rowerowych. Nie można zapomnieć o malowniczych wyspach. Niezależnie od formy, musisz być do takiego wyjazdu odpowiednio przygotowany. Jeśli zatem twoim celem jest Dania, waluta tam obowiązująca nie powinna mieć dla ciebie żadnych tajemnic.

Dania – waluta obowiązująca w tym kraju to korona duńska. Informacje podstawowe

Korona duńska (kod to DKK) jest środkiem płatniczym nieprzerwanie od 1873 roku. Jej stworzenie było efektem powołania do życia Skandynawskiej Unii Monetarnej. Poza Danią dołączyły do niej Norwegia oraz Szwecja. Unia rozwiązana została po I wojnie światowej, ale wszystkie wymienione państwa zdecydowały, że obowiązującą u nich jednostką walutową będzie właśnie korona. Kolejno duńska, norweska i szwedzka.

Podział

1 korona duńska dzieli się na 100 øre. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Wybierając się do Danii, przygotować musisz się na używanie:

 • banknotów o nominałach: 50, 100, 200, 500 i 1000 koron;
 • monet: 1, 2, 5, 10, 20 koron;
 • monety: 50 øre.

Czym zapłacisz w Danii? Pieniądze czy karta?

Nie ma potrzeby zabierania ze sobą do Danii większej ilości gotówki, ale kilkaset koron duńskich powinno znaleźć się w twoim portfelu. Jeśli nie chcesz płacić prowizji naliczanej podczas wypłacania gotówki w zagranicznych bankomatach, wymień pieniądze przed wyjazdem z Polski. W samej Danii nie brakuje banków oraz bankomatów, w których w razie potrzeby będziesz mógł pobrać gotówkę. Przed wyjazdem upewnij się jednak, że twoja karta debetowa lub kredytowa będzie działała na terenie tego kraju. Nie jest to regułą!

W Danii w większości miejsc typu hotele, sklepy, bary itd. zapłacisz kartą, ponieważ terminale płatnicze są powszechne. Gotówka przyda ci się raczej do napiwków lub podczas wyjazdu na prowincję, gdzie nie zawsze będzie możliwość skorzystania z karty płatniczej. W Danii szczególnie popularne są karty Dankort, które w niektórych miejscach bywają jedyną akceptowaną formą płatności.

Kupno i sprzedaż korony duńskiej – kursy

Kurs korony duńskiej jest bardzo stabilny i od wielu miesięcy zbyt mocno się nie zmienia. Utrzymuje się w przedziale od 0,60 do 0,65 PLN. Nawet ostatnie zawirowania na światowych giełdach, inflacja i sytuacja geopolityczna w Europie nie zmieniły tego stanu rzeczy – na moment pisania tego tekstu 1 DKK kosztuje 0,64 PLN. Osoby wybierające się do Danii za jakiś czas nie muszą raczej z zapartym tchem śledzić kursów walut, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zaraz przed wyjazdem zapłacą mniej więcej tyle samo, co obecnie.

Warto również wiedzieć, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wymianę korony duńskiej na inne popularne waluty – dolary i euro. Obecnie wygląda to następująco:

 • 1 DKK = 0.13 EUR
 • 1 DKK = 0.14 USD

W przypadku dwóch najpopularniejszych walut świata również możemy mówić o pewnym i stabilnym kursie, który na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy nie ulegał większym zmianom.

Ceny – ile gotówki zabrać do Danii?

Dania nie należy do najtańszych krajów. Wysoki PKB sprawia, że ceny są dość wysokie (oczywiście w porównaniu z polskimi). Jeśli więc chodzi o Danię, waluta w postaci koron pozwoli ci na kupno następujących towarów w przybliżonych cenach:

 • jabłka – 1 kilogram: 10,00 DKK;
 • ziemniaki – 1 kilogram: 11,00 DKK;
 • jajka – 10 sztuk: 20,00 DKK;
 • woda – 1,5 litra: 8,00 DKK;
 • piwo – 0,5 litra: 15,00 DKK
 • chleb – bochenek 0,5 kg: 16 DKK.

Widać więc wyraźnie, że 50 koron, 100 koron czy nawet 200 koron duńskich nie pozwoli ci na zrobienie większych zakupów. Wydaje się, że w portfelu lepiej mieć przynajmniej 500 koron, gdyby na przykład były potrzebne na zapłacenie za taksówkę. Te w Danii bywają naprawdę drogie. Szykuj się więc na wydatki, planując, ile gotówki zabrać do Danii, ale jeśli nie zależy ci na płatności gotówką, korzystaj również z akceptowanych w tym kraju kart płatniczych. W Kopenhadze i innych większych miastach nie będzie z tym problemu.

Jaka waluta będzie najlepsza w Danii? Korony od Narodowego Banku Duńskiego. Nie ma sensu zabierać ze sobą na przykład euro, ponieważ kurs wcale nie musi być lepszy, niż w Polsce. Ze złotówkami warto jednak uważać, ponieważ nie każdy duński kantor będzie je w stanie przyjąć. Choć kraj ten jest w Unii Europejskiej, nie zdecydował się na przyłączenie do Strefy Schengen, co komplikuje nieco sprawę płatności i wymiany walut. Jednak nie na tyle, żeby było to uciążliwe. Jeśli chodzi o walutę Danii, warto po prostu wiedzieć o pewnych sprawach, dostosowując do nich swoje działania.

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: