Klify Moheru – niezwykłe widoki na Atlantyk i cuda natury. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Klify Moheru to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Irlandia. Na czym polega ich wyjątkowość? Sprawdzamy!

Klify Moheru
Ocena

Klify Moheru to irlandzki cud natury, przyciągający każdego roku aż milion turystów z odległych zakątków świata. Nie są to wprawdzie największe klify Irlandii, jednak dla wielu osób to właśnie one stały się obowiązkowym punktem na trasie wycieczki po tym kraju. Dlaczego?

Moherowe Klify – niezwykła atrakcja Irlandii

Irlandia może się pochwalić licznymi klifami, dzięki którym Klify Moheru zdobyły ogromną popularność. Dlaczego? Zobacz, na co możesz liczyć podczas spaceru w ich rejonie. Możesz też kupić bilet na taką wycieczkę od razu, oszczędzając czas na miejscu

 

Klify Moheru i ich położenie na mapie Irlandii

klify moheru słońce za klifem

 

Chcesz zobaczyć Moherowe Klify nad Oceanem Atlantyckim? Odwiedź zachodnie wybrzeże hrabstwa Clare, oddalonego o prawie 300 km od Dublina. Mimo takiej odległości miasto jest chętnie wybieranym punktem startowym dla turystów odwiedzających Cliffs of Moher.kup bilety

Słynne klify są częścią Wild Atlantic Way – Drogi Atlantyckiej, która liczy sobie aż 2600 km długości. To jedna z najdłuższych i najciekawszych pod względem krajobrazowych tras przybrzeżnych na świecie i zarazem duma Irlandii.

Położenie klifów sprawia, że świetnie sprawdzają się one jako punkt widokowy. Przy odrobinie szczęścia z tego miejsca zobaczysz atrakcje takie jak Wyspy Aran czy Zatoka Galway. Same klify urzekają i przyciągają filmowców. To właśnie tutaj kręcono sceny do filmu „Harry Potter i Książę Półkrwi”, tu również powstało wiele słynnych teledysków.

 

Na co musisz zwrócić szczególną uwagę w tym miejscu?

klify moheru panorama

Klify Moheru to wspaniała sceneria, której trudno się oprzeć. Zachwycają one swoimi rozmiarami. Ich długość osiąga aż 8 kilometrów, zachwyca też wysokość 214 m, dzięki której kamienna ściana robi wrażenie nawet na najbardziej wymagających turystach. Klify te są też częścią Światowego Geoparku UNESCO, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.

Największą atrakcją jest tu Wieża O’Briena, przy której gromadzi się wielu turystów z całego świata. Z tego miejsca możesz podziwiać klify w całej okazałości. Widok zapiera dech w piersiach, przez co chętnych na wizytę w tej części zachodniej Irlandii nie brakuje. Zbudowana w 1835 roku przez Corneliussa O’Briena wieża od samego początku miała służyć jako punkt widokowy. W tej roli doskonale sprawdza się do dziś.

 

Na uwagę zasługują również ruiny fortu „Mothar”, od którego pochodzi nazwa miejsca. Fort ten jest cenną pamiątką historyczną, która w ciekawy sposób przypomina o burzliwym okresie wojen napoleońskich. Czekają tu również liczne ścieżki spacerowe, którymi dotrzesz do najpiękniejszych miejsc w tej części irlandzkiego wybrzeża.

Klify Moherowe okiem przyrodnika

klify moheru zachód słońca

Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody. Jest to Obszar Specjalnej Ochrony, cieszący się wielkim powodzeniem wśród ornitologów. Co możesz tu zobaczyć? Przede wszystkim liczne mewy i nurzyki, choć i inne gatunki ptaków morskich chętnie wybierają to miejsce na bytowanie. Szczególnie ciekawym doświadczeniem mogą się okazać obserwacje maskonurów, które pojawiają się tu w okresie od kwietnia do lipca.kup bilety

Klify Moheru w Irlandii – informacje praktyczne

klify moheru deszczowy dzień

Spędzasz urlop w Irlandii i chcesz odwiedzić najsłynniejsze klify tego kraju? Oto garść porad, które pomogą ci w zaplanowaniu wycieczki.

Do słynnych klifów najszybciej dostaniesz się m.in. z Dublina – albo wynajętym samochodem, albo własnym pojazdem. Jeśli cenisz sobie wygodę, a jednocześnie zależy ci na rzetelnych informacjach na temat odwiedzanego miejsca, skorzystaj z możliwości uczestniczenia w zorganizowanej wycieczce. Kup bilet tutaj!

Wiele takich wypraw zaczyna się właśnie w centrum Dublina, dzięki czemu możesz przy okazji zapoznać się z najważniejszymi atrakcjami irlandzkiej stolicy. Taka wyprawa zwykle uwzględnia dodatkowe atrakcje na trasie. Warto zatrzymać się w malowniczym miasteczku Kinvara w hrabstwie Galway oraz pospacerować w rejonie tutejszej zatoki. Kusi też region Burren z ruinami klasztoru oraz miasteczko Doolin.

Na terenie Republiki Irlandii nie brak atrakcji, o których tak chętnie wspominają blogi podróżnicze. Cliffs of Moher to bez wątpienia jedna z największych ciekawostek w tej części świata, dzięki której pobyt w Irlandii stanie się jeszcze ciekawszą przygodą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *