Destylarnia Jameson – miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić w Dublinie

Destylarnia Jameson to kultowe miejsce w Dublinie, które związane jest z historią tego miasta. Powinien odwiedzić je każdy koneser złocistego trunku, bo właśnie w destylarni przy Bow Street do lat 70. XX wieku powstawała najlepsza whiskey świata.

destylarnia jameson
Ocena

Dublin jest jedną z ciekawszych europejskich stolic, która zachwyca turystów przepięknym centrum i interesującymi zabytkami. Słynie także z klimatycznych pubów, w których zawsze tętni życie – można napić się tam kultowej irlandzkiej whiskey Jameson. Jednak o wiele lepiej będzie odwiedzić w tym celu miejsce, w którym wszystko się zaczęło. To oczywiście Destylarnia Jameson!

Destylarnia Jameson – historia kultowego miejsca

Historia Destylarni Jasmeson rozpoczęła się w 1780 roku kiedy John Jameson stworzył miejsce, które działa do dzisiaj. Chociaż na początku lat 70. XX wieku produkcję whiskey przeniesiono do Midleton w hrabstwie Cork, to dublińską destylarnię o tak długiej tradycji zamieniono na żywe muzeum Jamesona. 

John Jameson urodził się w Szkocji w 1740 roku, do Dublina przybył jako trzydziestolatek. Niedługo po tym założył firmę, którą jego rodzina prowadziła przez kolejne pokolenia. Już 40 lat później była jedną z największych kompanii gorzelniczych w kraju, a tę pozycję udało się utrzymać mimo wielu niesprzyjających sytuacji dziejowych. Było to „miasto w mieście” – destylarnia zatrudniała setki pracowników (kamieniarzy, malarzy, stolarzy, bednarzy, a nawet koty). Najtrudniejszym momentem było wprowadzenie prohibicji w USA – rynek amerykański był głównym importerem irlandzkiej whiskey – oraz narzucenie wysokich ceł przez Wielką Brytanię po oddzieleniu się Irlandii od Korony. Destylarnia Jamesona przetrwała te zawirowania i dzisiaj stanowi jedno z topowych miejsc w Dublinie, niezwykle chętnie odwiedzanych przez turystów.

kup bilety

Zwiedzanie Destylarni Jameson jest również w twoich planach? Kup bilet do tego wyjątkowego miejsca!

Gdzie znajduje się Destylarnia Jameson?

Dublińska siedziba Destylarni Jameson znajduje się w centrum miasta. Mieści się przy Bow Street w dzielnicy Smithfield. Po przeniesieniu wytwórni do Midleton zabytkowy budynek powoli popadał w ruinę, a zniszczenia opal nie dopełnił pożar, który wybuchł w 1990 roku. Destylarnia Old Jameson jednak przetrwała i obecnie klimatyczne wnętrza są pełne zwiedzających.

Zwiedzanie Destylarni Jameson

Zwiedzanie Destylarni Jameson to niezwykłe przeżycie. Niesamowite wrażenie wywołują miedziane destylatory, które witają gości na dziedzińcu. Do środka prowadzą zielone wrota, które przed wiekami przekraczali pracownicy wytwórni whisky. Na miejscu można spróbować trunku, ale najlepiej połączyć to ze zwiedzaniem zabytkowej destylarni. Przewodnicy świetnie znają historię i klimat tego miejsca, ich historie budują niesamowitą atmosferę, która na długo pozostaje w pamięci zwiedzających. Destylarnia Jameson to miejsce kultowe. Jeśli nie chcesz odejść z kwitkiem, zrób wcześniej rezerwację miejsca. Możesz to zrobić tylko online na stronie jamesonwhiskey.com.

Kup bilet na zwiedzanie Destylarni Jameson przy Bow Street.

Destylarnia Jameson – cena

Ile kosztuje wycieczka z przewodnikiem po Destylarni Jameson? Cena zależy od wybranej „przygody”:

  • 25€ – Doświadczenie Bow St.;
  • 40€ – Prywatna degustacja whisky;
  • 50€ – Lekcja robienia koktajli z whisky;
  • 60€ – Jameson Black Barrel Blending Class.

Destylarnia Jameson – bilety

Destylarnia Jameson – informacje praktyczne

 

Destylarnia Jameson – adres Bow St, Smithfield, Dublin 7, D07 N9VH, Irlandia
Destylarnia Jameson – godziny otwarcia
  • poniedziałek – czwartek: 11:00 – 17:30*;
  • piątek – sobota: 11:00 – 18:30*;
  • niedziela: 12:00 – 17:30*.

*ostatnia wycieczka do gorzelni

Destylarnia Jameson – ceny biletów od 25€ – kup bilet
Destylarnia Jameson – dojazd
  • autobusem miejskim, jadącym do Smithfield;
  • czerwoną linią tramwajową;
  • własnym samochodem – najbliższy parking znajduje się przy Queens Street/Smithfield Square.
Destylarnia Jameson – dostępność dla niepełnosprawnych Miejsce nie ma barier architektonicznych.
Destylarnia Jameson – strona www www.jamesonwhiskey.com

 

Destylarnia Jameson to miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. Tutaj przy szklaneczce whisky można wysłuchać niesamowitych historii – w ich opowiadaniu Irlandczycy są mistrzami – a także poznać dawny klimat Dublina.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *