Kavala – greckie niebieskie miasto na wczasy. Sprawdź informacje praktyczne o mieście i okolicach: położenie, zabytki i plaże

Kavala nie jest dużym turystycznym kurortem, leży w greckiej Macedonii i niestety często jest pomijana w trakcie planowania wakacyjnych wycieczek. Dlaczego warto ją odwiedzić?

kavala
Ocena

Kwala i jej wybrzeże co roku przyciągają rzesze turystów z całego świata. Portowe miasto położone w północnej części Grecji. Jako miasto portowe jest traktowane jako swoista brama na północno-wschodnie Wyspy Egejskie, niemniej jednak warto w trakcie podróży zatrzymać się w nim na dłużej. Nie można przejść obojętnie obok akweduktów sułtana Sulejmana Wspaniałego, wysokiej jakości obiektów muzealnych oraz znamienite osmańskie budowle rozsiane po całej dzielnicy Panagia. A do tego piękne i zacisze wybrzeże z plażami i krystalicznie czystą wodą. Dowiedz się z artykułu co zobaczyć w Kavali.

Stare miasto Kavali – Panagia

Najlepiej rozpocząć zwiedzanie miasta od dzielnicy Panagia (Palia Poli – Stare Miasto) z wąskimi uliczkami i tradycyjnymi budynkami w stylu macedońskim. Zamek z XV wieku, który został zbudowany po zniszczeniu bizantyjskiego akropolu w 1391 roku, dominuje nad okolicą i oferuje wspaniały widok na morze i miasto. We wnętrzu zabytkowej budowli są organizowane kulturalne wydarzenia. Warto zatrzymać się przy zabytkowym budynku Imaret (1817 r.), ofiarowanym przez Mehmeta Ali (1769-1849), który urodził się w mieście, a później został władcą Egiptu. Na początku był domem dla ubogich, później wykorzystywanym jako dom dla uchodźców, a obecnie jest luksusowym hotelem.

W niewielkiej odległości znajduje się plac z brązową statuą Mehmeta Alego – znajdujący się pomiędzy jego domem rodzinnym – pięknym budynkiem w stylu osmańskim, zbudowanym pod koniec XVIII wieku, otoczonym ogrodem z jednej strony ogrodem, a z drugiej kościołem Panagia (1965 r.). Nie można przegapić meczetu Khalil Bey i seminarium (medrese) z XVII wieku.

Nad brzegiem morza widać fortyfikacje otaczające półwysep, które sięgają czasów średniowiecza. Podążając ulicami Isidorou, Anthemiou i Lambrou Kotsoni dociera się pod imponujący akwedukt. Symbol Kavali, znany również jako Kamares (Arches) ma 60 łuków i ma 25 m wysokości. Został zbudowany za panowania Sulejmana Wspaniałego w 1550 roku i naprawiony przez Mehmeta Alego w XIX wieku. Zaspokajał potrzeby miasta w zakresie dostarczania w wodę.

Kavala – Stanowisko archeologiczne w Filippi

Założone w 356 p.n.e. przez energicznego macedońskiego dynastę Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego, to sugestywnie położone starożytne miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i leży zaledwie 16 km na północny zachód od Kawali. Jego strategiczne znaczenie, czyli dowodzenie głównym szlakiem handlowym między Europą a Azją, sprawiło, że stał się potężny i wspaniały w okresie helleńskim, czyli już po śmierci Aleksandra. Ta dominacja utrzymywała się przez kolejne okresy rzymskie, bizantyjskie i postbizantyjskie, stanowiąc palimpsest wśród kamiennych pozostałości, które odwiedzają dziś turyści.

Najważniejsze obiekty to hellenistyczny teatr (dramatycznie ustawiony na wzgórzu), forum, a na końcu pozostałości bazylik, które powstały, kiedy Filippi stało się ważnym ośrodkiem wczesnego chrześcijaństwa. Funkcjonuje w tym miejscu również inne muzeum. Eksponowane są w nim bardziej delikatne znaleziska, a ekspozycja pozwala lepiej zrozumieć ogólną historię Filippi.

Kavala – plaże

W samej Kavali nie ma ładnych plaż, dlatego dużo lepiej jest się wybrać na pobliską wyspę Thassos lub na równie bliski półwysep z cudownymi widokami, czyli Chalkidiki.

Plaża Pergigali

Przy wschodnim krańcu miasta znajduje się Perigiali. To częściowo zorganizowana plaża, do której można łatwo dojechać komunikacją miejską. W Perigiali można cieszyć się otwartym horyzontem, a także zielonymi miejscami, które zapewniają naturalny cień. Zaledwie kilka metrów od plaży znajdują się tawerny rybne, w których po kąpieli w morzu można zrelaksować się przy ouzo.

Plaża Batis

Plaża ze licznymi udogodnieniami w pięknej, malowniczej zatoce 4 km od Kavali, która została wyróżniona Błękitną Flagą za czyste wody i doskonały układ.

Paża Tosca

Plaża, przy której czujesz się tak blisko, a jednocześnie tak daleko od zgiełku centrum. Tosca została wyróżniona Błękitną Flagą za czystość wód i organizację. Piasek, spokojna woda, drzewa przy plaży, bar i restauracja serwująca dania greckiej kuchni.

Kavala miasto zbudowane na zboczu wzgórza wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego, czyli kulturalnym skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu. Miejscowość ma do zaoferowania wszystko, czego można sobie życzyć w trakcie urlopu: góry, plaże, świetne pejzaże miejskie, zapierające dech w piersiach widoki i ważne zabytki. Do tego pyszna lokalna kuchnia i niesamowite miejsca do odkrycia w niewielkiej odległości, czego chcieć więcej?


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *