Administracyjne granice regionu zaczynają się ok. 20 km na wschód od stolicy kraju, Tbilisi. Jego łączna powierzchnia to ponad 11 300 km² – może się to zmienić, gdyż Gruzja i Azerbejdżan prowadzą rozmowy na temat wymiany terytoriów. Po obu stronach granicy znajduje się kompleks klasztorny Dawit Garedża (Dawid Gareja), jeden z najważniejszych monastyrów Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Kachetia posiada 3 parki narodowe – Tuszetia na północy, Lagodechi na północnym wschodzie i Waszlowani na południowym zachodzie. Pomiędzy zwiedzaniem cerkwi i średniowiecznych zamków oraz degustacją wina warto wybrać się na górskie szlaki Wielkiego Kaukazu albo nad jedno z jezior.

Gruzińskie wino w Kachetii

Tradycyjne metody produkcji winnych trunków w Gruzji praktykuje się od co najmniej 8 tysięcy lat. Trafiły nawet na listę UNESCO! Jednym z sekretów jest leżakowanie soku razem z miąższem i pestkami w kwewri – wkopanych w ziemię amforach ze specjalnej gliny. Do najsłynniejszych odmian winogron oraz gatunków wina z gruzińskiej Kachetii należą m.in.:

 • Khikhvi;
 • Kindzmarauli;
 • Kisi;
 • Mukuzani;
 • Mtsvane;
 • Pirosmani;
 • Rkatsiteli;
 • Saperavi;
 • Tsinandali.

Kup bilet do winiarni, a dowiesz się więcej o naturalnych metodach wytwarzania wyjątkowych trunków w Gruzji!

Dlaczego warto odwiedzić Kachetię? Historia i najważniejsze zabytki

Do ok. VIII w. Kachetia była niezależnym księstwem. Częścią królestwa Gruzji stała się za sprawą Dawida IV Budowniczego na przełomie XI i XII w. Jedną ze stolic regionu było miasto Gremi – wybudowane ok. 1565 r., niemal doszczętnie zniszczone podczas najazdu Persów 150 lat później. Do dziś zachowały się łaźnia, pozostałości targowiska, ruiny twierdzy, odbudowana cerkiew św. Archaniołów i kilka pomniejszych świątyń. Dzwonnicę w królewskiej cytadeli przystosowano do celów muzealnych.

Niewątpliwie najsłynniejszym zabytkiem Kachetii jest monastyr Dawit Garedża w południowej części regionu. Najstarsze zabudowania pochodzą z VI w., część budynków łączy się z naturalnymi jaskiniami w skałach na półpustyni. Klasztor wyróżnia się także pięknymi freskami. Do najciekawszych budowli sakralnych we wschodniej Gruzji należą także katedra Alaverdi, kompleks Ikalto (świątynia i akademia nauk), klasztor Nekresi, cerkwie Szuamta oraz monastyr św. Grzegorza w Bodbe. Miłośnicy zabytków powinni zobaczyć także XIX-wieczny, orientalny pałac Aleksandra Czawczawadze (z poświęconym mu muzeum) oraz pozostałości Twierdzy Udżarma nad rzeką Iori. Pierwsze fortyfikacje wybudowano tutaj już w III w., najmłodsze części pochodzą z XVIII stulecia.

Kachetia – najciekawsze kurorty we wschodniej Gruzji

Obecną stolicą regionu jest miasto Telawi. Identyczną rolę pełniło od X do XII wieku, a od XVII stulecia było jednym z dwóch miast stołecznych królestwa Kartii-Kachetii. Do jego wizytówek należą 900-letni platan i bazar z lokalnymi specjałami. Według gruzińskich historyków to najbardziej średniowieczne miasto w kraju – zarezerwuj wycieczkę i poznaj wszystkie tajemnice! Do najważniejszych zabytków w Telawi należą:

 • kościół św. Trójcy (VI w.);
 • pozostałości twierdzy Dzweligdawani (IX/X w.);
 • zamek Korczibasziszwili (XVI w.);
 • kościół św. Maryi (XVI w.);
 • twierdza Batoniscyche (XVII w.);
 • zamek Wachwacziszwili (XVIII w.).

Za miasto miłości w Kachetii uchodzi Sighnaghi – głównie z uwagi na piękne krajobrazy, czynny całą dobę urząd stanu cywilnego oraz sprytny marketing władz Gruzji. Idealnym miejscem na romantyczny spacer dla zakochanych będą XVIII-wieczne mury obronne, z których rozpościerają się wspaniałe widoki na okolicę. Turyści nie pożałują czasu i pieniędzy wydanych na wizytę w tutejszych muzeach. Najbogatsze zbiory dzieł sztuki, artefaktów archeologicznych i rękodzieła posiada Muzeum Narodowe. Warto odwiedzić także miejscowe Muzeum Sandro Mirianashviliego oraz ludowe muzeum im. Vano Sarajishviliego.

Co jeszcze warto zobaczyć w gruzińskiej Kachetii? Pozostałe atrakcje turystyczne

Pocztówkowe krajobrazy oraz spokojniejsze chwile relaksu gwarantują wycieczki do wspominanych we wstępie obszarów chronionych. Odludne tereny półpustynne, które nie są objęte żadną formą ochrony przyrody, są doskonałym miejscem do off-roadowych rajdów. Jedna z dróg w góry Wysokiego Kaukazu uchodzi za najniebezpieczniejszą na świecie. Kachetia to doskonałe miejsce do regeneracji – zabiegi odnowy biologicznej na najwyższym poziomie oferują ośrodki SPA, które powstały nad jeziorami Lopota, Kwareli oraz Ilja. Fakt, że to sztuczne akweny, w kwestii jakości wypoczynku raczej nic nie zmienia.

W drodze do klasztoru Dawit Garedża przejeżdża się przez Udabno, które nazywa się „miastem duchów”. To określenie trochę na wyrost, ale wciąż można tu spotkać wiele opuszczonych domów. Są efektem akcji przesiedlenia mieszkańców Swanetii w północno-zachodniej Gruzji do południowej Kachetii przez władze ZSRR. Po przemianach politycznych duża część mieszkańców wróciła w ojczyste strony. Ci, którzy pozostali, kultywują swoje góralskie tradycje – na szczególną uwagę zasługują tu muzyka i tańce.

Kachetia – bilety

Kachetia – przydatne informacje

Bezpośredni lot do Gruzji z Polski lub innego kraju UE nie wymaga starania się o wizę. Granicę można przekroczyć na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Maksymalna długość pobytu bezwizowego to rok. Polskie służby zalecają turystom wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na co najmniej 30 tys. €. Przed wyjazdem do Kachetii warto zrobić odpowiedni zapas gruzińskich lari (GEL) – złotówka jest praktycznie niewymienialna w większości kantorów w Gruzji.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety