Jezioro Genewskie – Lac Léman na granicy Szwajcarii i Francji. Atrakcje Szwajcarskiej Riwiery

Turyści mają wiele dobrych powodów, by wybrać się nad Jezioro Genewskie i zostać w okolicy na dłużej. Krystalicznie czysta woda w połączeniu z panoramami na góry Alp i Jury gwarantuje wspaniałe wspomnienia. Przekonaj się, że warto tu przyjechać nie tylko dla pięknych widoków!

jezioro genewskie

Wokół Jeziora Genewskiego znajduje się wiele malowniczych miast i miasteczek. Po obu stronach granicy spotkasz wiele interesujących zabytków, muzeów – najsłynniejszy jest średniowieczny Zamek Chillon. W obrębie Szwajcarskiej Riwiery nie brakuje też miejsc służących mniej lub bardziej wyrafinowanej rozrywce. Możesz też wybrać się na wycieczkę po okolicy, wypłynąć w rejs albo skorzystać z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Jezioro Genewskie to największy zamknięty akwen w Europie Zachodniej, choć teoretycznie dałoby się dopłynąć stąd bezpośrednio do Morza Śródziemnego. Połączenie między tymi zbiornikami wodnymi stanowi rzeka Rodan.

Powierzchnia, głębokość – podstawowe informacje geograficzne o Jeziorze Genewskim

Wschodni skraj akwenu od brzegu najdalej wysuniętego na zachód dzieli 72,3 km. Na osi północ-południe obszar wodny rozciąga się na maks. 13,8 km. Całkowita powierzchnia Jeziora Genewskiego wynosi 581,4 km². Ponad lustro wody, które leży na wysokości 372 m n.p.m., wystaje wiele skał i głazów – naukowcy przewidują, że za kilkadziesiąt tysięcy lat osady nanoszone przez kilkaset rzek i rzeczek mogą całkowicie wypełnić zagłębienie w obniżeniu tektonicznym, gdzie obecnie znajduje się jezioro. Na jego obszarze znajduje się 5 niewielkich wysp:

 • Île de Choisi;
 • Île de la Harpe;
 • Île de Peilz;
 • Île Rousseau;
 • Île de Salagnon.

Chcesz wybrać się w rejs po całym Jeziorze Genewskim? Zarezerwuj bilet na statek już teraz! Linia brzegowa ma nieco ponad 200 km. W akwenie mieści się ok. 89 miliardów m³ wody – najwięcej dostarcza jej Rodan, który wpływa do niego w okolicach Port-Valais, a wypływa przez Genewę. Jezioro Genewskie ma średnio 154 m głębokości, a największa głębia sięga ok. 309 metrów. Czasami dzieli się ogromny zbiornik wody na 2 części:

 • zachodnie Małe Jezioro Genewskie (fr. le Petit Lac de Genève, ok. 15% całości);
 • wschodnio-centralne Wielkie Jezioro Genewskie (fr. le Grand Lac de Genève).
Zobacz też:
Bazylea – szwajcarskie miasto pełne sztuki i kultury

Jezioro Genewskie to dla większości Francuzów Lac Léman

Formalny tytuł największego jeziora Szwajcarii nie przypadł Jezioru Genewskiemu z uwagi na znaczny obszar należący do Francji. Całkowicie w granicach państwa Helwetów znajduje się jezioro Neuchâtel, które ma 218,3 km². To nadal sporo mniej, niż szwajcarska część Jeziora Genewskiego, która ma 345 km². Szwajcarzy najwidoczniej uznali, że naj- mogą być tylko te obiekty geograficzne, których nie muszą dzielić z innymi krajami.

kup bilety

Z języka francuskiego pochodzi historyczna nazwa opisywanego akwenu – Jezioro Lemańskie. Istnieje znacznie więcej określeń. Francuzi używają nazw Lac Léman oraz Lac de Genève. We Włoszech Lago di Ginevra używa się zamiennie z Lago Lemano. Natomiast po niemiecku Jezioro Genewskie to Genfersee. W szwajcarskich kantonach możesz spotkać wszystkie te nazwy. A nawet więcej, gdyż w kraju obowiązują 4 języki urzędowe:

 • francuski;
 • niemiecki;
 • romansz – retoromański;
 • włoski.

Region Jeziora Genewskiego przyciąga turystów o każdej porze roku

Walory widokowe zależą od pogody danego dnia. Przy dobrej widoczności nie będziesz w stanie odłożyć aparatu – aż tak tu ładnie! Warto pomyśleć nie tylko o spacerach długimi premenadami, ale też nad wykupieniem tzw. wycieczki panoramicznej. Zarezerwuj miejsce już teraz! Wyjątkowo piękne plenery znajdziesz na lodowcu wokół alpejskiego masywu Les Diablerets, nieopodal miejscowości o tej samej nazwie. Jeśli wolisz cieplejsze klimaty, wybierz się do któregoś z dwóch regionów winiarskich nad Jeziorem Genewskim. Oba znajdują się pod Lozanną – to Laveaux na wschodzie i La Côte na zachodzie. Jeśli chcesz plażować, żeglować i kąpać się w jeziorze, wybierz się na Szwajcarską Riwierę między majem a wrześniem.

Zobacz też:
Ceny w Szwajcarii – ile zapłacisz za pobyt w tym kraju?

Wspaniałe krajobrazy oraz bogata historia od dawna inspirowały artystów z całego świata – w tym polskich wieszczów narodowych. Po pobycie w Szwajcarii Adam Mickiewicz napisał „Liryki lozańskie”, a zachwycony Jeziorem Genewskim Juliusz Słowacki stworzył „Rozłączenie”. W Szwajcarskiej Riwierze docenia się sztukę na wysokim poziomie, a festiwale i inne imprezy kulturalne przyciągają kolejnych gości. Wizytówką Montreux – gdzie mieszkał, komponował i doczekał się pomnika legendarny lider zespołu Queen Freddie Mercury – stał się Jazz Festival, który w ostatnich latach przeniesiono do Cully-Lavaux. To niewielka miejscowość z wieloma średniowiecznymi zabytkami, a leży na skrzyżowaniu głównych dróg i szlaków kolejowych Europy Zachodniej.

Jezioro Genewskie i Szwajcarska Riwiera – najciekawsze atrakcje turystyczne regionu

Pocztówki znad Jeziora Genewskiego często prezentują charakterystyczny, XIII-wieczny Zamek Chillon. Najstarsze części pochodzą jeszcze sprzed pierwszego millennium naszej ery. Słynna budowla znajduje się w obrębie gminy Veytaux, pomiędzy szwajcarskimi miastami Villeneuve i Montreux. Znajdziesz tu wiele ciekawych wystaw, gospodarze jednego z najcenniejszych zabytków historycznych Szwajcarii regularnie organizują wydarzenia specjalne. XVI-wieczne wydarzenia na zamku – zwł. przykucie Francois Bonivarda do kolumny na 6 lat – stały się dla lorda Byrona inspiracją do napisania „Więźnia Chillonu”. Znasz i lubisz ten słynny poemat romantyczny? W takim razie musisz tu przyjechać! Zarezerwuj wejściówkę już teraz!

Zobacz też:
Wycieczka Zurych – co warto zwiedzić w największym mieście Szwajcarii?

Wiele do zobaczenia będą mieli miłośnicy zabytków sakralnych. Lozanna i Genewa słyną z pięknych katedr, a francuskie miasto Thonon-les-Bains może się pochwalić pięknym kościołem św. Hipolita. Turyści, którzy będą chcieli poprawić sobie humor, powinni wybrać się do Vevey na północno-wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego. Pozytywny nastrój zagwarantują ci tutaj m.in.:

 • Świat Charliego Chaplina – interaktywne muzeum w dawnym domu genialnego aktora i filmowca;
 • Fête des Vignerons – święto wina, od 2016 r. na Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Główne obchody organizowane są nieregularnie, odstępy pomiędzy kolejnymi edycjami sięgają nawet 25–30 lat!;
 • Muzeum Sztuki Jenisch;
 • Muzeum Odżywiania Alimentarium (m.in. ogromny widelec wbity w dno Jeziora Genewskiego);
 • słynny teatr Le Reflet;
 • Muzeum Aparatu Fotograficznego;
 • Obserwatorium Astronomiczne Vevey.

kup bilety

Genewa i Lozanna to najsłynniejsze kurorty nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii

Jeśli szukasz idealnej bazy wypadowej w szwajcarskie i francuskie góry albo na wody jeziora, zadbaj o ciekawe zajęcia na wypadek kiepskiej pogody, która uniemożliwi takie wojaże. Jezioro Genewskie i Szwajcarska Riwiera mają mnóstwo ciekawych atrakcji. O nieudanym pobycie z powodu kiepskiej aury nie ma mowy!

Genewa

Drugie najludniejsze miasto w Szwajcarii, gdzie swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych organizacji. Np. w Pałacu Narodów mieści się jedna z głównych placówek ONZ. W genewskiej katedrze św. Piotra swoje kazania i tezy wygłaszał Kalwin. Duże znaczenie dla protestantów ma też jedna z kaplic, tzw. Audytorium Kalwina. Warto wybrać się do CERN, gdzie uruchomiono słynny Wielki Zderzacz Hadronów. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w Genewie, do których warto wcześniej wykupić bilet, należą także:

 • fontanna Jet d’Eau (strumień wody ma 140 m wysokości);
 • Muzeum Etnograficzne;
 • Muzeum Patek Philippe (szwajcarskie zegarmistrzostwo);
 • Muzeum J.J. Rousseau;
 • Muzeum Carouge;
 • Biopark Genewa;
 • Alpejki Ogród Botaniczny Meyrin;
 • plaże i promenady nad Jeziorem Genewskim.
Zobacz też:
Ceny w Szwajcarii – ile zapłacisz za pobyt w tym kraju?

Lozanna

Rywalizacjia Genewy i Lozanny niewątpliwie przez wieki napędzała rozwój Szwajcarskiej Riwiery. Miasto na północnym wybrzeżu Jeziora Genewskiego chętnie podkreśla swoje związki ze sportem i olimpizmem. W Lozannie znajduje się Muzeum Olimpijskie, a najcenniejszym eksponatem jest pierwsza flaga z pięcioma kolorowymi kołami. Warto też zobaczyć:

 • akwarium AQUATIS;
 • wodospad Mèbre;
 • Zamek Château Saint Maire;
 • Pałac Château d’Ouchy;
 • kilkadziesiąt muzeów.

Jezioro Genewskie – bilety. Rejsy, wycieczki, atrakcje do zwiedzania

Jezioro Genewskie – przydatne informacje

Wyjazd do Francji i maks. 90-dniowy pobyt w Szwajcarii nie wymagają starania się o wizę. Największe porty lotnicze w okolicy znajdują się w Genewie i Lozannie. Nad Jezioro Genewskie dostaniesz się również samochodem, autokarem lub pociągiem. Szwajcarska Riwiera słynie z wyrobu pysznych serów, czekolad oraz win. Turyści i biura podróży radzą, aby na wycieczkę zarezerwować sobie budżet w wysokości 150–200 franków szwajcarskich lub euro na każdy dzień pobytu.


Zobacz też:

Zobacz też:
Titlis – obowiązkowy punkt podróży po Szwajcarii. Obrotowa gondola, most wiszący, ośrodek narciarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *