Wokół Jeziora Genewskiego znajduje się wiele malowniczych miast i miasteczek. Po obu stronach granicy spotkasz wiele interesujących zabytków, muzeów – najsłynniejszy jest średniowieczny Zamek Chillon. W obrębie Szwajcarskiej Riwiery nie brakuje też miejsc służących mniej lub bardziej wyrafinowanej rozrywce. Możesz też wybrać się na wycieczkę po okolicy, wypłynąć w rejs albo skorzystać z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Jezioro Genewskie to największy zamknięty akwen w Europie Zachodniej, choć teoretycznie dałoby się dopłynąć stąd bezpośrednio do Morza Śródziemnego. Połączenie między tymi zbiornikami wodnymi stanowi rzeka Rodan.
Powierzchnia, głębokość – podstawowe informacje geograficzne o Jeziorze Genewskim
Wschodni skraj akwenu od brzegu najdalej wysuniętego na zachód dzieli 72,3 km. Na osi północ-południe obszar wodny rozciąga się na maks. 13,8 km. Całkowita powierzchnia Jeziora Genewskiego wynosi 581,4 km². Ponad lustro wody, które leży na wysokości 372 m n.p.m., wystaje wiele skał i głazów – naukowcy przewidują, że za kilkadziesiąt tysięcy lat osady nanoszone przez kilkaset rzek i rzeczek mogą całkowicie wypełnić zagłębienie w obniżeniu tektonicznym, gdzie obecnie znajduje się jezioro. Na jego obszarze znajduje się 5 niewielkich wysp:
- Île de Choisi;
- Île de la Harpe;
- Île de Peilz;
- Île Rousseau;
- Île de Salagnon.
Chcesz wybrać się w rejs po całym Jeziorze Genewskim? Zarezerwuj bilet na statek już teraz! Linia brzegowa ma nieco ponad 200 km. W akwenie mieści się ok. 89 miliardów m³ wody – najwięcej dostarcza jej Rodan, który wpływa do niego w okolicach Port-Valais, a wypływa przez Genewę. Jezioro Genewskie ma średnio 154 m głębokości, a największa głębia sięga ok. 309 metrów. Czasami dzieli się ogromny zbiornik wody na 2 części:
- zachodnie Małe Jezioro Genewskie (fr. le Petit Lac de Genève, ok. 15% całości);
- wschodnio-centralne Wielkie Jezioro Genewskie (fr. le Grand Lac de Genève).
Jezioro Genewskie to dla większości Francuzów Lac Léman
Formalny tytuł największego jeziora Szwajcarii nie przypadł Jezioru Genewskiemu z uwagi na znaczny obszar należący do Francji. Całkowicie w granicach państwa Helwetów znajduje się jezioro Neuchâtel, które ma 218,3 km². To nadal sporo mniej, niż szwajcarska część Jeziora Genewskiego, która ma 345 km². Szwajcarzy najwidoczniej uznali, że naj- mogą być tylko te obiekty geograficzne, których nie muszą dzielić z innymi krajami.
Z języka francuskiego pochodzi historyczna nazwa opisywanego akwenu – Jezioro Lemańskie. Istnieje znacznie więcej określeń. Francuzi używają nazw Lac Léman oraz Lac de Genève. We Włoszech Lago di Ginevra używa się zamiennie z Lago Lemano. Natomiast po niemiecku Jezioro Genewskie to Genfersee. W szwajcarskich kantonach możesz spotkać wszystkie te nazwy. A nawet więcej, gdyż w kraju obowiązują 4 języki urzędowe:
- francuski;
- niemiecki;
- romansz – retoromański;
- włoski.
Region Jeziora Genewskiego przyciąga turystów o każdej porze roku
Walory widokowe zależą od pogody danego dnia. Przy dobrej widoczności nie będziesz w stanie odłożyć aparatu – aż tak tu ładnie! Warto pomyśleć nie tylko o spacerach długimi premenadami, ale też nad wykupieniem tzw. wycieczki panoramicznej. Zarezerwuj miejsce już teraz! Wyjątkowo piękne plenery znajdziesz na lodowcu wokół alpejskiego masywu Les Diablerets, nieopodal miejscowości o tej samej nazwie. Jeśli wolisz cieplejsze klimaty, wybierz się do któregoś z dwóch regionów winiarskich nad Jeziorem Genewskim. Oba znajdują się pod Lozanną – to Laveaux na wschodzie i La Côte na zachodzie. Jeśli chcesz plażować, żeglować i kąpać się w jeziorze, wybierz się na Szwajcarską Riwierę między majem a wrześniem.
Wspaniałe krajobrazy oraz bogata historia od dawna inspirowały artystów z całego świata – w tym polskich wieszczów narodowych. Po pobycie w Szwajcarii Adam Mickiewicz napisał „Liryki lozańskie”, a zachwycony Jeziorem Genewskim Juliusz Słowacki stworzył „Rozłączenie”. W Szwajcarskiej Riwierze docenia się sztukę na wysokim poziomie, a festiwale i inne imprezy kulturalne przyciągają kolejnych gości. Wizytówką Montreux – gdzie mieszkał, komponował i doczekał się pomnika legendarny lider zespołu Queen Freddie Mercury – stał się Jazz Festival, który w ostatnich latach przeniesiono do Cully-Lavaux. To niewielka miejscowość z wieloma średniowiecznymi zabytkami, a leży na skrzyżowaniu głównych dróg i szlaków kolejowych Europy Zachodniej.
Jezioro Genewskie i Szwajcarska Riwiera – najciekawsze atrakcje turystyczne regionu
Pocztówki znad Jeziora Genewskiego często prezentują charakterystyczny, XIII-wieczny Zamek Chillon. Najstarsze części pochodzą jeszcze sprzed pierwszego millennium naszej ery. Słynna budowla znajduje się w obrębie gminy Veytaux, pomiędzy szwajcarskimi miastami Villeneuve i Montreux. Znajdziesz tu wiele ciekawych wystaw, gospodarze jednego z najcenniejszych zabytków historycznych Szwajcarii regularnie organizują wydarzenia specjalne. XVI-wieczne wydarzenia na zamku – zwł. przykucie Francois Bonivarda do kolumny na 6 lat – stały się dla lorda Byrona inspiracją do napisania „Więźnia Chillonu”. Znasz i lubisz ten słynny poemat romantyczny? W takim razie musisz tu przyjechać! Zarezerwuj wejściówkę już teraz!
Wiele do zobaczenia będą mieli miłośnicy zabytków sakralnych. Lozanna i Genewa słyną z pięknych katedr, a francuskie miasto Thonon-les-Bains może się pochwalić pięknym kościołem św. Hipolita. Turyści, którzy będą chcieli poprawić sobie humor, powinni wybrać się do Vevey na północno-wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego. Pozytywny nastrój zagwarantują ci tutaj m.in.:
- Świat Charliego Chaplina – interaktywne muzeum w dawnym domu genialnego aktora i filmowca;
- Fête des Vignerons – święto wina, od 2016 r. na Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Główne obchody organizowane są nieregularnie, odstępy pomiędzy kolejnymi edycjami sięgają nawet 25–30 lat!;
- Muzeum Sztuki Jenisch;
- Muzeum Odżywiania Alimentarium (m.in. ogromny widelec wbity w dno Jeziora Genewskiego);
- słynny teatr Le Reflet;
- Muzeum Aparatu Fotograficznego;
- Obserwatorium Astronomiczne Vevey.
Genewa i Lozanna to najsłynniejsze kurorty nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii
Jeśli szukasz idealnej bazy wypadowej w szwajcarskie i francuskie góry albo na wody jeziora, zadbaj o ciekawe zajęcia na wypadek kiepskiej pogody, która uniemożliwi takie wojaże. Jezioro Genewskie i Szwajcarska Riwiera mają mnóstwo ciekawych atrakcji. O nieudanym pobycie z powodu kiepskiej aury nie ma mowy!
Genewa
Drugie najludniejsze miasto w Szwajcarii, gdzie swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych organizacji. Np. w Pałacu Narodów mieści się jedna z głównych placówek ONZ. W genewskiej katedrze św. Piotra swoje kazania i tezy wygłaszał Kalwin. Duże znaczenie dla protestantów ma też jedna z kaplic, tzw. Audytorium Kalwina. Warto wybrać się do CERN, gdzie uruchomiono słynny Wielki Zderzacz Hadronów. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w Genewie, do których warto wcześniej wykupić bilet, należą także:
- fontanna Jet d’Eau (strumień wody ma 140 m wysokości);
- Muzeum Etnograficzne;
- Muzeum Patek Philippe (szwajcarskie zegarmistrzostwo);
- Muzeum J.J. Rousseau;
- Muzeum Carouge;
- Biopark Genewa;
- Alpejki Ogród Botaniczny Meyrin;
- plaże i promenady nad Jeziorem Genewskim.
Lozanna
Rywalizacjia Genewy i Lozanny niewątpliwie przez wieki napędzała rozwój Szwajcarskiej Riwiery. Miasto na północnym wybrzeżu Jeziora Genewskiego chętnie podkreśla swoje związki ze sportem i olimpizmem. W Lozannie znajduje się Muzeum Olimpijskie, a najcenniejszym eksponatem jest pierwsza flaga z pięcioma kolorowymi kołami. Warto też zobaczyć:
- akwarium AQUATIS;
- wodospad Mèbre;
- Zamek Château Saint Maire;
- Pałac Château d’Ouchy;
- kilkadziesiąt muzeów.
Jezioro Genewskie – bilety. Rejsy, wycieczki, atrakcje do zwiedzania
Jezioro Genewskie – przydatne informacje
Wyjazd do Francji i maks. 90-dniowy pobyt w Szwajcarii nie wymagają starania się o wizę. Największe porty lotnicze w okolicy znajdują się w Genewie i Lozannie. Nad Jezioro Genewskie dostaniesz się również samochodem, autokarem lub pociągiem. Szwajcarska Riwiera słynie z wyrobu pysznych serów, czekolad oraz win. Turyści i biura podróży radzą, aby na wycieczkę zarezerwować sobie budżet w wysokości 150–200 franków szwajcarskich lub euro na każdy dzień pobytu.
Zobacz też:
- Ceny w Szwajcarii – ile zapłacisz za pobyt w tym kraju?
- Jezioro Wiktorii – co warto wiedzieć o największym jeziorze w Afryce?
- Wycieczka Zurych – co warto zwiedzić w największym mieście Szwajcarii?
- Jezioro Bodeńskie – poznaj ciekawostki na temat tego popularnego zbiornika wodnego
- Jezioro Michigan – charakterystyka jednego z najpopularniejszych zbiorników wodnych
- Jezioro Lake Tahoe – co warto wiedzieć o tym miejscu?
- Jezioro Hańcza – jak spędzisz urlop nad jego wodami?
- Jezioro Bled w Słowenii – magiczne miejsce jak z bajki