Frankfurt nad Menem – najważniejsze informacje

Frankfurt nad Menem to miasto położone w zachodnio-centralnej części Niemiec. Jest to piąte co do wielkości miasto w Niemczech. Jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych. Czym się charakteryzuje to miejsce? Dlaczego warto je odwiedzić?

frankfurt nad menem
Ocena

Frankfurt nad Menem jest znaczącym miastem w Niemczech i ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Miasto jest domem dla wielu atrakcji, w tym zabytków, muzeów i parków. Szczególnie popularne jest frankfurckie Stare Miasto (Altstadt), na którym znajduje się wiele dobrze zachowanych średniowiecznych budynków. Miasto jest również siedzibą wielu ważnych instytucji kulturalnych, w tym Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Opery Frankfurckiej. Czytaj dalej!

Frankfurt nad Menem – co warto wiedzieć?

Frankfurt nad Menem jest najludniejszym miastem w niemieckim kraju związkowym Hesja i piątym co do wielkości miastem w Niemczech. Miasto zamieszkuje około 732 000 osób. Obszar metropolitalny Frankfurtu liczy około 5,5 miliona mieszkańców. Jest on ważnym centrum finansowym i węzłem komunikacyjnym w Niemczech. W mieście znajduje się międzynarodowe lotnisko i rozległa sieć autostrad i linii kolejowych.

Frankfurt nad Menem jest siedzibą Europejskiego Banku Centralnego oraz Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych. Znajduje się w nim także Międzynarodowym Port Lotniczy, który jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie. W centrum miasta mieszczą się centrale największych niemieckich banków prywatnych.

Frankfurt jest miastem zróżnicowanym kulturowo, około 30% jego mieszkańców to obcokrajowcy. Większość imigrantów pochodzi z innych krajów europejskich, ale jest też spora liczba osób z Azji i Afryki.

Miasto jest również siedzibą wielu instytucji kulturalnych, w tym Domu Goethego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Opery Frankfurckiej. Ma długą historię jako centrum handlu, a jego kultura odzwierciedla to dziedzictwo. W ostatnich latach Frankfurt nad Menem stał się coraz bardziej popularny jako cel podróży turystycznych, ze względu na swoje bogate dziedzictwo kulturowe i status głównego centrum finansowego. Miasto każdego roku przyciąga turystów połączeniem zabytkowych budynków i nowoczesnych drapaczy chmur.

Frankfurt nad Menem ma wilgotny klimat kontynentalny, z ciepłym latem i mroźną zimą. Średnia roczna temperatura w mieście wynosi około 11 stopni Celsjusza. Miasto otrzymuje średnio 780 mm opadów rocznie.

Jaka jest historia Frankfurtu nad Menem?

Miasto ma długą historię, sięgającą wczesnego średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Frankfurcie nad Menem pochodzi z dokumentu z 794 roku, a w 852 roku miasto stało się biskupstwem. W roku 1240 Frankfurt nad Menem stał się wolnym miastem cesarskim, a w roku 1356 otrzymał prawa miejskie od króla Ludwika IV.

Miasto zostało poważnie uszkodzone podczas II wojny światowej, ale zostało odbudowane po wojnie i dziś jest jednym z najważniejszych miast Niemiec.

Jaka jest gospodarka Frankfurtu nad Menem?

Ze względu na swoje centralne położenie, Frankfurt jest ważnym węzłem komunikacyjnym zarówno dla ruchu pasażerskiego, jak i towarowego. Miasto jest również ważnym centrum finansowym, w którym znajduje się Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych, Europejski Bank Centralny oraz wiele innych banków i firm ubezpieczeniowych. Gospodarka Frankfurtu jest zatem dość zróżnicowana, z silnymi sektorami finansów, transportu i produkcji. Miasto jest również ważnym ośrodkiem turystycznym z licznymi muzeami, teatrami i zabytkami.

Frankfurt nad Menem to dobrze prosperujące i tętniące życiem miasto, które ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym.

Jakie są główne atrakcje? Co warto zobaczyć?

Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Frankfurtu nad Menem jest Römerberg, plac o nieregularnym kształcie, którego centrum stanowi Fontanna Sprawiedliwości. Jest to nie tylko najbardziej malowniczy plac publiczny we mieście, ale także najbardziej ruchliwe miejsce, które mieści wiele atrakcji turystycznych i rozrywek, w tym jarmarków świątecznych, targów książki i innych wydarzeń.

Jest tam wiele sklepów, które niegdyś były powszechne na całym starym mieście. Jest to skupisko 11 zabytkowych budynków, które razem tworzą średniowieczny Stary Ratusz, wiernie zrekonstruowany w 1954 roku z oryginalnych planów z XV-XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje elegancka Sala Cesarska, w której niegdyś odbywały się wspaniałe bankiety. Inne warte zobaczenia budynki to Nowy Ratusz z 1908 roku i XIV-wieczny gotycki kościół św. Leonharda.

Warto też zobaczyć Muzeum Historyczne, które zostało założone w 1878 roku. Jego zbiory dotyczą bogatej historii kultury miasta, począwszy od średniowiecza, aż do czasów współczesnych.

Kolejną ciekawą atrakcją jest wieżowiec Main Tower. Znajduje się on w sercu frankfurckiej dzielnicy Innenstadt. Został on ukończony w 1999 roku i ma 200 metrów wysokości. Ten imponujący, 56-piętrowy wieżowiec, jest jednym z największych w Niemczech i został zbudowany ze wspaniałym obserwatorium na dachu, które jest otwarte dla publiczności. Dwie publiczne platformy widokowe znajdują się na jego najwyższych piętrach, a widoki z nich po prostu zapierają dech w piersiach.

Innym, niezwykle popularnym obiektem w mieście jest Katedra Cesarska Świętego Bartłomieja. Ta rzymskokatolicka katedra została zbudowana z czerwonego piaskowca w stylu gotyckim między XIII a XV wiekiem. Ma 95-metrową wieżę, która wyróżnia budowlę na tle innych budynków. Jest to jeden z niewielu kościołów w Niemczech, który został uznany za Katedrę Cesarską i to właśnie tutaj w latach 1562-1792 w Kaplicy Elekcyjnej odbywały się koronacje cesarzy.

Pod wieżą znajduje się Ukrzyżowanie autorstwa Hansa Backoffena, wyrzeźbione w 1509 roku, natomiast w Kaplicy Mariackiej znajduje się Ołtarz Marii-Schlaf z 1434 roku. Do innych atrakcji turystycznych wartych zobaczenia należy płyta nagrobna króla Günthera von Schwarzburg, który zmarł we Frankfurcie w 1349 roku, a także liczne rzeźbione ołtarze boczne z XV i XVI wieku.

Innym ważnym obiektem w katedrze jest czaszka św. Bartłomieja, relikwia przechowywana w późnoromańskim chórze Bartłomieja. Wiele z najważniejszych artefaktów katedry można natomiast obejrzeć w Dommuseum Frankfurt.

Kolejną ciekawą atrakcją jest Ogród Palmowy we Frankfurcie. Jest to największy ogród botaniczny w Niemczech. Obecnie najważniejszymi punktami zwiedzania są piękne wystawy botaniczne na świeżym powietrzu, ułożone zgodnie z ich położeniem geograficznym, wraz z wieloma szklarniami zawierającymi subtropikalne i tropikalne gatunki roślin. Ogrody oferują również możliwość pływania łódką, plac zabaw dla dzieci i miejsca piknikowe, a także możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

Jeśli z kolei jesteś miłośnikiem sztuki, koniecznie odwiedź Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jest ono powszechnie uważane za jedną z najważniejszych europejskich galerii sztuki współczesnej. Otwarte w 1991 roku muzeum zawiera w swojej ogromnej kolekcji około 5 000 prac autorstwa ponad 450 znanych artystów (najsłynniejsi z nich to Andy Warhol, Roy Lichtenstein i Francis Bacon).

Muzeum prowadzi również MMK Zollamt, satelitarną przestrzeń wystawienniczą, w której prezentowane są prace młodszych i jeszcze nieznanych artystów. Obejmuje ona ponad 30 000 eksponatów europejskiej i azjatyckiej sztuki użytkowej, w tym mebli, gobelinów, szkła, ceramiki i książek.

Godne uwagi są również Caricatura Museum ze względu na eksponaty i wystawy związane ze sztuką komiksową oraz niemieckie Muzeum Filmowe, które zostało otwarte w II poł. XX wieku i poświęcone jest produkcjom filmowym.

Frankfurt nad Menem jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Niemczech. Miasto ma bardzo wiele do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Dla osób zainteresowanych sztuką i zwiedzaniem Frankfurt oferuje wiele doskonałych muzeów takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Dom Goethego. W mieście znajduje się również wiele parków i ogrodów, które są idealne do relaksu i spokojnego spaceru. Niezależnie od twoich zainteresowań, Frankfurt nad Menem ma coś do zaoferowania każdemu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *