Brama Brandenburska jest wykonana z piaskowca. Rzeźbione reliefy na bramie przedstawiają sceny z mitologii greckiej. Brama została zbudowana w XVIII wieku jako symbol pokoju. Przy Bramie Brandenburskiej znajduje się Kolumna Zwycięstwa, która została wzniesiona w 1873 roku dla upamiętnienia zwycięstwa Prus w wojnie francusko-pruskiej. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Berlina. Czytaj dalej!

Historia Bramy Brandenburskiej

Brama Brandenburska jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Niemczech. Znajduje się w centrum Berlina i została pierwotnie zbudowana jako brama miejska w XVIII wieku. Od tego czasu Brama Brandenburska stała się symbolem jedności Niemiec i jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w kraju. Historia Bramy Brandenburskiej jest ściśle związana z historią samego Berlina.
Została ona wybudowana za czasów panowania Fryderyka Wilhelma II Pruskiego i stanowiła główne wejście do miasta od strony zachodniej. Brama została uszkodzona podczas wojen napoleońskich i odbudowana dopiero w 1814 roku.
Po II wojnie światowej Brama Brandenburska stała się dla mieszkańców Berlina symbolem nadziei i wolności.
Obecnie jest ona jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Niemczech.

Jakie znaczenie ma Brama Brandenburska dla Berlina i Niemiec?

Brama Brandenburska jest ikonicznym symbolem Berlina i Niemiec. Znajduje się na końcu Unter den Linden, słynnego bulwaru w centrum Berlina. Została zamówiona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II jako symbol pokoju. Brama została zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa i ukończona w 1791 roku. Brama Brandenburska na przestrzeni lat była miejscem o znaczeniu historycznym. Była symbolem zimnowojennego podziału Niemiec, ponieważ stała pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Po upadku muru berlińskiego brama ponownie stała się symbolem jedności Niemiec. Obecnie Brama Brandenburska jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Berlinie.

Jakie są wymiary Bramy Brandenburskiej?

Brama Brandenburska to XVIII-wieczny neoklasyczny zabytek w Berlinie i jeden z najbardziej znanych zabytków Niemiec. Zbudowana jest na miejscu dawnej bramy miejskiej, która wyznaczała początek drogi z Berlina do miasta Brandenburg an der Havel, a w obecnej formie została przebudowana w 1791 roku. Brama znajduje się w zachodniej części centrum miasta, u zbiegu ulic Unter den Linden i Ebertstraße. Sąsiaduje z miejscem dawnego muru berlińskiego, tuż na południe od budynku Reichstagu.
Brama Brandenburska to prostokątna budowla o szerokości 65 m i wysokości 28 m. Pomnik wykonany jest z piaskowca i posiada dwanaście doryckich kolumn, po sześć z każdej strony. Centralna część bramy jest wyższa od skrzydeł, a wieńczy ją Kwadryga, czyli rydwan zaprzężony w cztery konie. Kwadryga przedstawia boginię Wiktorię i jest dziełem rzeźbiarza Johanna Gottfrieda Schadowa.
Brama Brandenburska była miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1806 roku Napoleon Bonaparte nakazał zniszczyć bramę jako symbol francuskiego zwycięstwa nad Prusami. Jednak mieszkańcy Berlina tak bardzo polubili ten zabytek, że aktywnie zabiegali o jego odbudowę.
W 1918 roku brama była sceną niemieckiej rewolucji, a w 1989 roku brama była jednym z pierwszych odcinków muru berlińskiego.

Miejsce ważnych wydarzeń

Brama Brandenburska jest zabytkiem, który kiedyś służył jako symbol podziału podczas zimnej wojny. Brama znajduje się sercu miasta i jest jedną z jego najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Brama ozdobiona jest dwunastoma doryckimi kolumnami i zdobi ją posąg Kwadryga, rydwanu ciągniętego przez cztery konie.
Brama Brandenburska została zbudowana w XVIII wieku i jest jednym z niewielu zachowanych śladów historycznej pruskiej przeszłości Berlina. Od momentu wybudowania brama jest miejscem ważnych wydarzeń historycznych.
Brama była sławna podczas wojen napoleońskich, służyła jako symbol podziału podczas zimnej wojny i była miejscem przemówienia kanclerz Angeli Merkel po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Obecnie Brama Brandenburska jest symbolem jedności Niemiec. Jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Berlinie.

Co to jest Kwadryga i co przedstawia?

Brama ozdobiona jest dwunastoma doryckimi kolumnami i zdobi ją posąg Kwadryga. Jest to rydwan zaprzężony w cztery konie. W czasach starożytnych wykorzystywany był do działań wojennych i wyścigów. Jest to również symbol władzy, siły i szybkości. Kwadryga została stworzona przez Greków, a następnie przejęta przez Rzymian. Była używana w wielu słynnych bitwach takich jak bitwa pod Maratonem, a także w rzymskim cyrku.

Brama Brandenburska obecnie

Brama Brandenburska jest ikonicznym symbolem zarówno Berlina, jak i całych Niemiec. Jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w mieście. Była miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Obecny status Bramy Brandenburskiej jest taki, że jest ona otwarta dla publiczności i jest dobrze zachowanym zabytkiem.

Brama Brandenburska – ciekawostki

Brama Brandenburska jest najbardziej znanym zabytkiem Berlina. Znajduje się na końcu Unter den Linden, bulwaru w dzielnicy Mitte. Brama jest symbolem Berlina i jedności Niemiec.
Brama Brandenburska została zbudowana w XVIII wieku jako symbol pokoju. Jest ona oparta na klasycznym projekcie łuku triumfalnego. Brama wykonana jest z piaskowca i ma 26 m wysokości oraz 62 m szerokości. Kwadryga na szczycie bramy przedstawia boginię zwycięstwa.
Brama Brandenburska została zamknięta w czasie zimnej wojny. Została ponownie otwarta w 1989 roku i od tego czasu jest symbolem jedności Niemiec. Co roku w Sylwestra milion osób przychodzi pod bramę, aby obejrzeć fajerwerki. A jeśli o Sylwestrze mowa – czasu zostało coraz mniej! Warto przygotować się, chociażby sprawdzając jakie są najlepsze drinki na sylwestra.

Brama Brandenburska jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Niemczech. Znajduje się ona w Berlinie i została zbudowana w XVIII wieku. Jest symbolem pokoju i jedności, a także popularnym celem turystycznym. Zwiedzający mogą robić sobie zdjęcia przed bramą, a także odwiedzić przylegające do niej muzeum. Brama Brandenburska jest ważnym elementem niemieckiej historii i stanowi ważną część Berlina.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety