Marka fińska obowiązywała na terenie obecnej Finlandii już w 1861 roku, choć kra niepodległość odzyskał dopiero w 1917 roku. To waluta z długą historią, która była swego czasu również popularna w Polsce – na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, gdy właśnie w tym zimnym kraju pracowało wielu naszych rodaków. Jeśli jednak celem twojej podróży jest Finlandia, waluta dużo bardziej powszechna powinna być w kręgu twoich zainteresowań. Kraj ten bowiem jest w Unii Europejskiej oraz w strefie euro.
Finlandia – waluta, która obowiązywała przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. Co z marką fińską?
Juk już zostało wspomniane, wcześniej w Finlandii obowiązywała marka (FIM). Nieprzerwanie do 28 lutego 2022 roku. Wtedy państwo weszło do strefy euro, przyjmując jako podstawową walutę, czyli właśnie euro – podobnie jak duża część zachodniej Europy.
Przy przejściu z marek fińskich na euro zastosowano przelicznik 1 EUR = 5,94573 FIM. Choć w obiegu były marki o nominałach 10, 20, 50, 100, 500 i 1000, jeszcze przed wprowadzeniem euro w kraju nie używano praktycznie gotówki, opierając większość transakcji na rozwiązaniach bezgotówkowych.
Ile pieniędzy wziąć do Finlandii?
Finlandia jest drogim, w porównaniu chociażby z Polską, krajem. Wyjeżdżając tam, musisz liczyć się z większymi wydatkami – nawet na podstawowe produkty żywnościowe. Waluta Finlandii, euro, do kupienia jest bez problemu w polskich kantorach. Co ważne, nie musisz brać dużo gotówki. Wspomniane transakcje bezgotówkowe są wciąż bardzo popularne. Upewnij się tylko, że karty z twojego banku będą w akceptowane w Finlandii. Inaczej twoja podróż może być warta sporo nerwów, nie tylko euro.
Wpływ na fińską gospodarkę ma obecnie sytuacja za rosyjską granicą. Jest ona wciąż stabilna, ale pojawiają się pewne problemy, z którymi rząd musi walczyć. Nadal jednak PKB Finlandii wynosi 271,2 mld USD, dlatego możemy mówić o kraju zamożnym. Jeśli natomiast chodzi o Finlandię – waluta jest mocna i taką pozostanie. Wejście do strefy euro okazało się dobrym pomysłem, który procentuje w sytuacjach kryzysowych.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety