Czy w Grecji są rekiny? Sprawdź, jak bezpiecznie wypoczywać w tym kraju!

Czy w Grecji są rekiny? Takie pytanie często pada z ust turystów, którzy zamierzają spędzić wakacje w tej części świata. Co warto wiedzieć na ten temat?

czy w grecji są rekiny

Grecja to raj dla miłośników plażowania i morskich kąpieli. Tutejsze kurorty cieszą się wielką popularnością, a na greckich wyspach chętnie wypoczywają goście z całego świata. Czy rekiny mogą pokrzyżować im wakacyjne plany? Czy obawy przed tymi drapieżnikami są uzasadnione? Sprawdzamy!

Grecja i jej wybrzeża. Na jakie warunki możesz tu liczyć?

Grecja to wymarzony kierunek dla tych, którym marzą się wakacje nad morzem. Dlaczego? Bo korzystny klimat sprawia, że plażować możesz tu od maja do października. A ponieważ Grecja jest krajem wyspiarskim (wyspy zajmują aż 20% kraju), miejsc do plażowania nie zabraknie tu dla nikogo.

Co ciekawe, Grecja otoczona jest aż czterema morzami. Są to morza:

  • Kreteńskie;
  • Jońskie;
  • Egejskie;
  • Śródziemne.

Skoro kraj ten posiada tak dobry dostęp do morza, pojawia się pytanie: czy w Grecji są rekiny?

Czy w Grecji są rekiny? Sprawdź, jakie gatunki pojawiają się w tutejszych wodach

W należących do Grecji wodach morskich występuje prawie 40 gatunków rekinów. Co musisz wiedzieć na ich temat?

Z jakimi gatunkami rekinów spotkasz się w Grecji?

Choć w greckich wodach rekiny pojawiają się dość często, większość z nich nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Wśród zaobserwowanych tu gatunków pojawia się m.in. rekin wielorybi (czyli największa ryba na świecie) oraz różne gatunki żarłaczy. Największy lęk wzbudza żarłacz biały, czyli rozsławiony przez film „Szczęki” rekin ludojad. Żywi się on dużymi rybami, często poluje też na foki. Choć człowiek zwykle pada jego ofiarą przez pomyłkę, lekceważyć go nie można. Respekt należy też zachować wobec żarłacza tygrysiego, który  może zaatakować człowieka w chwili, gdy poczuje się zagrożony. Ponadto w greckich wodach żyje sporo mniejszych rekinów, które z natury unikają kontaktów z ludźmi.

Czy w Grecji są rekiny groźne dla człowieka?

Choć w wodach należących do Grecji, mogą pojawić się i takie rekiny, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla człowieka, kraj ten uchodzi za miejsce bezpieczne. Potwierdzają to statystyki i dane na temat ataków rekinów na ludzi.

W ciągu ostatnich 160 lat na terenie Grecji doszło do 14 ataków rekina, przy czym 11 z nich zakończyło się śmiercią człowieka. Warto tu podkreślić dwie kwestie. Po pierwsze – największej spotkań z groźnymi rekinami odnotowano u wybrzeży Krety, po drugie –  ostatni atak rekina na człowieka zdarzył się w 1956 roku.

Spotkanie z rekinem – jak się zachować?

Jak zachować się w razie spotkania z groźniejszymi rekinami? Przede wszystkim nie wpadać w panikę i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Pamiętaj, że rekiny atakują wtedy, gdy czują się zagrożone lub sprowokowane. Jeśli zastygniesz w bezruchu lub powoli wycofasz się w bezpieczne miejsce, masz dużą szansę wyjść bez szwanku ze spotkania z rekinem. Pamiętaj, by na bieżąco śledzić komunikaty lokalnych służb oraz nie oddalać się zbytnio od brzegu. Większość rekinów nie opuszcza morskich głębin, jeśli zatem nie zajmujesz się nurkowaniem, nie musisz się obawiać spotkania z tym zwierzęciem.

Znasz już odpowiedź na pytanie: „czy w Grecji są rekiny?”, wiesz też, jakie gatunki zwierząt mogą być dla ciebie groźne. Pamiętaj, że wiedza na temat tych morskich istot oraz znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa to podstawa – bez względu na to, nad jakim morzem spędzasz wakacje.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *