Casablanca w Maroku – poznaj miasto kontrastów

Casablanca wielu osobom kojarzy się z kultowym filmem z lat 40. W produkcji o tym właśnie tytule zagrali Humphrey Bogart oraz Ingrid Bergman. Film ten został nakręcony jednak nie w marokańskiej Casablance, lecz w amerykańskich studiach filmowych. Co warto wiedzieć o tym mieście? Czym się wyróżnia? Jakie atrakcje dla zwiedzających oferuje?

Casablanca w Maroku – poznaj miasto kontrastów

Gdzie leży Casablanca? Informacje podstawowe 

Casablanca położona jest w środkowej części Maroka – nad Oceanem Atlantyckim. Znajduje się ok. 85 km od stolicy tego kraju – Rabatu. Warto jednak wiedzieć, że Casablanca jest największym miastem Maroko – i jednym z najbardziej zatłoczonych. Na turystów czekają tutaj budynki kolonialne, secesyjne oraz w stylu Art Deco. Miasto chętnie odwiedzają miłośnicy zarówno historii, jak i sztuki. 

Casablanca to miasto uważane za nowoczesne, kosmopolityczne. Znajduje się tutaj ważny port handlowy. To również centrum przemysłowej i gospodarczej działalności kraju. Stanowi jedną z najważniejszych metropolii w Afryce. Tutaj zlokalizowane są ważne centra biznesowe, kongresowe oraz targowe. Szacuje się, że ok. 60 proc. marokańskich firm ma swoją siedzibę właśnie w Casablance. 

Warto również wspomnieć o tym, że port w Casablance to największy port w Maroku, a także drugi pod względem wielkości port w Afryce Północnej. Zawijają tu m.in. statki wycieczkowe, które docierają do wybrzeży kraju. 

Zobacz też:
Pustynne wycieczki i sporty motorowe w mieście Marrakesz – quad, buggy, samochód terenowy

Czy w Casablance jest bezpiecznie? Ogólnie w mieście można czuć się dość bezpiecznie. Odradza się jednak nocnych spacerów po Casablance zwłaszcza po biedniejszych dzielnicach.  

Historia Casablanki 

Miasto Casablanca założyli rybacy berberyjscy w X wieku p.n.e. Wówczas nosiło nazwę Anfa i było strategicznym portem wykorzystywanym przez Fenicjan, Rzymian oraz Marynidów. Zostało ono jednak zniszczone przez Portugalczyków, a następnie odbudowane pod nazwą Casa Branca. W 1755 roku obszar ten nawiedziło trzęsienie ziemi, a miasto porzucono. Odbudował je sułtan marokański i nazwał Casablanca na cześć hiszpańskich kupców, którzy mieli tam swoje bazy handlowe. W 1907 roku miasto trafiło w ręce Francuzów. 

Casablanca ma ciekawą historię związaną z okresem II wojny światowej. Była wówczas chętnie wybieranym miejscem docelowym przez szpiegów oraz zamożnych Europejczyków, którzy uciekali przed wojną. W 1943 roku miało tutaj miejsce spotkanie Churchilla i Roosevelta. 

Maroko odzyskało niepodległość w 1956 roku. Obecnie Casablankę zamieszkuje niemal 4 mln ludzi. Miasto to uznawane jest za mieszankę różnych skrajności oraz kontrastów. Z jednej strony nowoczesne centrum biznesowo-finansowe, z drugiej piękne dzielnice willowe i monumentalne świątynie, a z trzeciej wielkie dzielnice biedoty z osiedlami lepianek. 

Zobacz też:
Szallalat Uzud – szmaragdowy wodospad pośród dzikich gór Maroka

Co warto zobaczyć w Casablance? 

Najsłynniejszą atrakcją Casablanki jest meczet Króla Hassana II. Jest to największa tego typu świątynia w kraju oraz trzecia co do wielkości na świecie. Minaret (wieża) ma wysokość 210 metrów, co czyni go najwyższym na całym globie. Charakteryzuje się pięknymi wnętrzami z elementami wodnymi, dachem, który jest otwarty na niebo oraz łaźnią turecką w piwnicy.

Warto odwiedzić Starą Medynę. Jest to historyczne centrum miasta. Pozwala wyobrazić sobie, jak miejscowość wyglądała przed wiekami.  

Co jeszcze warto zobaczyć w Casablance?

  • Świątynia Sidi Abderrahman – nie jest ona dostępna dla nie-muzułmanów, ale warto odwiedzić pobliską dzielnicę, która przypomina medynę i z odległości podziwiać mauzoleum. 
  • Corniche – dzielnica nad oceanem, położona na zachód od meczetu Hassana II.
  • Mahkama du Pacha – budynek z 60 pokojami o bogatych zdobieniach, z drewnianymi sufitami. 
  • Plac Octagon – nowoczesny plac miejski. 
  • Villa des Arts – miejsce marokańskiej sceny artystycznej. 
  • Muzeum Judaizmu Marokańskiego – jedyne muzeum, które jest poświęcone judaizmowi w świecie arabskim. 

Kiedy odwiedzić Casablankę? Jaka pogoda czeka na turystów? 

Casablanca leży w strefie klimatu umiarkowanego. Turyści mogą korzystać z uroków tego miejsca przez cały rok. Ze względu na to, że miasto położone jest na wybrzeżu, nawet w upalnych miesiącach jest tu chłodniej niż we wnętrzu kraju. W miesiącach zimowych mogą pojawić się opady deszczu, a wiatr wiejący znad oceanu może zwiększać uczucie chłodu. 

Zobacz też:
Wodospad Uzud Maroko – poznaj ten niezwykle malowniczy wodospad!

Najlepsza pogoda na odwiedzenie Casablanki jest wiosną i jesienią. Klimat jest tu wówczas bardzo łagodny. W tym okresie turyści mogą uniknąć deszczy oraz wysokich, letnich temperatur.

Jak dojechać do Casablanki? 

Jak tutaj dojechać? W Casablance zlokalizowane jest międzynarodowe lotnisko Mohammeda V. Obsługiwane są tu loty praktycznie z całego świata. Port lotniczy znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta. Trasę tę można pokonać pociągiem lub taksówką. 

Najwygodniejszymi formami przemieszczania się po Casablance są: tramwaj oraz taksówka. Ogólnie miasto jest dobrze skomunikowane z resztą kraju – pod względem połączeń drogowych, kolejowych oraz lotniczych. Przez Casablankę i Rabat przebiega droga (płatna), która biegnie od Tangeru do Al-Dżadida. Warto jednak wspomnieć, że pojazdy mogą prowadzić osoby powyżej 21. roku. Wynajem samochodów jest jednak dość wysoki, a wskaźnik wypadków utrzymuje się na wysokim poziomie. 

Powyższy tekst powstał we współpracy z blogiem podróżniczym StudioPrzygody.pl. 


Zobacz też:

Zobacz też:
Marrakesz – nieokiełznana miejska dżungla i kojąco ciche okolice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.