Capital Gate – krzywa wieża w centrum Abu Dhabi. Poznaj najbardziej pochyły budynek na świecie!

Capital Gate to arabska odpowiedź na krzywą wieżę w Pizie. Futurystyczny budynek znajduje się w centrum Abu Dhabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak powstał projekt i co znajduje się w środku? Sprawdź!

capital gate
Ocena

Capital Gate – arabska krzywa wieża

Capital Gate to futurystyczny wieżowiec (znany też jako Leaning Tower of Abu Dhabi) w centrum stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Arabska krzywa wieża liczy ponad 160 metrów wysokości, co plasuje ją w gronie najwyższych budynków na świecie. Liczy 25 pięter i obejmuje ponad 16 tysięcy metrów powierzchni użytkowej. Budynek celowo został zaprojektowany w ten sposób, aby jego konstrukcja pochylała się 18 stopni na zachód. Jest to ponad 4 razy większe odchylenie niż w przypadku słynnej Krzywej Wieży w Pizie. 

Capital Gate – budowa i projekt

Właścicielem i deweloperem Capital Gate jest Abu Dhabi National Exhibitions Company. Spółka odpowiedzialna jest także za budowę innych spektakularnych budynków w stolicy ZEA, w tym białego Pałacu Prezydenckiego oraz wyspy muzeów. Budowa Capital Gate ruszyła we wrześniu 2007 roku i trwała 4 lata. Uroczyste otwarcie budynku nastąpiło w grudniu 2011 roku. Od tej pory opisywana budowla szczyci się mianem najbardziej pochylonego budynku na świecie.

Co mieści się w Capital Gate?

Większą część powierzchni Capital Gate zajmują powierzchnie biurowe, zajmowane przez prestiżowe firmy z siedzibą w Abu Dhabi. W budynku mieści się także luksusowy hotel Hyatt Capital Gate Abu Dhabi, który oferuje swoim gościom pokoje i apartamenty, których przeszklone ściany zapewniają wspaniały widok na całe miasto. W tym miejscu znajdują się także centrum spa oraz dwie restauracje. 

Capital Gate to wyjątkowy projekt, który świetnie wpisuje się w krajobraz nowoczesnej części stolicy ZEA. Najbardziej pochylony budynek na świecie wzbudza także duże zainteresowanie wśród turystów, którzy odwiedzając Abu Dhabi, zatrzymują się na obowiązkowe zdjęcie z arabską krzywą wieżą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *