Jebel Hafeet – najwyższa góra Emiratu Abu Dhabi. Geografia, atrakcje, zwiedzanie

Jebel Hafeet to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych wokół Abu Dhabi. Góra o wysokości 1249 m n.p.m. zachwyca widokami i stanowi naturalną granicę między ZEA a Omanem. Jak tu dojechać i jakie atrakcje czekają na turystów? Przeczytaj!

jebel hafeet
Ocena

Jebel Hafeet to druga pod względem wysokości góra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z szerokiego szczytu, który wznosi się 1249 m n.p.m. można podziwiać rozległe pustynne krajobrazy. Wzniesienie zajmuje 1343. pozycję na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz stanowi część parku narodowego Jebel Hafeet National Park. Dowiedz się o nim więcej.

Jebel Hafeet – geografia i przyroda

Góra Jebel Hafeet znajduje się w regionie Tawam, na granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. Szczyt zaliczany jest do głównego pasma gór Hajar. Jego podłużny i płaski wierzchołek rozciąga się z północy na południe w linii 26 km. Łagodne zbocza symetrycznie opadają po obu stronach wierzchołka.

U podnóża szczytu znajduje się system jaskiń, umożliwiający penetrację wnętrza góry. W środku można zobaczyć ogromne stalaktyty i stalagmity. W jaskiniach góry żyją nietoperze, węże, gryzonie oraz pustynne lisy. 

Grobowce Jebel Hafeet

Jebel Hafeet słynie także jako miejsce znamiennych odkryć archeologicznych. U podnóża góry odkryto ponad pięćset grobowców, których powstanie datuje się na lata 3200–2700 p.n.e. W grobowcach odnaleziono dobrze zachowane szkielety z biżuterią z pereł i spiżu. Obecność ceramiki mezopotamskiej pozwala przypuszczać, że relacje handlowe były tu w starożytności częste.

Jebel Hafeet – atrakcje turystyczne

Największą atrakcją regionu jest wejście na szczyt Jebel Hafeet. Na turystów czeka także arkadyjski Park Narodowy Green Mubazarrah położony u stóp góry. Odwiedzający mogą zagłębić się w labirynt naturalnych jaskiń i skorzystać z gorących źródeł nieopodal szczytu. 

Wycieczka na Jebel Hafeet to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliska surowej, ale pięknej przyrodzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeśli zachęcił cię nasz artykuł, może zechcesz zdobyć ten szczyt?


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *