Louvre Abu Dhabi – muzeum na miarę XXI wieku

Louvre Abu Dhabi jest najlepszym dowodem na to, że muzeum sztuki może zachwycać nie tylko zbiorami, ale i architekturą. Jakie atrakcje przygotowano tu dla koneserów sztuki?

louvre abu dhabi
Ocena

Zjednoczone Emiraty Arabskie znane są z imponujących budowli. Luwr Abu został zaprojektowany w taki sposób, by połączyć tradycję z nowoczesnością. Francuski architekt Jean Nouvel stworzył futurystyczny budynek, który szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji ZEA. Na czym polega wyjątkowość obiektu, który został oficjalnie otwarty w listopadzie 2017 roku?

Luwr w Abu Zabi – piękno nowoczesnej architektury

Jean Nouvel to odważny architekt, który nie boi się nieszablonowych rozwiązań. Z jego projektami spotkasz się m.in. w Pradze, Paryżu i Lucernie. Jest on także twórcą gmachu w Dosze (stolicy Kataru), w którym prezentowane są narodowe skarby tego kraju. Skupmy się jednak na obiekcie, który stał się turystyczną wizytówką Abu Zabi.

Island Cultural District, czyli wyspiarskie centrum kultury

Interesujący nas gmach to tylko fragment wielkiego kompleksu Island Cultural District, który powstał na wyspie Saadiyat. W nowoczesnych budynkach wzniesionych nad wodami Zatoki Perskiej, na turystów czekają ciekawe wystawy. Dzięki nim poznasz lepiej kulturę tej części świata, a przede wszystkim odpoczniesz w wyjątkowym otoczeniu.

Nouvel i jego dzieło w stolicy ZEA

Budynek wystawowy, który wzniesiono według projektu słynnego architekta w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaskakuje nietypowymi rozwiązaniami. Już z daleka uwagę turystów przyciąga potężna kopuła o średnicy 180 metrów, lekko unosząca się nad wodą. Abażur sprawia, że wydaje się ona bardzo delikatna i mocno zakorzeniona w sztuce Bliskiego Wschodu. Pod tą konstrukcją czeka 55 budynków, które łącznie zajmują powierzchnię 6400 metrów kwadratowych. Między nimi znajdują się kanały z wodą i baseny, dzięki czemu poszczególne galerie można zwiedzać w oryginalny sposób.

Dzięki umowie z Francją, placówka ta może oficjalnie używać nazwy swej europejskiej poprzedniczki. Związki z Paryżem są silne, gdyż bliźniacze instytucje mogą sobie udostępniać eksponaty, a ich eksperci na bieżąco wymieniają się zawodowymi doświadczeniami i poradami. Jakie są efekty tej współpracy? O tym przekonasz się w trakcie zwiedzania obiektu.

Luwr w Abu Zabi i jego zbiory

Louvre Abu Dhabi to wspaniałe zbiory, dzięki którym odkryjesz piękno sztuki Bliskiego Wschodu i świata zachodniego. W nowoczesnych galeriach czeka około 600 dzieł sztuki, które trafiły do ZEA z kilkunastu instytucji z całego świata.

W miejscu tym na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • cenne dzieła sztuki klasycznej;
  • eksponaty związane ze sztuką islamu, pochodzące z VII – XIX wieku;
  • kolekcja pochodząca z czasów króla Ludwika XIV;
  • dzieła Moneta i Leonarda da Vinci;
  • rzeźby i obrazy współczesnych artystów.

Najsłynniejsze dzieła, jakie zobaczysz w tym miejscu, to:

  • „Portret damy” Picassa;
  • „Cyganka” Maneta;
  • rzeźba „Chrystus pokazuje swoje rany”;
  • starożytne fragmenty Koranu.

Jak zaplanować wizytę w Luwr Abu Dhabi?

Chcesz odwiedzić to muzeum? Sprawdź, jak skorzystać z oferty placówki i jak przygotować się do wizyty na jej terenie.

Zwiedzanie

Zwiedzanie the Louvre Abu Dhabi ma nietypowy przebieg. Chcesz połączyć miłość do sportów wodnych z poszerzaniem wiedzy na temat historii sztuki? Możesz przemieszczać się między poszczególnymi ekspozycjami kajakiem. „Pływające miasto” możesz też zwiedzać w tradycyjny sposób. Pamiętaj, że czeka tu na ciebie wyjątkowa kolekcja, zaplanuj zatem cały dzień na pobyt wśród unikalnych dzieł sztuki.

Ceny biletów i godziny otwarcia

Aby na własne oczy przekonać się o niezwykłości tej placówki, musisz w porę zarezerwować i wykupić bilety. Zapłacisz za nie 17 USD za osobę, nie będą to jednak pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli podróżuje z tobą osoba poniżej 18 roku życia, otrzymasz dla niej bezpłatną wejściówkę. Chcesz zaoszczędzić czas? Skorzystaj z możliwości zarezerwowania biletów online.

Kiedy możesz zajrzeć na wystawę? Od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:30.

Zwiedzanie Luwru Abu Zabi może okazać się niezwykłą przygodą i dla miłośników sztuki, i dla tych, których fascynuje nowoczesna architektura. Ten gmach to łącznik miedzy starym i nowym, a pobyt w jego wnętrzu to jedyna w swoim rodzaju przygoda.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *