Los Jameos del Agua – wyjątkowa jaskinia na Lanzarote. Skarb Wysp Kanaryjskich

Jameos del Agua to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie piękno natury i magię kultury. Podobnych mieszanek na świecie nie ma zbyt wiele, dlatego jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia.

jameos del agua
Ocena

Lanzarote jest czwartą pod względem wielkości spośród Wysp Kanaryjskich. Po raz pierwszy została odkryta w 1312 roku. Dziś przyciąga do siebie turystów z całego świata. Warto ją odwiedzić chociażby dla surowego, wulkanicznego krajobrazu, ciekawej architektury i prawie nieustannie świecącym słońcem. To idealne miejsce na ciepły wypoczynek o każdej porze roku. Będąc na Wyspie Wulkanów, koniecznie trzeba zobaczyć Jameos del Agua – jaskinię stworzoną przez naturę, a uformowaną na obecny kształt przez człowieka. Sprawdź, co sprawia, że to miejsce warte uwagi!

Los Jameos del Agua – wulkaniczna jaskinia

Jameos del Agua powstała w wyniku ogromnej erupcji wulkanu La Corona na Lanzarote, około 3000–5000 r. p.n.e. Podczas swojego zastygania lawa stworzyła jeden z najdłuższych tuneli wulkanicznych na świecie. Część tej jaskini znajduje się pod wodą, a jej długość wynosi aż 7 km. Obecnie fragment tunelu został przystosowany pod turystów, lecz niektóre jego obszary nadal pozostają nieodkryte.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na całodniową wycieczkę po Lanzarote!

Ile kosztuje zwiedzanie tej jaskini?

Słone jezioro wewnątrz jaskini stanowi jedyną w swoim rodzaju atrakcję. Żyją w nim ślepe kraby albinosy – symbol Jameos del Agua. Ten wyjątkowy gatunek ma zaledwie 1 cm długości i zwykle żyje na dnie oceanu, dlatego jego obecność w tym miejscu jest tak wyjątkowa.

Aby zwiedzić Jameos del Agua warto kupić bilety z wyprzedzeniem. Przez większość roku jaskinia otwarta jest od 10:00 do 18:00, a w niektóre dni tygodnia nawet dłużej. Wejście dla dorosłej osoby kosztuje 10 euro, a dla dziecka – 5 euro.

César Manrique a jego wkład w rozwój Jameos del Agua

Cesar Manrique był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem, architektem i działaczem ekologicznym. Większość swojego życia spędził właśnie na Lanzarote i Wyspach Kanaryjskich. Od 1968 roku poświęcił się pracy twórczej, która w dużej mierze ukształtowała obecny wygląd wyspy. Stworzył m.in.:

  • El Diablo – symbol parku Timanfaya;
  • Mirador del Rio;
  • Jardin de Cactus – ogród kaktusów;
  • ogrody i baseny w hotelu Los Salinas w Costa Teguise;
  • Wind Toys – ruchome rzeźby;
  • salę koncertową w Jameos del Agua.

Jaskinia wykorzystana jako miejsce o świetnej akustyce

Założeniem Cesara Manrique w tworzeniu swojego dzieła było zawsze wykorzystywanie piękna okolicznej natury i wplatania go do elementów architektonicznych. Audytorium wbudowane w wulkaniczną grotę jego autorstwa była pierwszym centrum sztuki, kultury i turystyki na wyspie. W obecnej formie została otwarta w 1977 roku. Projekt wykorzystuje naturalne właściwości geologiczne jaskini, by zapewnić niesamowitą akustykę. Do dziś odbywają się tam liczne koncerty i festiwale muzyczne.

kup bilety

W Jameos del Agua znajduje się jeszcze jedna godna uwagi przestrzeń. Jest nią Casa de los Volcanos, czyli Dom Wulkanów. To centrum badawczo-edukacyjne, które ma na celu informowanie turystów o geologii i wulkanologii Wysp Kanaryjskich. Znajduje się tu też stała wystawa poświęcona Jesusowi Soto. Ten Kanaryjski artysta nazywany jest mistrzem światła, którego nie widać. Do jego dzieł należą m.in. wyjątkowe oświetlenia jaskiń i iluminacje.

Jameos del Agua to zdecydowanie jedno z głównych miejsc turystycznych wartych odwiedzenia dla wszystkich przebywających na Lanzarote. To połączenie natury i sztuki, jakiego nie znajdziesz nigdzie indziej oraz jedyne na świecie audytorium wewnątrz jaskini wulkanicznej. Bilety kupisz przez stronę internetową obiektu. Zwiedzanie jaskini możliwe jest przez cały rok.

Fot. ilustracyjne: Frank Vincentz via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *