Spacer po Górach Ognia. Jak zwiedzać Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote?

Wulkaniczny krajobraz jest jednym z największych atutów Lanzarote. Wyspa ta jest jedną z najważniejszych w archipelagu kanaryjskim, a chętnych na spędzenie wakacji na jej terenie nie brakuje. Popularnością cieszy się Park Narodowy Timanfaya.

park narodowy timanfaya

Jedną z najważniejszych atrakcji, które skutecznie zachęcają turystów do wypoczynku na Lanzarote, jest Park Narodowy Timanfaya. Czym wyróżnia się ten skrawek świata? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po jego terenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote i jego skarby. Co musisz wiedzieć o tym miejscu?

Wyspa Lanzarote to idealne miejsce dla każdego, kto chce poznać Wyspy Kanaryjskie, nacieszyć się pięknymi plażami i odpocząć w wyjątkowej scenerii. Jest to najbardziej na północ wysunięty skrawek ziemi w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich, co wpływa na miejscowy klimat i pozwala tu plażować przez cały rok. Nie brak tu również atrakcji dla tych osób, które wolą spędzać czas w aktywny sposób.

Zobacz też:
Playa de Jandia (Jandía) – turystyczny raj na Fuerteventurze. Jandia Playa to połączenie przyrody i ciekawych atrakcji

Największy skarb Lanzarote – Park Narodowy Timanfaya w pigułce

Park Narodowy Timanfaya powstał w wyniku wybuchu wulkanu w pierwszej połowie XVIII wieku. W 1730 roku doszło do wielkiej erupcji na wyspie, co skutkowało sporymi zniszczeniami. Lawa pokryła wówczas znaczną część wyspy, zmieniając całkowicie jej wygląd. Wulkan do dziś nie daje o sobie zapomnieć. Stąd też wzięła się nazwa Montañas del Fuego (Góra Ognia). Takie określenie rewelacyjnie pasuje do terenu, na którym na głębokości 10 m temperatura dochodzi do 600°C.

Wulkaniczny charakter wyspy do dziś wzbudza zachwyt. Na terenie Timanfaya można poczuć go najlepiej. Nic więc dziwnego, że turyści z całego świata tak chętnie zaglądają na teren parku.

Najważniejsze atrakcje na terenie parku

Timanfaya zajmuje powierzchnię 51 km², a na jego terenie znajduje się około 300 kraterów. Co musisz zobaczyć w tym miejscu?

Do najważniejszych atrakcji zalicza się restauracja El Diablo z grillem ogrzewanym ciepłem z wulkanu. Zachwyt wzbudza też trasa autokarowa, znana jako Ruta de los volcanes (Szlak wulkanów). Jedną z ważniejszych atrakcji jest tu punkt widokowy, który zaprojektował César Manrique. Mieści się on na szczycie wulkanu, dzięki czemu zobaczysz z niego spory obszar parku.

Zobacz też:
Caleta de Fuste – popularny kurort na Fuerteventurze i jego turystyczny potencjał

Zanim wyruszysz w głąb Parku Narodowego Timanfaya, zajrzyj do Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca. To Centrum Interpretacji, w którym w ciekawy sposób przedstawiono wiedzę na temat wulkanów. Zdobędziesz tu sporo informacji o faunie i florze parku, zobaczysz też ciekawe prezentacje na temat erupcji wulkanów.

Poznaj ciekawostki o parku na Lanzarote

Oto garść ciekawostek, które warto znać podczas podróży w to miejsce:

  • wulkaniczny krajobraz parku zainteresował wielu filmowców i pojawił się m.in. w „Planecie Małp”;
  • każdego roku miejsce to odwiedza około 1,5 miliona turystów;
  • Timanfaya to obszar, na którym zdarza się najwięcej przypadków poparzeń słonecznych na całej Lanzarote;
  • innymi pamiątkami po erupcji na Lanzarote są Jameos del Aqua – jaskinia znajdująca się w wulkanicznym tunelu – oraz zielone jezioro El Golfo.

Park Narodowy Timanfaya – informacje praktyczne

Chcesz odkryć piękno tego parku? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zasad jego zwiedzania.

Zwiedzanie parku – podstawowe zasady

Jeśli planujesz wizytę w tym miejscu, zapomnij o spontaniczności. Największa atrakcja Lanzarote cieszy się wielkim zainteresowaniem, a to oznacza tłumy zwiedzających. Aby uchronić księżycowy krajobraz przed zniszczeniem i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, możliwość samodzielnego spacerowania po parku została znacznie ograniczona.

Zobacz też:
Formentera – poznaj piękną wyspę na archipelagu Balearów! Czy warto się tam wybrać?

Turystów po głównej trasie turystycznej parku obwozi autokar. Istnieje też możliwość skorzystania z przejażdżki na wielbłądzie oraz uczestniczenia w pokazach geotermalnych, które prowadzą pracownicy parku. Wlewają oni wodę do szczelin w ziemi, dzięki czemu powstaje ciekawy gejzer; wrzucają też do nich suche gałęzie, które szybko zmieniają się w popiół.

Pamiętaj, że park możesz zwiedzać w godzinach od 9:00 do 17:45, a do wejścia na jego teren niezbędny jest bilet za 10 euro (dzieci mają 50% zniżki). Jeśli chcesz uniknąć kolejek do kasy, możesz go wykupić wcześniej przez internet.

A może spacer z przewodnikiem?

Nie chcesz tracić energii na planowanie dojazdu oraz tras spacerowych? Możesz skorzystać z tak wygodnego rozwiązania, jakim jest zorganizowana wycieczka. Niemal każde biuro podróży działające na Lanzarote ma taką wyprawę w swojej ofercie. Możesz też z wyprzedzeniem zapisać się na całodniową wędrówkę z przewodnikiem po parku i okolicy. Wspólny spacer jest szansą na posłuchanie ciekawych opowieści i zdobycie dużej dawki wiedzy.

Wyspiarska Hiszpania zaskakuje swym pięknem i różnorodnością, a wycieczki po takich miejscach jak Lanzarote są na to najlepszym dowodem. Surowe krajobrazy stworzone przez wulkany oraz zapierające dech w piersi widoki – oto najważniejsze powody, dla których warto zwiedzić Park Timanfaya.

Zobacz też:
Gran Canaria – atrakcje dla dużych i małych. Jak spędzić czas na tej Wyspie Kanaryjskiej?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.